O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-03-2021

Autor: Monika Faber

Hodowla jedwabników i wydajność kokonów w Polsce

Hodowla jedwabników

Hodowla jedwabników w Polsce niestety, ale nie wynosi naszego kraju do czołówki wyników osiąganych w tej dziedzinie przez kraje. Podaje się, że potrafimy wykorzystać jedynie 50% możliwości wydajności. Pierwsze wielokrotne mieszanki jedwabników zostały wyprodukowanie przez Japonię. Następnie trafiły do Włoch i pozostałych krajów.

Hodowla jedwabników w Polsce i na świecie

Polska nie należy do czołówki światowej w kwestii wydajności hodowanych jedwabników. W branży tej przodują Włochy, Japonia i Rosja. Według opublikowanych danych polscy hodowcy uzyskują jedynie 50% możliwości wydajności hodowlanej. Jednakże na rynku obecni są hodowcy, którzy swoimi zbiorami z kokonów potrafią dorównać, a nawet przekroczyć średnie osiągi czołowych państw świata. Wiadomo również, że w kwestii wielkości i ciężaru kokonów oraz długości rozwijalnej nitki w kokonie, a także zawartości jedwabiu te same rasy jedwabników przebywające w Polsce wykazują się coraz częściej wyższymi i lepszymi walorami niż hodowla jedwabników za granicą.hodowla jedwabnikow 2

Hodowla jedwabników w Japonii i innych krajach

Kilka lat po wojnie Japończycy zaczęli skupiać swoja uwagę na wyprodukowaniu wysokowartościowych mieszanek wielokrotnych. Przyniosło to rezultaty w postaci zwiększenia wydajności w tym przemysłowej względem dotychczasowych ras i ich mieszańców aż o 50%. W latach 50. trafiły one do Włochów, a następnie do pozostałych zainteresowanych krajów europejskich. Hodowla jedwabników w Polsce w latach od 1958 odbywała się w oparciu o grena z Japonii i Włoch. W ostatecznym rozrachunku te z Japonii okazały się lepsze. Jednocześnie Polacy rozpoczęli prace nad wyborem odpowiednich ras i w konsekwencji produkcją własnych polihybrydów, a miało to miejsce w Laboratorium Jedwabiu Naturalnego w Milanówku oraz w Zakładzie Hodowli Jedwabników w Krakowie. Odkrycie własnej, niezależnej greny wzmocniłoby pozycję Polski na rynku światowym jedwabników, gdyż rozbudowałoby to nasz przemysł grenarski, a dobrą grenę z otwartymi ramionami zakupiłyby inne kraje od nas.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Hodowla jedwabników i przyczyny niskiej wydajności hodowli

Hodowla jedwabników może być również narażona na pojawienie się chorób i niestety, ale i na brak skutecznych środków do zwalczania ich. Wydajność hodowlana i przemysłowa wówczas spada. Najnowsze dane nie są wstanie oszacować niestety strat, jakie poniesione są w chwili zaatakowania jedwabników przez choroby. Hodowla jedwabników odnotowuje największe straty podczas gdy do hodowli wtargnie żółtaczka, martwota i gnilec. Natomiast na mniejsze narażają ją suchoty, pehryna oraz muskardyna.
Źródło: gov.pl

swiatrolnika.info 2023