Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Kamila Ciężka 21-11-2021 21:02:25

Hodowla owiec – wszystko, co musisz wiedzieć o hodowli tych zwierząt

hodowla owiec

Hodowla owiec może sprawiać radość i przynosić korzyści materialne, ale będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy zwierzęta te będą odpowiednio traktowane i troskliwie pielęgnowane.

Przydomowa hodowla wymaga stosunkowo niewiele pracy. Jest ona szczególnie rozchwytywana w gospodarstwach agroturystycznych. Warto mieć na uwadze, iż kontakt dzieci ze zwierzętami ma duże walory wychowawcze. Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez genetyków, owce były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez człowieka. Początkowo z owiec uzyskiwano jedynie skóry, mięso i mleko, obecnie również wełnę. Początkowo zwierzę hodowane na terenach górskich i stepowych rozpowszechniło się obecnie w różnorodnych biotopach na całym świecie. Owce są bardziej rozpowszechnione w chłodniejszym klimacie niż kozy.

Jak powinna wyglądać hodowla owiec?

Współczesna hodowla owiec może być źródłem wielu potrzebnych w gospodarstwie domowym surowców, w tym przede wszystkim wełny, skór i mięsa, ale także mleka i nawozu przydatnego w przydomowym ogródku. Owce w przydomowej hodowli mogą być trzymane w małych grupach (od 3 do 5 sztuk). W warunkach polskiego rolnictwa górną granicą liczebności owiec utrzymywanych w takim chowie nie powinna przekraczać 20 sztuk.

Zachowanie się owiec w stadzie  – owce to zwierzęta o silnie rozwiniętym instynkcie stadnym. W ich porozumiewaniu się dużą rolę odgrywają bodźce słuchowe, dotykowe oraz chemiczne – działające poprzez zmysły smaku i węchu. Wyjątkowo ciekawe są reakcje na bodźce słuchowe. Mimo oddziaływania różnych bodźców płynących ze środowiska zewnętrznego, zachowują one w stadzie spokój i ciszę. Jeśli stado zachowuje się głośno to jest to informacja dla hodowcy, że coś zakłóca panujący spokój i należy sprawdzić co jest przyczyną takiej reakcji zwierząt.

Hodowane owce muszą mieć do dyspozycji odpowiednie pomieszczenie. Mogą to być solidne, murowane budynki lub lekkie szopy. Warto dodać, iż niezależnie od typu budynku, powinny one:

  • zabezpieczać przed opadami i wiatrem
  • umożliwiać utrzymanie właściwej temperatury,
  • mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, zwłaszcza gdy zwierzęta trzyma się na głębokiej ściółce,
  • gwarantować odpowiednie oświetlenie wnętrza,
  • zapewniać odpowiednią powierzchnię na wygodne legowisko oraz umożliwić swobodny dostęp do zwierząt.

Hodowla owiec powinna mieć odpowiednio wysokie pomieszczenia, które uzależnione są od częstotliwości usuwania obornika. Przy utrzymywaniu na głębokiej ściółce – nawóz jest usuwany dwukrotnie w ciągu roku. Przyrost jego grubości w ciągu sześciu miesięcy wynosi ok. 0,5 m. Z tego względu pomieszczenie powinno mieć wysokość od 3,5 do 4 m.

Aby utrzymać czystość, pomieszczenia powinny być przynajmniej dwa razy do roku opróżniane z nawozu oraz odkażane roztworem 2% sody kaustycznej i wybielone mlekiem wapiennym. Sprzęty stanowiące wyposażenie owczarni tj. paśniki, płotki zastawcze, podkarmiaczki, poidła powinny być na bieżąco naprawiane.

Profilaktyka i strzyżenie w hodowli

Rogi racic powinny być przycinane hodowla owiec przynajmniej dwa razy w ciągu roku – i nie później niż dwa tygodnie przed wypędzeniem na pastwisko oraz po powrocie z niego Zabieg ten w znacznym stopniu ogranicza występowanie kulawki.

Hodowla owiec zakłada ich wypas. Owce nie mogą być wypasane na podmokłych pastwiskach, głównie ze względu na niebezpieczeństwo ich zarobaczenia motylicą wątrobową.

Owce powinny być systematycznie poddawane zabiegom odrobaczania przeciwko wspomnianej motylicy wątrobowej, tasiemczycy oraz nicieniom żołądkowo-jelitowym i płucnym. Pierwszy zabieg wykonuje się na dwa tygodnie przed wypędzeniem owiec na pastwisko, pozostałe co 2-3 miesiące, w zależności od rodzaju atakujących pasożytów.

Częstotliwość strzyży owiec zależna jest od pozyskiwania wełny o określonej długości. Owce rasy nizinnej, występujące najczęściej w naszym regionie powinny być strzyżone raz w roku, przy czym ważnym jest, aby:

  • tryki strzyc na 1-2 miesiące przed stanówką,
  • maciorki – na około 6 tygodni przed wykotami,
  • jagnięta strzyc najlepiej razem z matkami.

Przy strzyży zimowej należy zwierzętom w ciągu dwóch pierwszych tygodni zapewnić w budynku temperaturę przynajmniej 10°C.

Wykorzystanie wełny i walory mięsa baraniego

Wykorzystanie wełny – w przydomowym chowie – przy małej ilości – wełnę można wyprać we własnym zakresie. Wełnę prać należy w wodzie o temperaturze ciała. Na początku trzeba użyć wody bez środka piorącego; podczas drugiego prania – należy użyć środków piorących. Prać należy ręcznie aż do naturalnej barwy włókien. Po wysuszeniu wełnę należy rozczesać – służą do tego specjalne czesaki. Rozczesana wełna przypomina swym wyglądem watę. Wyciągając z niej kilkanaście włókienek i skręcając je, uzyskuje się nić (przy użyciu wrzeciona wchodzącego w skład kołowrotka). Po skręceniu dwóch lub trzech nitek uzyskuje się włóczkę.

Rozczesana wełna jest farbowana przy użyciu naturalnych barwników. Do barwienia wełny na kolor żółty można użyć np. łodygi mchu islandzkiego, natomiast na kolor brązowy – kory czeremchy lub brzozy oraz łupin nasion kasztanowca lub orzecha zwyczajnego.

Ponadto w ciągu ostatnich lat wykryte zostały wyjątkowe właściwości baraniny. Jest to związane z obecnością kwasu linolowego w tym mięsie. Zostało ono zaliczone do tzw. żywności funkcjonalnej, która posiada właściwości prozdrowotne. Warto wiedzieć, że spożywanie baraniny zapobiega otyłości, wzmacnia układ odpornościowy oraz hamuje procesy miażdżycowe i osteoporozę. W związku z tym, warto promować mięso baranie, poprzez reklamę jego odżywczych i zdrowotnych właściwości. Umożliwi to zwiększenie popytu na to mięso, a tym samym umożliwi uzyskanie dodatkowych dochodów z produkcji owczarskiej.

Dodatkowo w krajach uprzemysłowionych Europy Zachodniej, w których hodowla owiec nie jest zaliczana do głównych działów produkcji rolniczej, od lat propagowany nowy sposób chowu i użytkowania przydomowego owiec. Zwierzęta te wykorzystywane są jako „strzygaczki do trawy” w przydomowym ogródku. Jest to możliwe, ponieważ owce posiadają umiejętności stosunkowo niskiego przygryzania porostu runi trawnika oraz niezwykle ruchliwe wargi, które podczas obgryzania roślin umożliwiają ich wybieranie spośród innych. Te umiejętności owiec sprawiły, że na szeroką skalę są one wykorzystywane jako zwierzęta pielęgnujące trawniki, a więc wpływające niezwykle pozytywnie na wygląd otoczenia. Warto dodać, że w rejonach górskich – w celu wyeliminowania roślinności krzewiastej, do pielęgnacji gruntów przylegających do autostrad i szlaków turystycznych – wykorzystuje się owce, aby przygryzały krzewy oraz obgryzały korę drzew.

Czytaj też: Hodowla owiec – element folkloru i tradycji pasterskiej

 odr.pl/fpt.pixabay

Opublikował:
Kamila Ciężka
Author: Kamila Ciężka
O Autorze
Mieszkanka malowniczej Lubelszczyzny. Studentka prawa, członkini Koła Naukowego o Ochronie Środowiska, miłośniczka zwierząt i kwiatów, wolontariuszka w domu tymczasowym dla małych zwierząt. W wolnych chwilach podróżuje i chodzi po górach.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Monika Faber 05-12-2021 15:00:00

Warto pić kozie mleko – jest pełne witamin i składników funkcjonalnych

Kozie mleko to bardzo wartościowy produkt, a koszty utrzymania hodowli kóz relatywnie niski. Oprócz tego popyt na mleko od kóz jego przetwory ciągle rośnie.

Chów i hodowla kóz w Polsce ma wieloletnią tradycję, ponieważ te zwierzęta gospodarskie były najmniej poddawane intensyfikacji produkcji rolniczej. Te małe przeżuwacze najlepiej, spośród zwierząt hodowlanych, nadają się do chowu w warunkach naturalnych, w gospodarstwach ekologicznych.

Kozie mleko ma wiele prozdrowotnych właściwości

Kozy odznaczają się wyjątkowymi predyspozycjami do produkcji tradycyjnej, ekologicznej. Zwierzęta te są łatwe w hodowli i niezbyt wymagające, a pozyskiwane od nich produkty wyróżniają się walorami prozdrowotnymi. Kozie mleko wyróżnia się łatwą przyswajalnością tłuszczu i białek. Wykazuje właściwości terapeutyczne i antyalergiczne.

Cechuje się niską zawartością kazein, zwłaszcza α-kazeiny, co wiąże się z jego antyalergicznymi właściwościami, gdyż na tę frakcję białek uczuleni są niektórzy konsumenci. Stąd w takich sytuacjach mleko to może być dobrym substytutem mleka krowiego. Mimo tego, że mleko kozie zwykle zawiera dużo więcej tłuszczu, niż typowe mleko krowie (bo nawet ponad 4%) są to tłuszcze zdrowsze dla organizmu. Dodatkowo ze względu na skład chemiczny mleka koziego jest ono dużo łatwiej trawione przez organizm, a także umożliwia lepsze przyswajanie witamin i mikroelementów.

Wyjątkowe właściwości jakimi wyróżnia się mleko od kóz zaczynają już doceniać konsumenci. Ogólna ich świadomość na temat tego co jedzą wzrasta, nic więc dziwnego, że spożycie mleka zwierząt innych od krów przestaje być tematem tabu. Niegdyś hodowla kóz była niechcianą koniecznością, teraz podejście zarówno hodowców, jak i konsumentów zmienia się.

Kozie mleko bogate w składniki funkcjonalne 

Mięso i mleko kóz kozie mlekonależą do produktów bogatych w składniki funkcjonalne, które w organizmie pełnią istotną rolę. Należą do nich m.in. SKL, karnityna, kwasy orotowe.

Funkcje w organizmie:

SKL (Sprzężony Kwas Linolowy): hamowanie procesów nowotworowych, przeciwdziałanie miażdżycy, stymulacja układu immunologicznego, przeciwdziałanie otyłości.
Karnityna: obniżanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, wpływ na poziom cukru we krwi, wpływ na ruchliwość i przeżywalność plemników.
Kwasy orotowe: obniżanie stężenia cholesterolu we krwi, działanie odtruwające i przeciwartretyczne, zapobieganie przetłuszczeniu tkanek, przyspieszenie regeneracji nabłonków, korzystny wpływ na przyrosty masy ciała.

Czytaj też: Kozy czy owce – która hodowla jest bardziej opłacalna w gospodarstwie?

wmodr.pl/fot.pixabay


Autor: Mateusz Chrząszcz 05-12-2021 10:00:00

Warto pić owcze mleko. Poznaj jego wyjątkowe właściwości

Owcze mleko posiada mnóstwo kazeiny, laktozy, jak również innych ważnych minerałów potrzebnych do rozwoju ludzkiego organizmu.

Hodowla owiec w Polsce ma długą tradycję. Te zwierzęta gospodarskie są najmniej narażone na intensyfikację produkcji rolnej. Utrzymywane są głównie w małych grupach, a tylko niewielka część populacji, głównie owce, przebywa w większych stadach. Te małe przeżuwacze najlepiej nadają się do rozmnażania na wolności, w gospodarstwach ekologicznych, wśród zwierząt gospodarskich.

Hodowla owiec na potrzeby mleczarskie

Hodowla owiec w Polsce ma długą tradycję. Te zwierzęta gospodarskie są najmniej narażone na intensyfikację produkcji rolnej. Utrzymywane są głównie w małych grupach, a tylko niewielka część populacji, głównie owce, przebywa w większych stadach. Te małe przeżuwacze najlepiej nadają się do rozmnażania na wolności, w gospodarstwach ekologicznych, wśród zwierząt gospodarskich. Tworzenie gospodarstw ekologicznych do hodowli i hodowli owiec i kóz to szansa na rozwój niszowego rynku produkcyjnego na rynku produktów zwierzęcych, rekultywację pastwisk i pól uprawnych poprzez wprowadzanie światowych technik ekologicznych, a także promocję obszarów o znikomym przemyśle i niska intensywność hodowli, stwarzająca możliwości rozwoju agroturystyki. Produkcja ekologiczna zmusza producentów do większej wrażliwości w zakresie ochrony środowiska i zdrowia konsumentów, lepszego wykorzystania zasobów naturalnych, ograniczenia zużycia chemikaliów oraz lepszego wykorzystania gruntów i obszarów. Wszystkie te hipotezy są spełnione przez ekologiczną hodowlę owiec

Owce charakteryzują się własnymi ekologicznymi i tradycyjnymi tendencjami produkcyjnymi, a otrzymywane z nich produkty wyróżniają się korzystnymi walorami zdrowotnymi. O walorach zdrowotnych mięsa i nabiału decydują m.in.: skład chemiczny, budowa białka i budowa aminokwasów, budowa kwasów tłuszczowych, zawartość cholesterolu, koncentracja witamin oraz składowa część funkcjonalna.Owcze mleko 02

Owcze mleko wyróżnia się wysoką zawartością suchej masy, w tym głównie tłuszczu i białka. Jest znakomitym źródłem aminokwasów, składników mineralnych i witamin. Cechuje się wysoką zawartością kazein.

Owcze mleko jest wyjątkowo zdrowe

O jakości mięsa i mleka, a szczególnie o walorach prozdrowotnych, w znacznym stopniu decyduje skład kwasów tłuszczowych tłuszczu występującego w tych produktach. W naukowych opracowaniach dotyczących profilu kwasów tłuszczowych przyjęto stosować symbole pochodzące od nazw w języku angielskim.

Analizując skład kwasów tłuszczowych, należy zwrócić szczególną uwagę na proporcje poszczególnych grup kwasowych i ich wzajemny stosunek. Ogólnie rzecz biorąc, im większy udział UFA nienasyconych, a zwłaszcza wielonienasyconych, tym lepiej.

Porównując udział frakcji białkowych w białku mleka owczego, koziego i krowiego, można stwierdzić, że mleko owcze jest najbogatsze w większość frakcji białkowych. Mięso jagnięce i kozie oraz mleko to produkty bogate w funkcjonalne składniki, które pełnią ważną rolę w organizmie. Należą do nich skl, Karynityna, kwasy ORIC.

Czytaj również: Żentyca – przysmak z mleka owiec górskich, który uwielbiają turyści

Źródło:wmodr.pl/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski 04-12-2021 12:00:00

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą; Możliwości dla pszczelarzy

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą uli, pszczół oraz miodu, to problem towarzyszący pszczelarstwu od jego początków. Pszczoły były i ciągle są cenne.

Dodatkowo pasieki, lokalizuje się najczęściej daleko od siedzib ludzkich, pozostawiając ule przez dłuższy czas bez dozoru. Niestety, pomimo posiadania żądła przez pszczoły, nie zawsze są w stanie same obronić swoje domy.

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą za pomocą fotopułapek

W ostatnich latach, wraz ze częstszymi upadkami rodzin w pasiekach, rośnie też liczba kradzieży niestrzeżonych uli. Po łatwy kąsek sięgają zwykli złodzieje oraz co najsmutniejsze w tę patologię angażują się również nieuczciwi oraz zdesperowani pszczelarze.

Właściwe zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą ze strony złodziei nie jest proste. Pszczelarze bronią się przed stratami różnymi sposobami, które okazują się często nieskuteczne. Pojawiło się jednak sporo możliwości, aby utrudnić robotę amatorom cudzej własności. Na pomoc pszczelarzom w rozwiązaniu tego problemu idzie rozwój współczesnej elektroniki.

Na rynku pojawiło się wiele systemów dedykowanych pasiekom. Można również skorzystać z rozwiązań wykorzystywanych w innych celach, przystosowując je do specyfiki pasiecznej. Takie rozwiązania mogą okazać się równie dobre jak te typowe pszczelarskie, a także są dużo tańsze.

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą można wykonać za pomocą fotopułapek, czyli urządzeń rejestrujących obraz.

Z tego typu sprzętu korzystają najczęściej służby leśne, zabezpieczając lasy przed plagą kradzieży drzewa.

Na rynku istnieje ogromny wybór różnych modeli fotopułapek. Ich ceny zaczynają się od poziomu dwustu złotych, rosnąc wraz ze stopniem dodatkowych możliwości technicznych sprzętu Modele różnią się możliwościami, np. zasięgiem, pracą w podczerwieni, długością pracy bez ładowania czy jakością robionych zdjęć.

Zasada jest prosta – im więcej zapłacimy, tym więcej otrzymamy, chociaż nawet najtańsze, podstawowe modele będą lepsze niż pozostawienie pasieki bez nadzoru. Odpowiednio umieszczona i zamaskowana fotopułapka poinformuje nas za każdym razem, kiedy wykryje w pobliżu jakiś ruch.

Ochrona pasiek za pomocą monitoringu

Zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą jest bardziejZabezpieczenie pasieki przed kradzieza 02 efektywne przy wykorzystaniu systemów monitoringu. Pozwalają namierzyć przestępców oraz odnaleźć skradziony obiekt. Wykorzystuje się je najczęściej w samochodach oraz jako zabezpieczenie ważnych przesyłek a teraz również pasiek. Działają one najczęściej w oparciu o lokalizator GPS/GSM, który wskazuje lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Niewielkie rozmiary umożliwiają montaż w przestrzeni ula, a własne zasilanie pozwala na długą pracę, bez konieczności ingerencji w urządzenie w ciągu całego sezonu pszczelarskiego.

Urządzenia tego typu powinny być również zabezpieczone przed próbą demontażu oraz nieautoryzowaną dezaktywacją. Oczywiście sama lokalizacja skradzionego ula to nie wszystko co oferują tego typu urządzenia. Zależnie od producenta, modelu i ceny mogą posiadać np. czujniki ruchu informujące pszczelarza o przewróceniu ula, czujniki „zdjęcia daszka” czy monitorujące temperaturę wewnątrz i na zewnątrz ula. Na praktyczne wykorzystanie możliwości montowania ogromnej gamy czujników w tego typu urządzeniach, nie trzeba było długo czekać.

Wiele instytucji i producentów, prowadzi obecnie badania nad wykorzystaniem ich nie tylko do zabezpieczenia naszego dobytku ale również do informowania pszczelarza o stanie rodziny pszczelej. Być może już niedługo dzięki zamontowanej w ulu elektronice będziemy informowani o braku matki w rodzinie, przygotowaniu do rójki, głodzie pszczół czy występowaniu różnych chorób, tylko na podstawie odczytów różnych parametrów życiowych rodziny pszczelej. Niezależnie od tego czy uda nam się stworzyć te dodatkowe możliwości, już sama możliwość odnalezienia skradzionej pasieki jest warta zainwestowanych w system pieniędzy.

Niestety zabezpieczenie pasieki przed kradzieżą poprzez systemy monitoringu posiada dość poważną wadę a jest nią cena, wynikająca m.in. z konieczności montażu niektórych elementów systemu w każdym ulu, by zwiększyć skuteczność jego działania. Całe szczęście, że tak jak inne urządzenia elektroniczne, zabezpieczenia przeznaczone do pasiek stopniowo tanieją a wraz ze wzrostem ich sprzedaży można liczyć na dalsze obniżki.

Warto przypomnieć podstawowe zasady pracy w pasiece oraz czego nie powinien robić hodowca pszczół?

Czytaj też: Pszczoły – jak rozpocząć przygodę z pszczelarstwem

podr.pl/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.