O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-02-2016

Autor: Robert Maj

Fakty na temat futer

Brak grafiki

W Ameryce Północnej około 95% ludzi spożywa i nosi produkty pochodzenia zwierzęcego. Na całym świecie zwierzęta wykorzystywane są na liczne sposoby: jako pożywienie, ubrania, aby towarzyszyć ludziom, bądź do celów medycznych, naukowych oraz jako środek transportu.

W Ameryce Północnej około 95% ludzi spożywa i nosi produkty pochodzenia zwierzęcego. Na całym świecie zwierzęta wykorzystywane są na liczne sposoby: jako pożywienie, ubrania, aby towarzyszyć ludziom, bądź do celów medycznych, naukowych oraz jako środek transportu.

Ponad 65,000 Kanadyjczyków pracuje w różnych sektorach przemysłu futrzarskiego. Z przemysłu tego pochodzi 800 milionów dolarów umacniających kanadyjską gospodarkę, z czego ponad 450 milionów dolarów pochodzi z eksportu.  Kanadyjscy, amerykańscy i europejscy farmerzy przestrzegają narodowych kodeksów postępowania oraz przepisów aby zapewnić swym zwierzętom najlepszą opiekę. 

Zarówno futra ze zwierząt dzikich jak i hodowlanych w Ameryce Północnej posiadają gwarancję pochodzenia zapewniając konsumentom najwyższy standard opieki nad zwierzętami. 

Gdy ludzie hodują zwierzęta, ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie im należytej opieki. 

Zapewnienie zwierzętom humanitarnych warunków przez wszystkich hodowców jest nie tylko obowiązkiem z etycznego punktu widzenia, ale także dobrym biznesem, ponieważ tylko z najzdrowszych zwierząt można pozyskać najlepsze futra. Kodeksy postępowania  Kanada  Optymalne standardy sposobu żywienia, przetrzymywania oraz warunki eutanazji norek i lisów hodowlanych zostały ustanowione w kodeksach postępowania zatwierdzonych przez Ministerstwo Rolnictwa w Kanadzie, po konsultacjach z jednostkami odpowiedzialnymi za dobro producentów oraz zwierząt. Przestrzegając tych kodeksów można pozyskać wysokiej jakości futro, natomiast hodowcy, którzy nie dbają o swoje zwierzęta nie pozostaną obecni w przemyśle futrzarskim na długo. 

Norki hodowlane karmione są odpadami z rzeźni, rybiarni oraz innymi przetworzonymi pokarmami, które w innym wypadku zostałyby wyrzucone. Poza futrem, norka hodowlana wytwarza najlepsze substancje odpowiednie do pielęgnacji skóry, ochrony skórzanych rzeczy przed wodą oraz służące jako nawozy organiczne i inne produkty. Wszystko jest przetwarzane. 

Humanitarne traperstwo 
Futro jest w dużym stopniu odnawialnym zasobem. Dzięki zastosowaniu stanowczych przepisów oraz działaniom traperów i rządu, nosiciele naszych futer otoczeni opieką oraz ich środowisko naturalne rozkwitło. Dowodem na taką dbałość jest fakt, że obecnie w Kanadzie jest więcej bobrów niż za czasów pierwszych europejskich odkrywców. Kanadyjscy traperzy wraz z rządem stworzyli najbardziej humanitarny system i standardy traperstwa na świecie i są sygnatariuszami 

Umowy w sprawie międzynarodowych norm odłowu humanitarnego, wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i Rosją 
W Kanadzie traperzy odgrywają podwójną rolę: przyczyniają się do rozwoju gospodarki poprzez swój sposób utrzymania a także uczestniczą w kierowaniu dzikim środowiskiem poprzez narzucone przez rząd normy. Maksymalne normy chronią zwierzęta przed nadmiernym ich pozyskiwaniem a minimalne normy kontrolują populację środowiska naturalnego. Traperzy są również oczami i uszami ziemi: to oni pierwsi podnoszą alarm jeśli zaburzona jest równowaga w przyrodzie, na przykład przez zanieczyszczenia bądź niszczenie środowiska naturalnego. 

Traperstwo w U.S.A. 
W Stanach Zjednoczonych traperstwo praktykuje się na wybranych gatunkach futrzaków, które występują licznie bądź w nadmiarze w swych środowiksach. Tylko licencjonowani traperzy mają pozwolenie na polowanie w sezonie, który trwa przez kilka miesięcy w roku. Rzadko kiedy jest to wiosna i lato ponieważ zwierzęta wtedy doglądają swoich młodych.  Regulacja traperstwa odpowiednimi przepisami jest ważna, ponieważ jest to sposób zbierania danych przez biologów. Dane takie zawierają informacje o chorobach przenoszonych przez dzikie zwierzęta, takich jak wścieklizna, które mogą być zaraźliwe dla człowieka. 

Zrównoważone użycie odnawialnych zasobów 
Na całym świecie przemysł futrzarski jest doskonałym przykładem przemysłu opartego na zrównoważonym użyciu odnawialnych zasobów naturalnych. Futra wykorzystywane w przemyśle są obfite.  Absolutnie żadne zagrożone wyginięciem gatunki nie są wykorzystywane. 

W kanadyjskim przemyśle futrzarskim jednostki rządowe odpowiedzialne za przyrodę oraz biologowie zapewniają odpowiedzialne wykorzystywanie zwierząt poprzez ustanowienie kontrolowanych sezonów na polowanie. Podobnie ustanowiono normy dotyczące zbiorów, licencjonowania oraz szkoleń dla traperów. Surowe przepisy rządowe zapewniają  przestrzeganie tych norm. 

W wielu regionach jest więcej szopów, kojotów i lisów niż kiedykolwiek wcześniej. Wspólnie założony przez kanadyjski rząd oraz Międzynarodową Federację Futer ten ważny program zapewnia zwierzętom odpowiednią opiekę w praktyce, gdy wykorzystywane są jako pokarm, futro lub w programach zarządzania dzikim środowiskiem.  Konwencja o międzynarodowym handlu gatunków zagrożonych wyginięciem  Konwencja o międzynarodowym handlu gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), wraz ze swymi 145 państwami członkowskimi działa na rzecz kontroli handlu oraz zagrożonych wyginięciem gatunków. 

Konwencja zademonstrowała iż można zachować zagrożone naturalne zasoby na świecie oraz zapewnić zrównoważone ich  wykorzystanie poprzez międzynarodową współpracę.

NAFA/Fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023