O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Hodowla owadów – ciasta alternatywą dla żywienia larw

Hodowla owadów

Ciasto Camelina i Crambe są możliwymi nowymi alternatywnymi źródłami pożywienia dla hodowli larw much. Te pozostałości z przemysłu spożywczego nie mogą być wykorzystywane jako pasza dla zwierząt, ale pod pewnymi warunkami może z nich skorzystać hodowla owadów. To jeden z wyników badań, na podstawie których Stijn Schreven uzyskał tytuł doktora na Wageningen University & Research.

Hodowla owadów – badania nad alternatywnymi źródłami pożywienia dla larw much

W swojej pracy doktorskiej Schreven zbadał szereg alternatywnych źródeł pożywienia z jakich może skorzystać hodowla owadów. W ten sposób zmapował, jak zmienia się skład wielu rodzajów bakterii w źródłach pożywienia i hodowanych larwach podczas hodowli czerwi muchy czarnego żołnierza. Badania miały na celu analizę wpływu wielu drobnoustrojów, które mogą wpływać na wzrost larw oraz gatunków i liczebności bakterii w samych hodowanych larwach.

Alternatywnymi substratami, które zbadał Schreven, są ciastka z lnianki i krabów. Są to produkty uboczne powstające podczas produkcji oleju lniankowego lub krambowego, będącego alternatywą dla oleju palmowego w żywności dla ludzi. Ponadto Schreven zbadał obornik jako potencjalne źródło pożywienia z którego może skorzystać hodowla owadów. Jako materiał porównawczy zastosowano paszę dla kurcząt. Ciasto Camelina i Crambe nie może być używane jako pasza dla zwierząt. Te bogate w białko produkty resztkowe zawierają substancje toksyczne, przez co nie nadają się do bezpośredniego karmienia zwierząt.

Hodowla owadów – mikroorganizmy z podłoża pokarmowego mają duży wpływ na rozwój larw

Z badań Schrevena wynika, że ​​ciastkoHodowla owadow 02 z lnianki i prażynki crambe wydaje się być przydatne jako źródło pożywienia dla larw. Larwy mogą dobrze rosnąć na mieszance paszowej zawierającej do 50 procent ciasta z lnianki. Stosując prasę kramową, można osiągnąć maksymalny udział 25 procent. Dzięki prasie z lnianki larwy uzyskują interesujący profil kwasów tłuszczowych, a mianowicie korzystną kompozycję kwasów omega. Ciasto Camelina i Crambe nadają się zatem jako alternatywne podłoże jakie może wykorzystać hodowla owadów dla larw. Przepływy resztek roślinnych, które są obecnie wykorzystywane jako substrat, można wykorzystać bezpośrednio w paszach dla zwierząt.

Z badań jasno wynika również, że mikroorganizmy z podłoża pokarmowego mają duży wpływ na rozwój larw oraz na zespół drobnoustrojów (mikrobiota) w larwach. Same larwy również mają wpływ na ich florę jelitową, ale zależy to również od podłoża. W ten sposób podłoże wpływa bezpośrednio i pośrednio na mikroflorę larw, a tym samym na wzrost i bezpieczeństwo pokarmowe larw.

Czytaj też: Jedzenie owadów i jego wpływ na masę mięśniową

Hodowla owadów – badania nad kurzym obornikiem jako źródłem pożywienia

Oczywiste jest, że obornik kurzy prowadzi do wielu zmian bakteryjnych w larwach. Dalsze badania powinny wykazać, czy stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności. Obornik nie jest dozwolony jako substrat dla owadów, a dalsze badania muszą wykazać, czy można zagwarantować bezpieczeństwo żywności.

Hodowla owadów w przypadku larw czarnego żołnierza na dużą skalę, jak to już ma miejsce w Holandii, wskazuje, że hodowcy wykorzystują strumienie odpadów roślinnych z przemysłu spożywczego, takie jak zboża browarniane, obierki z ziemniaków parowe oraz wysłodki jabłkowe i buraczane. Produkty te są w zasadzie bezpieczne. W tym celu przy przechowywaniu i stosowaniu jako substrat paszowy dla owadów muszą być spełnione te same wymagania, co w przypadku zwierząt produkcyjnych.

nieuweoogst.nl/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023