O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-03-2022

Autor: Michał Rybka

Koń śląski – piękna i wydajna polska rasa koni

koń śląski

Koń śląski jest znany już od XIX wieku i powstał na bazie koni z terenów Dolnego i Górnego Śląska. To idealnie nadające się zwierzęta do celów zaprzęgowych.

Konie śląskie w zamyśle powstały do pracy w rolnictwie. Po II wojnie światowej ich popularność rosła i zdecydowano się podtrzymać tę rasę. Jednakże przy ich rozmnażaniu dodano geny pochodzące od koni oldenburskich. Obecnie rasa ta nie liczy wielu okazów i występuje w dwóch typach, czyli starym i nowym. Każdy z typów posiada inny potencjał.

Cechy wyglądu koni śląskich

Tak jak już wspomnieliśmy, należy rozróżnić dwa typy koni śląskich. Koń śląski starego typu oraz nowego typu.

Konie śląskie starego typu mają kształt ciała zbliżony do konia oldenburskiego, czyli posiadają sporą i kościstą głowę oraz garbonosy profil. Szyja i grzbiet koni tego typu jest niesamowicie umięśniona oraz długa. Z kolei kłodę cechuje jej niepodkasanie. Kolorów koni śląskich starego typu jest kilka (gniade, ciemnogniade, skarogniade i kare lub siwe. Wysokość w kłębie u klaczy wynosi 158–168 cm, u ogierów 160–170 cm. 

Z kolei koń śląski nowego typu jest bezapelacyjnie szlachetniejszy. Świadczy o tym delikatniejsza głowa, zdecydowanie dłuższa i wynioślejsza szyja oraz skośny zad i łopatka. U koni nowego typu dominuje umaszczenie gniade. Wysokość w kłębie u klaczy wynosi 162–168 cm, u ogierów: 164–170 cm.

koń śląski

Koń śląski i jego hodowla

Tzw. “ślązaki” wykorzystuje się obecnie do celów sportowych i rekreacyjnych. W tym aspekcie cechuje je dobra sprawność w skokach ujeżdżaniu oraz pracy fizycznej. Dzięki łagodnemu usposobieniu “ślązaki” świetnie nadają się do pracy z zarówno dorosłymi ludźmi, jak i dziećmi.

Obecnie istnieje przepis, który mówi o dobrostanie koni oraz księgach stadnych. Mianowicie, do ksiąg stadnych tej rasy mogą być wpisywane tylko konie wywodzące się od przodków wpisanych do ksiąg koni ras śląskiej i oldenburskiej (hodowanych w czystości rasy – w starym typie).

Do koni tej rasy, jako przodkowie, zalicza się również konie rasy pełnej krwi angielskiej. Dla koni śląskich w starym typie dopuszcza się udział do 4 przodków pełnej krwi angielskiej w 3 pokoleniu, dla koni w nowym typie – do 6 przodków. Wielu hodowców jest zdania, że koń śląski stary i nowy jest niedoceniany, a jego potencjał nadal nieodkryty.

Zobacz także: Pastwiska dla koni – różnorodność i wartości odżywcze dla koni

źródła:wikipedia.org/fot.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023