O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rumuński sektor drobiarski w obliczu wyzwań nadal pozostaje silny!

Rumuński sektor drobiarski

Pomimo wyzwań związanych z pandemią koronawirusa i zagranicznej konkurencji, rumuński sektor drobiarski pozostaje liderem w tym kraju wśród przemysłu spożywczego i rolniczego.

Rumuński sektor drobiarski jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi przemysłu rolnego w tym kraju

Rumuński sektor drobiarski jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi przemysłu rolnego w tym kraju pod względem wzrostu, wskaźników wydajności i rynków eksportowych. Jednak pandemia koronawirusa i zagraniczna konkurencja negatywnie wpłynęły na perspektywy sektora, przewidując spadek krajowej produkcji mięsa drobiowego o 9 procent. Niezależnie od tego sektor drobiarski pozostaje liderem wśród rumuńskiego przemysłu spożywczego i rolniczego, a firmy drobiarskie nadal inwestują w technologie produkcji i przetwarzania.

Konkurencyjne koszty produkcji, rozsądne ceny paszy, zmieniający się popyt konsumencki i wyzwania dla sektora trzody chlewnej (w szczególności afrykański pomór świń) napędzały wzrost produkcji drobiu w Rumunii. Według raportu USDA GAINS w 2019 roku w kraju dokonano uboju prawie 300 milionów ptaków, produkując 672 312 ton mięsa drobiowego, z czego 95 procent stanowiło mięso z kurczaka (70 procent brojlerów i 25 procent kur). W tym samym roku Rumunia była ósmym co do wielkości producentem drobiu w Unii Europejskiej.

Rumuński sektor drobiarski odpowiada za 45 procent całkowitej produkcji białka zwierzęcego w tym kraju. Za mięsem drobiowym uplasowała się wieprzowina, wołowina i baranina. Jeszcze 10 lat temu lwią część produkcji białka zwierzęcego stanowiła w 41 procentach wieprzowina, a następnie mięso drobiowe (34 procent) i wołowe (18 procent).

Według Rumuńskiego Stowarzyszenia Producentów Drobiu wydajność produkcji drobiu poprawiła się w ciągu ostatniej dekady. Średni dzienny przyrost masy ciała wzrósł z 53 gram w 2011 roku do 55-56 gram w 2019 roku, podczas gdy średnie spożycie paszy spadło z 1,88 kilograma paszy/kilogram mięsa w 2011 roku do 1,62 kilograma paszy/kilogram mięsa w 2019 roku.

Czytaj też: Ptasia grypa może uderzyć w ukraiński eksport drobiu!

Rumuński sektor drobiarski – pandemia koronawirusa spowoduje spadek spożycia drobiu o 5 procent

Na początku 2020 roku ognisko wysoce zjadliwejRumunski sektor drobiarski 02 grypy ptaków na komercyjnej fermie niosek zmusiło do uboju 18 700 kur niosek, ale nie rozprzestrzeniło się na inne gospodarstwa. Ponadto pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na rumuński sektor drobiarski, podobnie jak wzrosła konkurencja ze strony importu.

Powszechne zamknięcia restauracji i firm cateringowych, a także inne ograniczenia łagodzące pandemię, prawdopodobnie spowodują zmniejszenie spożycia drobiu o 5 procent rok do roku w 2020. Przemysł drobiowy nadal ma nadzieję, że popyt na rumuński drób może wzrosnąć w okresie drugiej połowie 2021 roku.

Krajowe Stowarzyszenie Producentów Pasz w Rumunii zwróciło uwagę, że w 2019 roku sektor drobiowy konsumował 56 procent wszystkich mieszanek paszowych wyprodukowanych w tym kraju. Chociaż rok 2020 był rokiem wyjątkowym ze względu na surowe warunki suszy, rumuński sektor drobiarski generalnie korzysta z dostępu do konkurencyjnych cenowo krajowych zbóż paszowych.

Jednak w 2020 roku ceny surowców paszowych poszybowały w górę, powodując 20-25-procentowy wzrost cen mieszanek paszowych i znacznie wyższe koszty nakładów. Pomimo wyższych kosztów produkcji producenci nie byli w stanie zrekompensować strat poprzez podniesienie cen konsumpcyjnych z powodu dramatycznych zmian na rynku po wybuchu pandemii koronawirusa. Według danych Komisji Europejskiej z października 2020 roku rumuńskie mięso drobiowe było o 12,5 procenta tańsze niż w 2019 roku w okresie od maja do października 2020 roku.

poultryworld.net/fot.Pxhere/Pixabay

swiatrolnika.info 2023