O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-10-2021

Autor: Monika Faber

Ukraińskie drobiarstwo w kryzysie?

Ukraińskie drobiarstwo

Wiele wskazuje na to, że ukraińskie drobiarstwo – choć wciąż najsilniejsze w Europie – boryka się z poważnymi problemami – takie wnioski płyną z analizy ekspertów KIPDiP.

Poważnym symptomem zwiastującym kłopoty mają być spadek pogłowia drobiu na Ukrainie oraz zwiększenie importu niektórych kategorii – w tym jaj. Hodowcy ze wschodu nie radzą sobie także z wciąż obniżającą się rentownością produkcji drobiarskiej.

To już kryzys?

Ciekawa sytuacja ma miejsce na Ukrainie. Jak donoszą ukraińskie związki branżowe, po raz pierwszy Ukraina zaimportowała jaja konsumpcyjne pochodzące z Białorusi (w okresie lipiec-sierpień 2021) – piszą Eksperci Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Poważne problemy dotyczą także opłacalności produkcji. Ta stawia istnienie wielu zakładów drobiarskich pod znakiem zapytania.ukrainskie drobiarstwo kryzys

Według przedstawicieli stowarzyszenia zrzeszającego ukraińskich hodowców drobiu, od dwóch lat sektor drobiarski zmaga się z niskim progiem opłacalności produkcji, a nawet jej brakiem. Konsekwencje są takie, że ponad trzydzieści zakładów produkcji jaj i ponad dziewięć zakładów produkcji mięsa drobiu zostało zamkniętych. – czytamy w komunikacie.

Coraz mniej drobiu

Okazuje się, że efektem problemów, z którymi mierzy się ukraińskie drobiarstwo jest także znaczny spadek pogłowia drobiu. Ta sytuacja może mieć także wpływ na pogorszenie się wskaźników eksportowych – szczególnie w kontekście zagospodarowania przez Ukrainę kolejnych rynków na innych kontynentach.

Istotnie zmniejszyło się pogłowie drobiu na Ukrainie. W wynikach produkcyjnych zauważalne są wyraźne spadki. Produkcja mięsa drobiowego od początku 2021 roku zmniejszyła się o 40,0 tys. ton, a produkcja jaj o trzy miliardy sztuk. Tak duży ubytek w produkcji jaj oznacza, że brakuje jednej czwartej z wielkości produkcji jaj w roku 2020 – pisze KIPDiP.

Czytaj także: Grypa ptaków – ukraińskie władze potwierdzają wystąpienie wirusa

Ukraińskie drobiarstwo najgorsze ma przed sobą?

Poważniejsze niż do tej pory problemy mogą jednak dopiero nadejść. Ukraińskie drobiarstwo obawia się zmian w prawie podatkowym oraz wciąż rosnących cen pasz.

Poza problemami Avangardco, o których mało oficjalnie się mówi, ukraińska branża za kluczowe czynniki takiej sytuacji wymienia rosnące ceny pasz i wzrost innych kosztów produkcji. Producenci z niepokojem spoglądają również na zapowiadane zmiany podatkowe w rolnictwie. Ukraińscy analitycy uważają, że nie należy się spodziewać spadku cen pasz nawet przy rekordowych zbiorach, co może wpłynąć na zaostrzenie kryzysu na rynku drobiarskim. Przewidują, że mimo ograniczonych możliwości podnoszenia cen na rynku wewnętrznym i w sprzedaży eksportowej, ceny drobiu i jaj będę pozostawać w trendzie wzrostowym – pisze KIPDiP.

swiatrolnika.info 2023