O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Unijne jaja podtrzymują trend wzrostowy na azjatyckich rynkach!

Unijne jaja

W pierwszych czterech miesiącach 2021 roku unijne jaja i produkty jajeczne podtrzymały trend wzrostowy w wysyłkach na rynki tak zwanych państw trzecich. W okresie styczeń – kwiecień unijny wywóz jaj i przetworów wyniósł 97,3 tysiąca ton, o wartości 98,7 miliona euro. Wolumenowo eksport z UE wzrósł o prawie 21 procent a wartościowo o 22,5 procenta.

Unijne jaja notują stały wzrost eksportu od ostatniego kwartału 2020 roku

Dotychczasowe analizy Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wskazywały, że pierwsze silniejsze impulsy popytowe z krajów trzecich, po trudnych miesiącach handlu w pandemii, pojawiły się w ostatnim kwartale 2020 roku. Od tego momentu unijne jaja i produkty jajeczne notują zaskakująco dużą dynamikę wzrostu.

Po lutym 2021 roku unijny wywóz był wyższy porównując rok do roku o 29,9 procenta, po marcu był wyższy o 37,3 procenta, a ostatnie dostępne dane po kwietniu potwierdzają blisko 21-procentowy wzrost wysyłek z UE. Ogromny skok w statystykach zawdzięczamy przede wszystkim zwiększonym zamówieniom przez kraje azjatyckie, ale również przez Bliski Wschód i Afrykę.

Czytaj też: Ukraińskie jaja notują spadek produkcji przez problemy Avangardco

Unijne jaja – Japonia największy odbiorcą produktów od lat

Od lat Japonia „wykupuje” najwięcej towaru jajecznegoUnijne jaja 02 z UE (głównie albuminy). Dane po kwietniu potwierdzają 13-procentowy wzrost sprzedaży eksportowej do „kraju kwitnących wiśni”, która wyniosła 24,4 tysiąca ton. Analitycy KIPDiP uważają, że poza pandemią i związanymi z nią skrajnymi zmiennymi na rynkach wielu gospodarek świata (zwłaszcza azjatyckich i bliskowschodnich), w przypadku handlu z klientami z Azji presja skutków grypy ptaków na podaż i popyt na rynkach wewnętrznych krajów z tego regionu była bardzo istotna.

W tym kontekście korzystne jest, że zakazy handlowe nakładane przez kraje trzecie często nie dotyczą produktów jajecznych, czyli tych poddanych obróbce termicznej. Można zaryzykować stwierdzenie, że poluzowanie obostrzeń pandemicznych, okresy świąteczne i żniwa zebrane przez grypę ptaków poza Europą, wywołały gwałtowny wzrost popytu na unijne jaja i przetwory.

Dowodem dla takich założeń jest, poza opisaną wyżej sytuacją handlową z Japonią, utrzymujący się wzmożony popyt na jaja w Korei Południowej. Po kwietniu 2021 roku, Korea Południowa zaimportowała z UE 4,3 tysiąca. ton jaj, co oznacza wzrost o 67 procent r/r.

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023