Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 25-10-2021 22:00:00

Rynek drobiu w Meksyku odnotowuje stały wzrost!

Rynek drobiu

Ponieważ meksykański rynek drobiu odnotował, że krajowe gospodarstwa domowe wydały szacunkowo 1,4 miliarda dolarów w 2020 roku na produkty drobiowe, sugeruje to, że kurczaki, jaja i produkty jajeczne pozostają najpopularniejszym i najbardziej przystępnym białkiem zwierzęcym w kraju.

Meksykański rynek drobiu zanotuje w przyszłym roku większą produkcję mięsa

Rynek drobiu w Meksyku produkuje różne rodzaje kurczaków brojlerów do produkcji mięsa, w tym mniejsze brojlery do restauracji grillowych, kurczaki do przetwórstwa i przetworzonego mięsa lub dań gotowych oraz całe kurczaki. Cykle produkcyjne dla każdego typu wahają się od 8 do 12 tygodni w zależności od wagi rynkowej.

Przewiduje się, że produkcja kurczaków wzrośnie do 875 000 ton w 2022 roku, o 1,7 procenta więcej niż w 2021 roku, dzięki rosnącemu popytowi krajowemu, pozytywnej krajowej polityce cenowej z powodu wygaśnięcia długo ustalonych kontyngentów taryfowych.

Przewiduje się, że spożycie kurczaków wyniesie 4 767 tysięcy ton w 2022 roku, o około 2 procent więcej niż w 2021 roku. Chociaż przeciętny meksykański konsument spożywa mniej białka zwierzęcego, wśród konsumentów o wyższych i średnich dochodach, w tym turystów, ogólny popyt konsumentów na kurczaka rośnie, co sprawia, że ​​jest to najczęściej spożywane mięso w Meksyku. Stanowi prawie 60 procent całkowitego spożycia mięsa.

Import drobiu stanowi około 18 procent całkowitego krajowego spożycia kurczaków w Meksyku, a schłodzone udka i mechanicznie odkostnione kurczaki ze Stanów Zjednoczonych stanowią prawie połowę całego importu. Mrożone piersi, skrzydełka i nogi są również importowane z Brazylii. Głównym źródłem popytu importowego są firmy zajmujące się dalszym przetwarzaniem drobiu na produkty takie jak kiełbasy, szynki i wędliny.

Oczekuje się, że meksykański rynek drobiu zanotuje wzrost pod względem eksportu kurczaków o prawie 17 procent do poziomu 8000 ton w 2022 roku. Eksport będzie napędzany silnym popytem w USA na gotową żywność gotową do spożycia. Meksykańscy przetwórcy stopniowo rozszerzają eksport tych produktów.

Czytaj też: Ukraińskie drobiarstwo w kryzysie?

Meksykański drób może w przyszłym roku rozpocząć ekspansję na rynek chiński

Tymczasem meksykańskie władze weterynaryjne czekająRynek drobiu 024 na wznowienie negocjacji z Chinami w sprawie uznania stref wolnych od ptasiej grypy w 2022 roku, w celu uzyskania nowego dostępu do chińskiego rynku.

Konsumenci meksykańscy na ogół wolą kurczaka i wieprzowinę od indyka. Jednak ponieważ coraz więcej Meksykanów interesuje się amerykańskimi tradycjami, pieczony indyk jest również popularnym daniem sezonowym z okazji Bożego Narodzenia lub Nowego Roku.

Oczekuje się, że rynek drobiu odnotuje spożycie mięsa indyczego w 2022 roku na niezmienionym poziomie 181 000 ton. Oczekuje się również, że produkcja spadnie do 17 000 ton w 2022 roku, około 5,5 procenta mniej niż w 2021 roku, ponieważ hodowcy zastępują produkcję indyka bardziej lukratywną produkcją kurczaków. Wysokie koszty produkcji, dłuższe cykle produkcyjne i ograniczone zachęty rządowe nadal zachęcają producentów indyków do przejścia na produkcję kurczaków.

Meksyk w dużej mierze opiera się na imporcie, aby zaspokoić krajowy popyt na indyki. Przewiduje się, że import osiągnie 155 000 ton w 2022 roku, prawie 2 procent więcej niż w 2021 roku. Oczekuje się, że eksport spadnie do 1300 ton w 2022 roku, o 13 procent mniej niż w 2021 roku ze względu na silny popyt krajowy i zmniejszone wysyłki eksportowe.

Meksykański rynek drobiu pozostaje czołowym światowym konsumentem jaj i produktów jajecznych, a popyt na jaja i produkty jajeczne będzie również rósł, ponieważ konsumenci reagują na rosnące ceny mięsa.

Oczekuje się, że spożycie jaj osiągnie 25,23 kilograma na mieszkańca w 2022 roku, co oznacza wzrost o 3 procent w stosunku do 2021 roku, dzięki dużemu popytowi na niedrogie białko. Oczekuje się, że produkcja jaj wzrośnie do 3,19 miliona ton, o 3 procent więcej od 2021 roku, dzięki silnemu wzrostowi popytu krajowego, ulepszonej genetyce kur niosek i inwestycjom w technologię jaj.

Ogólnie rzecz biorąc rozwój meksykańskiego drobiu wpisuje się w globalne trendy. Najnowszy raport Rabobank pokazuje, że globalny rynek drobiu notuje coraz lepszą sytuację. Główne regiony produkcyjne działają na progu rentowności lub cieszą się korzystnymi warunkami.

meatinfo.ru/fot.Pxfuel

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 21-01-2022 21:30:00

Grypa ptaków dotarła już do hiszpańskich ferm drobiu

Hiszpańskie służby weterynaryjne potwierdziły, że wysoce zjadliwa grypa ptaków H5N1 została wykryta na jednej z ferm drobiu.

Ognisko wirusa zostało wykryte w gospodarstwie utrzymującym indyki w prowincji Segovia, na północ od Madrytu. Wcześniej został on wykryty u dzikich ptaków. Hiszpania ze względu na swoje położenie jest szczególnie narażona na rozprzestrzenienie wirusa z sąsiednich: Francji i Portugalii. Pierwszy z tych krajów, który przez długi czas był wolny od wirusa, odczuwa w ostatnich tygodniach coraz większe skutki przedostania się go na komercyjne fermy drobiu.

Grypa ptaków wykryta na fermie drobiu w Hiszpanii

Grypa ptaków została wykryta w gospodarstwie utrzymującym indyki w prowincji Segovia, na północ od Madrytu. Na początku stycznia 2022 roku wirus pojawił się na terenie Hiszpanii u dzikich ptaków. Hiszpania uważana jest za kraj szczególnie narażony z powodu dużej skali zakażeń wirusem grypy ptaków w sąsiedniej Francji i Portugalii.

Wirus coraz dotkliwiej uderza we francuską branżę drobiarską

Francuska branża drobiarska, której przez długiGrypa ptakow 029 czas nie dotykała grypa ptaków, odczuwa coraz większe skutki przedostania się wirusa na komercyjne fermy.

Nie udało się uchronić największego zagłębia produkcyjnego wyspecjalizowanego w przemyśle foie gras, czyli gospodarstw utrzymujących kaczki w południowo-zachodniej części kraju. Najnowsze informacje potwierdzają, że Francja dokonała uboju ponad 600 tysięcy sztuk drobiu w przeciągu ostatniego miesiąca.

Służby weterynaryjne obawiają się, że obecny sezon grypowy może stać się czwartą poważną w skutkach epizoocją grypy ptaków od 2015 roku. Francuscy urzędnicy donoszą, że grypa ptaków pojawiła się na 26 fermach przemysłowych i najbardziej dotknął producentów na południowym zachodzie Francji. W regionie o najwyższym zagęszczeniu ferm kaczych – gdzie obecnie stwierdzono najwięcej zakażeń – wirus pojawił się po raz pierwszy 16 grudnia 2021 roku.

Francuskie drobiarstwo ma już za sobą kilka dotkliwych epizoocji HPAI. W poprzednim sezonie zimowym grypa ptaków doprowadziła do uboju około 3,5 miliona sztuk drobiu, głównie kaczek. Masowe likwidacje ptaków miały miejsce także w latach 2015 - 2016 i 2016 - 2017.

Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064 tysięcy ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ptasia grypa szaleje. Europa na skraju największej epidemii w historii

kipdip.org.pl/fot.Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski 20-01-2022 16:00:00

Produkcja paszy w Brazylii zanotowała mniejszy wzrost niż przewidywano

Prognozowana rosnąca produkcja paszy w 2021 roku została obniżona przez Brazylijski Krajowy Związek Przemysłu Paszowego do 4-4,5% zamiast 5%.

W porównaniu z 2020 r. wzrost produkcji w 2021 r. wyniósłby i tak około 3,5 mln ton. Dyrektor generalny Związku stwierdził, że rolnicy tracą siłę nabywczą z powodu rosnących kosztów produkcji, które wpływają na cały łańcuch produkcyjny. Podkreślił również, że ​​soja i kukurydza notują astronomicznie wysokie ceny, dodając, że aprecjacja dolara dodatkowo podniosła koszt importu aminokwasów, enzymów i produktów chemicznych pochodzących z zagranicy

Brazylijska produkcja paszy staje się coraz bardziej kosztowna

Według nowych prognoz produkcja paszyProdukcja paszy 02 dla zwierząt w Brazylii wyniosłaby zatem 85 mln ton w 2021 r. w porównaniu z 81,5 mln ton w 2020 r. Dyrektor generalny Związku, Ariovaldo Zani, stwierdził, że rolnicy tracą siłę nabywczą z powodu rosnących kosztów produkcji, które wpływają na cały łańcuch produkcyjny.

Niemniej jednak brazylijski przemysł wieprzowy, drobiowy i wołowy może osiągnąć rekordowy eksport, głównie dzięki dostawom do Chin. Jednocześnie w przypadku drobiu i jaj, branża osiąga pozytywne wyniki ze względu na wysoki popyt krajowy.

„Świnie, brojlery i kury nioski mogą osiągnąć odpowiednio 6%, 4% i 1,5% wzrost spożycia paszy dla zwierząt” – przekazał Ariovaldo Zani.

W wywiadzie dyrektor przypomina, że ​​soja i kukurydza notują astronomicznie wysokie ceny, dodając, że aprecjacja dolara dodatkowo podniosła koszt importu aminokwasów, enzymów i produktów chemicznych pochodzących z zagranicy. To sprawia, że produkcja paszy dla zwierząt staje się coraz droższa.

„Te poziomy cenowe pochłaniały znaczną część siły nabywczej producenta, znacząco wpływając na rentowność” – dodał Zani.

Prognozy poziomów produkcji na 2022 rok

Dyrektor Związku zauważył, że brazylijska ​​ludność boryka się z bezrobociem, inflacją i wysokimi stopami procentowymi. W ten sposób, producenci zwierząt i przemysł zostali zmuszeni do wchłonięcia części wzrostu kosztów.

Brazylijski Krajowy Związek Przemysłu Paszowego przewiduje wzrost o 4-4,5% w 2022 r., ale tylko wtedy, gdy scenariusz utrzyma się w normalnych granicach. Ostrzegł, jednak, że możliwe są rewizje prognozy..

Zani wskazał również, że istnieją wyzwania związane ze zmiennością kursu walutowego spowodowaną wyborami prezydenckimi i utrzymującymi się tendencjami wzrostowymi w międzynarodowych cenach chemikaliów.

Wreszcie, pomimo scenariusza, w którym w 2022 r. nastąpi większa dostępność zbóż, specjalista powiedział, że ceny soi i kukurydzy i tak pozostaną na „niewygodnym” poziomie dla przemysłu paszowego.

Czytaj też: Pasza z owadów jako alternatywa w żywieniu zwierząt hodowlanych

poultryworld.net/fot.Pixabay


Autor: Mateusz Chrząszcz 20-01-2022 15:07:35

Szczepionki przeciw ptasiej grypie mogą zostać wprowadzone we Francji

Szczepionki przeciw ptasiej grypie mogą zostać zastosowane we Francji, z powodu coraz częstszych przypadków występowania tej choroby.

Minister Rolnictwa Francji Julien Denormandie, podczas I posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Francji, ponownie wyraził poparcie dla szczepień drobiu. Denormandie oświadczył, że dwie szczepionki zostaną wkrótce przetestowane we Francji. Celem jest ich zatwierdzenie dla wszystkich 27 państw członkowskich UE (donosi EUROACTIV, Francja).

Szczepienia we Francji

Francuski minister rolnictwa nie podał szczegółów na ten temat, ale zapewnił, że wnioski z prac nad szczepieniami zostaną przedstawione innym państwom członkowskim. Stosowanie szczepionek przeciwko ptasiej grypie jest nadal w większości przypadków zabronione przez Komisję Europejską. Możliwości i zasady ich szczepionki przeciw ptasiej grypie 02stosowania szczegółowo określa prawo unijne. Jednak Francuzi popierają szczepienia, ponieważ uważają, że podjęte dotychczas środki, zwłaszcza masowy ubój zwierząt gospodarskich lub podjęcie innych działań w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, nie są wystarczające w sytuacji obecności wirusa. Wirus ptasiej grypy na dużą skalę, jak niegdyś pustoszył Europę. Szczepionki przeciw ptasiej grypie są tematem sporu w Unii Europejskiej.

„Aktualny stan prawny w Unii Europejskiej zasadniczo zakazuje stosowania szczepionek, taka praktyka dopuszczalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach za zgodą Komisji Europejskiej. Niemniej, Francja postawiła sobie za cel zmianę w tym obszarze w trakcie swojej prezydencji, która potrwa do końca czerwca. Julien Denormandie uważa, że w perspektywie długoterminowej nie ma innego rozwiązania niż szczepienia.” – informuje portal kipdip.pl

Szczepionki przeciw ptasiej grypie – historia

Rzeczywiście, od 2015 r. francuskie regiony produkujące kaczki i gęsi cierpią z powodu infekcji wirusowej, powodującej poważne problemy z ciągłością działania. Dotyczy to zarówno bezpośrednich strat związanych z usuwaniem ptaków, jak i szkód pośrednich związanych z ograniczeniami w handlu. Branża foie gras najbardziej cierpi z powodu ograniczeń eksportowych nałożonych przez największych odbiorców francuskich pasztetów: Japonię i Chiny.

W 2021 r. francuski minister rolnictwa zlecił szerokie konsultacje z przedstawicielami branży drobiarskiej i władzami w celu opracowania systematycznego planu zapobiegania wybuchom epidemii grypy, przyszłych kosztów drobiu w tym kraju. Analiza wpływu i wykonalności szczepienia drobiu została uznana za priorytet w zarządzaniu ryzykiem ptasiej grypy. Szczepionki przeciw ptasiej grypie są silne promowane przez francuski rząd na forum Unii Europejskiej.

Czytaj również: Grypa ptaków w Wielkopolsce. Wykryto kolejne ogniska w tym regionie

Kipdip.pl/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.