O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Bizon – poznaj tajniki hodowli tego wielkiego przeżuwacza

Bizon

Bizon jest największym ssakiem lądowym pochodzącym z Ameryki Północnej. Zwierzę ze względu na swoje dość obfite owłosienie sprawia wrażenie dużo większego niż jest w rzeczywistości. Należy pamiętać, że żubr i bizon to zupełnie odmienne zwierzęta, ale łączy ich wspólny przodek.

Bizon – charakterystyka gatunku

Bizon zazwyczaj osiąga długość ciała do 3,5 m, ciężar ciała do 1 tony, natomiast wysokość w kłębie – do 2 m. Samce charakteryzują się większymi rozmiarami, bardziej masywną budową i silniej wykształconym garbem. Głowa osobnika zazwyczaj jest nisko osadzona, rogi sterczą ku górze i są lekko zagięte do środka. Przód ciała zwierzęcia wraz z głową pokrywa długie, ciemno brązowe owłosienie, które kończy się tuż za łopatką. Natomiast sierść na tyle ciała charakteryzuje się znacznie krótszym włosem i jaśniejszą barwą. Broda bizona jest długa i trójkątna.

Czytaj także: Alkohol dla świń? Pomysł japońskich naukowców działa!

Bizon – cechy charakterystyczne stada

bizonZwierzę, które należy do przeżuwaczy i odżywia się głównie roślinami jednoliściennymi, w większości, bo aż ok. 60% trawami. Zwierzęta z łatwością potrafią dostosować skład swojej diety do aktualnej dostępności pokarmu. Żyją w stadach, które liczą nawet do kilkuset osobników. Dojrzałe samice wraz ze swoimi młodymi oraz niedojrzale płciowo samce tworzą grupy mieszane, natomiast dorosłe osobniki tworzą odrębne stada, przyłączając się do grup mieszanych w rui. Dorosłe samce mogą migrować na długie dystanse, w szczególności, gdy wzrasta zagęszczenie populacji.

Bizon, a przedłużenie populacji gatunku

Zwierzę osiąga dojrzałość płciową w wieku około 3 roku życia. Ciąża trwa do 9 miesięcy i po tym okresie rodzi się najczęściej jeden cielak, który już po kilku godzinach jest w stanie przyłączyć się razem z matka do stada. Czas karmienia mlekiem wynosi zazwyczaj od 7 do 8 miesięcy. Bizon żyjący na wolności najczęściej osiąga długość życia około 15 lat, zaś żyjący w niewoli – 25 lat. Jedynymi drapieżnikami, które okazjonalnie mogą polować na ten gatunek są niedźwiedzie i wilki.

gdos.gov.pl

 

swiatrolnika.info 2023