O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Ślimak winniczek – kiedy zbierać ślimaki zgodnie z prawem?

Ślimak winniczek

Ślimak winniczek to gatunek lądowego ślimaka, który występuje w wielu regionach naszego kraju. Spotkać można go głównie na pogórzu i niżu. Masowo pojawia się on także w południowej, wschodniej i centralnej części Europy. Jest to popularny gatunek wśród zbieraczy. Nie można jednak zbierać go zawsze i wszędzie – kwestię warunkują stosowne przepisy.

Ślimak winniczek – podstawowe informacje

Winniczek szczególnie dobrze czuje się na obszarach o znacznej wilgotności. Z tego powodu najczęściej spotkać go można w lasach, ale także w ogrodach czy parkach. Zimuje w warstwie ściółki, a kiedy już wyjdzie a powierzchnię, żywi się liśćmi, często powodując znaczne straty. Dlatego też winniczki uważane są przez wiele osób za szkodniki.

W naszym kraju ślimak winniczek pierwotnie występował w tylko w południowej części kraju. To działalność człowieka sprawiła, że zaczął on przenosić się coraz dalej na północ. Odpowiedzialny za to jest głównie zakon Cystersów, który już w dobie średniowiecza hodował winniczki w przyklasztornych ogrodach. Dlaczego akurat ślimaki? Przez zakonników traktowane one były jak ryby, a więc można było spożywać je także w okresie postu. Pozwalało to na zachowanie właściwego poziomu spożycia białka.slimak winniczek

Ślimak winniczek to największy lądowy ślimak, który występuje w Polsce. Jego muszla może osiągać długość około 5 cm.

Czytaj także: Winniczki można zbierać do końca maja. Sezon już trwa

Ślimak winniczek – jak zbierać zgodnie z prawem?

W ostatnich latach ślimak winniczek w wielu regionach kraju zbierany jest częściej niż przed laty. Więcej winniczków trafia także z Polski na docelowy dla nich rynek, czyli do Francji. Zwyżka w eksporcie doprowadziła do objęcia tych ślimaków częściową ochroną.

W tym celu ślimak winniczek wpisany został w ramy rozporządzenia ministra środowiska, który zakazał zbierania ślimaków o muszli mniejszej niż 3 cm. Dodatkowo ustalony został nieprzekraczalny okres, w którym można ślimaki zbierać. Zainteresowani mogą zajmować się tym w okresie tylko od 20 kwietnia do 31 maja każdego roku.

Rozmiar ślimaków ma znaczenie, ponieważ osobniki o muszli mniejszej niż 3 cm najpewniej nie spełniły jeszcze swojej funkcji rozrodczej, która jest konieczna dla utrzymania populacji tego ślimaka w Polsce.

Chętnych nie brakuje, bo za kilogram – w zależności od sezonu – uzyskać można nawet 3-4 zł. Ślimak winniczek jest przysmakiem wielu kuchni świata.

swiatrolnika.info 2023