O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Jedwabniki karmione grafenem wytwarzają znacznie mocniejszy jedwab

Jedwabniki karmione grafenem wytwarzają znacznie mocniejszy jedwab

Jedwabniki to larwy z gatunku nocnego motyla, które hoduje się w celu uzyskania jedwabiu. Jedwab, z którego budują swoje kokony gąsienice, jest wysoko ceniony zarówno ze względu na gładkość, jak i wytrzymałość. Jedwabna nić powstaje z białek, wydzielanych przez gruczoły ślinowe.  Jak informuje pismo „Nano Letters” karmione liśćmi morwy z dodatkiem węglowych nanorurek bądź grafenu gąsienice jedwabników wytwarzają znacznie mocniejszy jedwab.

Wysoko ceniony jedwab

Jedwab, z którego budują swoje kokony gąsienice, jest wysoko ceniony zarówno ze względu na gładkość, jak i wytrzymałość. Jedwabna nić powstaje z białek, wydzielanych przez gruczoły ślinowe. W ostatnich latach naukowcom udawało się uzyskać jedwab o poprawionych lub egzotycznych właściwościach dodając od niego barwniki, nanocząsteczki, przewodzące tworzywa sztuczne, a nawet antybiotyki. W niektórych przypadkach modyfikowano wytworzony już jedwab, w innych odpowiednie domieszki były dodawane do pożywienia jedwabników. Jedwabniki hodowane są głównie w Chinach i na Półwyspie Indyjskim. Kiedyś hodowla tych owadów była jedną z popularnych praktyk. Hoduje się je wiosną w ciągu dwóch miesięcy ich aktywności życiowej, zaraz po tym jak na krzewach morwowych zaczną pojawiać się liście

Jedwabniki warto karmić grafenemjedwabniki jedwab

Jedwabniki karmione liśćmi morwy z dodatkiem węglowych nanorurek bądź grafenu gąsienice jedwabników wytwarzają znacznie mocniejszy jedwab. Zespół naukowców z chińskiego uniwersytetu Tsinghua wykazał, że dodając węglowe nanorurki lub grafen do pokarmu spożywanego przez gąsienice jedwabnika można uzyskać jedwab mocniejszy od zwykłego. Chińscy naukowcy rozpylali na liście morwy wodny roztwór, zawierający 0,2 proc. węglowych nanorurek lub grafenu. Tak potraktowane liście podawali następnie gąsienicom. Wytworzony przez nie „zbrojony” jedwab okazał się o 50 proc. wytrzymalszy od zwykłego. Jak wykazały dalsze badania, jedwab taki miał bardziej uporządkowaną strukturę krystaliczną. Podgrzany do temperatury 1050 stopni Celsjusza bez dostępu powietrza, jedwab uległ karbonizacji – został z niego tylko przewodzący prąd elektryczny czysty węgiel. 

Zdaniem ekspertów odpowiednio karmiąc jedwabniki można by uzyskać lepsze tkaniny, mocniejsze implanty medyczne, a być może nawet ubrania z obwodami elektronicznymi .

naukawpolsce.pap.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023