O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Kolczyk dla kozy – jak prawidłowo zarejestrować i oznakować kozę?

Kolczyk dla kozy

Kolczyk dla kozy zakłada się w celu oznakowania hodowli. Posiadacz jest zobowiązany do zarejestrowania zwierzęcia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie maksymalnie do 180 dni od urodzenia zwierzęcia.

Rejestracja i znakowanie, a kolczyk dla kozy

Posiadacz kozy, która urodziła się w gospodarstwie ma obowiązek oznakować je za pomocą tatuażu lub kolczyka. W tym celu należy złożyć formularz w Biurze Powiatowym przed dniem opuszczenia przez zwierzę siedziby stada. Istnieją dwa sposoby oznakowania zwierząt: tatuaż i kolczyk dla kozy. Kolczykowanie polega na założeniu na lewą małżowinę uszną osobnika kolczyka z numerem identyfikacyjnym. Część męską umieszcza się po zewnętrznej stronie małżowiny usznej, zaś część żeńską – po wewnętrznej jej stronie. Drugim sposobem jest wytatuowanie numeru identyfikacyjnego w obu małżowinach usznych osobnika – w prawym uchu umieszcza się siedem pierwszych cyfr zaczynając od koniuszka ucha, a w lewym pozostałe znaki tego samego numeru, rozpoczynając od nasady ucha.

Czytaj także: Największy eksporter żywności na świecie! 580 miliardów dolarów ze sprzedaży

Kolczyk dla kozy, ale nie tylko!

koza domowa wiesOd 9 lipca 2005 roku kolczyk dla kozy nie jest jedyną formą oznakowania, która spoczywa na hodowcy kóz. Posiadacz zwierząt jest zobowiązany do oznaczenia swojej hodowli za pomocą dodatkowego identyfikatora: drugiego kolczyka o tym samym numerze, tatuaży, znaku na pęcinie, elektronicznym identyfikatorem

Kolczyk dla kozy – jak powinny wyglądać?

Prawidłowy kolczyk dla kozy powinien posiadać szereg cech charakterystycznych: znak graficzny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, symbol państwa, dwucyfrowy numer serii, dziewięciocyfrowy numer zwierzęcia, jednocyfrowy numer kontrolny i w przypadku duplikatu – cyfrę rzymską, która oznacza kolejny numer duplikatu. Kolczyki dla osobników obu płci są takie same.

Kolczyk dla kozy – co ze zwierzętami sprowadzonymi z krajów UE?

Zwierzęta kupione w krajach należących do Unii Europejskiej przy wjeździe do Polski muszą zachować dotychczasowe oznakowanie. Kolczyk nie może zostać usunięty, ani nie można zastąpić go innym. W sytuacji, w której dojdzie do uszkodzenia lub zgubienia kolczyka, należy złożyć formularz o duplikat produktu z tym samym numerem. Kozy przywiezione spoza krajów unijnych otrzymują zupełnie nowy numer identyfikacyjny, który jest zgodny z obowiązującym wzorem dla swojego gatunku.

arimr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023