O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Materiały do budowy ulu. Z czego budować domy dla pszczół?

Materiały do budowy ulu

Materiały do budowy ulu są jednym z tematów szkolenia pszczelarzy. Ciągle nasuwa się pytanie: czy plastikowe plastry miodu należy wprowadzić do użytku w gospodarstwach pszczelarskich?

To precyzyjne pytanie, bo województwo podlaskie jest jednym z najmniej zanieczyszczonych regionów zielonych płuc w Polsce. Należy podkreślić, że jest to i będzie warunkiem produkcji zdrowej żywności, w tym miodu.

Regulacje w zakresie uli

Ze względu na brak regulacji w tym zakresie w Polsce, oprócz drewna, do budowy plastrów miodu wykorzystywane są również tworzywa sztuczne, np. styropian i pianka poliuretanowa. Stosowanie pianki poliuretanowej ma negatywny wpływ na kolonie pszczół. Badania i badania zachodnioeuropejskie prowadzone przez naukowców z Puławskiego Instytutu wskazują, że pianki nie należy stosować w podsklepach.

W krajach UE wymagania higieniczne i ekologiczne są wyższe, a niektóre choroby pszczół traktowane są inaczej. Kwestie te reguluje aktualna dyrektywa UE, która określa zasady funkcjonowania gospodarstw rolnych oraz warunki chowu pszczół i pozyskiwania produktów pszczelich, w tym miodu.materiały do budowy ulu 02

Materiały do budowy ulu, a pestycydy przez które cierpią pszczoły

Insektycyd stosowany często do ochrony roślin ozdobnych jest groźny dla pszczół nawet w najmniejszych dawkach rekomendowanych do stosowania. Naukowcy proponują wybór alternatywnych substancji i metod. Pszczoły to zdaniem wielu naukowców jedne z najbardziej pożytecznych owadów na ziemi.

Wiele analiz poświęcono zastosowaniu tych związków do opryskiwania upraw, np. rzepaku, gdzie zwykle używa się niewielkich dawek.

Nowe badanie sprawdziło jednak wpływ na pszczoły tych substancji stosowanych w hodowlach roślin ozdobnych.

Nikotynoidy są często używane na uprawach roślin jadalnych. Jednak zwykle w większych dawkach stosuje się je na ozdobnych gatunkach roślin. Skutki dla pszczół są śmiertelne, niezależnie od nawodnienia

– wyjaśnia dr Jacob Cecala, entomolog z University of California, Riverside.

Badacz twierdzi, że taki rezultat go zaskoczył, ponieważ nikotynoidy dobrze rozpuszczają się w wodzie, zakładał więc, że im mocniej roślina będzie podlewana, tym mniej pestycyd będzie szkodził pszczołom. Dodatkowa woda powinna też chronić pszczoły dzięki poprawie jakości nektaru. Jego zespół hodował ozdobne rośliny, które otrzymywały dużo lub niewiele wody. Gatunki do eksperymentu zostały wybrane na podstawie ich atrakcyjności dla pszczół, popularności i tolerancji na niedobory wody.

Czytaj również: Pszczoły cierpią przez pestycydy

Odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023