O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Postępowanie z żywymi rybami – ważne zalecenia

Postępowanie z żywymi rybami

Nawiązując do okresu przedświątecznego, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, jak powinno wyglądać postępowanie z żywymi rybami. 

GLW zaleca stosowanie zasad, które wynikają z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2019 r. poz. 122), rozporządzenia Rady (WE) NR 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania, opinii naukowych oraz statystyki GUS. Dotyczą one m.in. uśmiercania ryb w sprzedaży detalicznej czy też warunków utrzymania żywych ryb. 

Uśmiercanie ryb w punkcie sprzedaży detalicznejpostępowanie z żywymi rybami zalecenia

Znajdujemy się w okresie przedświątecznym. Już niebawem zacznie się sprzedaż ryb, szczególnie karpia. GLW przypomina, jak powinno wyglądać postępowanie z żywymi rybami. Zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się po uprzednim ich uśmierceniu. Jak wskazuje GLW, uśmiercanie powinno być przeprowadzone w sposób humanitarny, przy zastosowaniu mechanicznego i elektrycznego ogłuszenia. Co ważne, zabrania się uśmiercania zwierząt kręgowych, w tym ryb w obecności dzieci. Zatem miejsce uśmiercania w punkcie sprzedaży detalicznej powinno być osłonięte lub wydzielone. Personel powinien mieć ukończone 18 lat oraz posiadać doświadczenie przy hodowli ryb lub być po szkoleniu dot. dobrostanu ryb. 

Postępowanie z żywymi rybami – zalecenia 

W stosunku do żywych ryb zaleca się, aby przetrzymywać je szczelnym basenie, w którym znajduje się czysta, natlenowana lub napowietrzona woda, zagęszczenie max. powinno wynieść 1kg masy ryby/1l. Optymalna temp. wody powinna wynieść 4-6 stopni Celsjusza. Należy wymienić 1/3 objętości wody basenu co 12 godzin. Ponadto ryby, które posiadają rany i inne uszkodzenia ciała powinny być uśmiercane niezwłocznie po przybyciu do sklepu. GLW zaleca, aby również odbiorcy zastosowali odpowiednie postępowanie z żywymi rybami. Należy zminimalizować czas przenoszenia żywej ryby z miejsca zakupu do domy. Z kolei opakowanie, w którym jest przenoszona ryba powinno zawierać wodę. Kluczowy jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji.

Sprawdź: Karp – hodowla, konsumpcja i korzyści dla zdrowia

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023