O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Koń berberyjski – rasa udomowiona przez Kartagińczyków

Koń berberyjski

Koń berberyjski pochodzi z Afryki północnej, a dokładniej z północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Wywodzi się od koni numidyjskich. Jak wskazują źródła, udomowili go Kartagińczycy. 

Rasa berberyjska wywodzi się prawdopodobnie od koni numidyjskich. Jest bardzo podobna do rasy arabskiej. Konie te pochodzą z Afryki północnej, a dokładniej z północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Źródła wskazują, że udomowili je Kartagińczycy. Do głównych cech rasy należą m.in. wytrzymałość, wypukły profil, dość wąską, zwężającą się ku końcowi głowę i ładne nozdrza.

Rasa z Afryki 

Koń berberyjski to rasa wywodząca się z Afryki północnej, a dokładniej z północno-zachodniego wybrzeża. Wywodzi się najprawdopodobniej od koni numidyjskich, a udomowili go Kartagińczycy. Zasłynął jako protoplasta wielu innych ras. Gdy w 800 r n.e. Maurowie sprowadzili tę rasę do Hiszpanii, rozpoczęto krzyżowania ich z miejscowymi końmi. Wynikło z tego powstanie koni andaluzyjskich. 

Berbery występują najczęściej w Maroku, Tunezji, ale również można spotkać je w Polsce. Obecnie wykorzystywane są jako wierzchowce, więc występują także w zawodach. Najczęściej są to konkursy w ujeżdżaniu. 

Do cech głównych koni berberyjskich można zaliczyć wytrzymałość i szybkość. Co ważne, bardzo dobrze znoszą skrajne temperatury i duży hałas. Nie potrzebują też wysokiej jakości paszy. Natomiast problemem w ich hodowli może stanowić  trudny do opanowania temperament. 

Koń berberyjski jest podobny do arabskiego

Rasa ta swoją delikatną skórkę i charakterystycznymi uszami przypomina konie arabskie. Wyróżnia je jednak wypukły profil, dość wąską, zwężającą się ku końcowi głowę i ładne nozdrza. Koń berberyjski ma orientalne oczy, muskularną szyje, dosyć płaskie łopatki oraz nisko osadzonym ogonem. Jest zazwyczaj siwego umaszczenia. Występują też konie koloru gniadego, skarogniadego lub maści kasztanowej. Berbery mają bardzo silne nogi oraz twarde kopyta. Wpływa to na rzadkie występowanie kulawizny. Konie te mają podobny do arabów wzrost. Mierzą od 140 do 150 cm w kłębie

Według źródeł prawdopodobnie pierwszy koń berberyjski miał jednak ciemne umaszczenie.  

Sprawdź również: Konie mają swoje potrzeby. Jak zapewnić im najwyższy dobrostan?

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com  

swiatrolnika.info 2023