Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Polska Agencja Prasowa 02-11-2021 16:01:29

Ptasia grypa zbiera żniwo w Holandii. Trzeba było wybić 107 tysięcy piskląt

Ptasia Grypa

Ptasia grypa zaatakowała w weekend. W sobotę wykryto epidemię ptasiej grypy na fermie drobiu w Grootschermer w północnej części Holandii.

Konieczne było wybicie 107 tys. piskląt, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się epidemii. To drugi przypadek wykrycia wirusa w tym tygodniu w Niderlandach.

Ptasia grypa i obostrzenia

O zdarzeniu poinformował Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA).

Ubój był konieczny jako środek zapobiegawczy, nie mogliśmy dopuścić do rozprzestrzenienia się epidemii. – informuje NVWA, na którą powołuje się portal NH Nieuws. Urząd wprowadził w sobotę zakaz transportu drobiu w promieniu 10 km od fermy, na której doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Na początku tygodnia ptasia grypa została także wykryta na fermie w Zeewolde w centralnej Holandii. Jak informuje portal Omroep Flevoland wybito tam 36 tys. kurcząt. Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna występująca u ptaków. Szczególnie podatne na zakażenie są kury i indyki.

Ptasia grypa w Barneveld

Warto przypomnieć, że w tamtym tygodniu potencjalnaptasia grypa ptasia grypa była powodem, z którego ekologiczna ferma drobiu została uśmiercona. Śledząc kontakty zainfekowanej firmy w Zeewolde, okazało się, że firmy te kontaktowały się za pośrednictwem odwiedzającego.

W tamtym tygodniu gość odwiedził firmę w Zeewolde, gdzie 26 października zdiagnozowano wysoce zjadliwą ptasią grypę. Potem był w oborze z kurczakami w firmie w Barneveld z 9500 kurami nioskami. Ten kontakt jest postrzegany jako ryzykowny, a firma w Barneveld została następnie uznana za podejrzaną.

Ponieważ nie można całkowicie wykluczyć, że wirus ptasiej grypy został przeniesiony do firmy w Barneveld podczas tej wizyty, na przykład poprzez wprowadzenie ściółki lub ekskrementów, a firma znajduje się na bardzo gęstym obszarze drobiu, zdecydowano się na ubój kur niosek w gospodarstwie. Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich przeprowadza odprawę.

Chociaż prawdopodobieństwo infekcji w firmie Barneveld jest niewielkie, konsekwencje możliwej epidemii w tej lokalizacji są bardzo duże. W 10-kilometrowej strefie wokół firmy znajduje się 277 ferm drobiu.

Czytaj również: Ptasia grypa w Niderlandach. Prewencyjny ubój kur niosek firmy Barneveld

PAP/fot.PixabayAutor: Sebastian Wroniewski 18-01-2022 17:00:00

Brazylijski eksport jaj zanotował wzrost o 81,5 procenta w 2021 roku

Brazylijski eksport jaj wyniósł w zeszłym roku 11 300 ton, o 81,5 procenta więcej niż w 2020 roku, kiedy wolumen wysyłek był na poziomie 6200 ton.

Pod względem wartości wzrost wyniósł 80 procent i osiągnął 18 milionów dolarów. Uwzględniając tylko grudzień, eksport wyniósł 2490 ton, czyli o 72,8 procenta więcej niż w ostatnim miesiącu 2020 roku, kiedy wyeksportowano 1440 ton. Ponadto brazylijskie jaja zanotowały w 2021 roku rekordową produkcję wynoszącą 54,4 miliarda sztuk. Oznacza to wzrost o 2 procent rok do roku.

Eksport jaj z Brazylii był największy w grudniu 2021 roku

„Grudzień miał najwyższy wolumen eksportuEksport jaj 022 w 2021 roku. Koszty produkcji znacznie obniżyły marże sektora, przy czym dwa kluczowe nakłady – kukurydza i śruta sojowa – wzrosły w niektórych przypadkach o ponad 100 procent w ciągu roku. Eksport jaj pomaga złagodzić trudne warunki, z jakimi boryka się sektor drobiu” – wyjaśnił Ricardo Santin, prezes ABPA.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nadal są głównym kierunkiem eksportu, z 6900 ton wyeksportowanymi w 2021 roku, co stanowi wzrost o 105 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Za nimi plasuje się Japonia z 1100 t (+270 procent) i Oman z 408 t (+183 procent). Według Brazylijskiego Stowarzyszenia Zwierząt Gospodarskich (ABPA) inne ważne rynki dla brazylijskich jaj to Katar, Urugwaj i Arabia Saudyjska.

Warto przypomnieć, że kaczki brazylijskie mają zamiar podbić rynek globalny.

Brazylijskie jaja notują stały wzrost produkcji i eksportu

Według danych stowarzyszenia ABPA w 2021 roku brazylijskie jaja odnotowały 2-procentowy wzrost w produkcji, do 54,4 miliarda sztuk i jednocześnie ustanowiły nowy rekord.

Jednym z głównych czynników napędzających wzrost produkcji jest wzrost spożycia na rynku wewnętrznym. W 2020 roku wskaźnik konsumpcji – na mieszkańca – w skali roku wyniósł 251 jaj. W 2019 roku spożycia oszacowano na 230 jaj/mieszkańca.

W Brazylii konsumpcja krajowa odpowiada za 99,7 procenta zagospodarowania jaj z lokalnej produkcji. Zaledwie 0,3 procenta trafia na eksport. Jeśli chodzi o eksport jaj to prawie 65 procent wysyłek, stanowią jaja świeże, a pozostała część to przetwory jajeczne.

Czytaj też: Brazylijski drób z rekordową sprzedażą zagraniczną w 2021

meatinfo.ru/fot.Pixabay


Autor: Tomasz Racki 17-01-2022 19:01:06

Ptasia grypa przyczyną ograniczeń w eksporcie do Bośni i Hercegowiny

Osiem kategorii towarów zostało objętych zakazem eksportu do Bośni i Hercegowiny. Wszystkiemu winna jest szalejąca w Polsce ptasia grypa.

„Ze względu na obecną sytuację epizootyczną związaną z wirusem grypy ptaków (HPAI) w Polsce władze Bośni i Hercegowiny z dniem 12 stycznia 2022 r. wprowadziły zakaz eksportu dla 11 województw, tj.: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego” – czytamy w komunikacie GIW. Bośnia i Hercegowina nie jest jedynym krajem, który wprowadził podobne ograniczenia eksportu

Towary objęte zakazem eksportu do Bośni i Hercegowiny

Zakaz dotyczy następujących towarów:ptasia grypa 888523411

1. żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych (w tym ptaków kiwi, emu, nandu i strusi), dzikich ptaków łownych oraz innych ptaków hodowlanych i utrzymywanych w niewoli, w tym ptaków przemieszczanych jako zwierzęta towarzyszące;
2. piskląt jednodniowych;
3. jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
4. zarodków drobiu, ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych;
5. świeżego i mrożonego mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych;
6. produktów z mięsa drobiowego, mięsa ptaków bezgrzebieniowych oraz dzikich ptaków łownych;
7. innych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących od ptaków przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta, do użytku przemysłowego lub rolniczego;
8. niespreparowanych trofeów myśliwskich pochodzących od ptaków oraz niespreparowanych ptasich piór bądź części piór.

Zakaz nie dotyczy następujących towarów:

- hermetycznie zamkniętych, poddanych obróbce termicznej konserw drobiowych lub z dzikich ptaków łownych, które podczas produkcji zostały poddane sterylizacji przynajmniej FO 3 lub większej;
- produktów jajecznych, które przed lub podczas produkcji zostały poddane obróbce cieplnej za pomocą suszenia - produkcja jajek w proszku, pasteryzacja lub sterylizacja;
- produktów poddanych obróbce cieplnej, w których podczas tego procesu osiąga się temperaturę co najmniej 70°C wewnątrz produktu;
- piór lub części piór, które zgodnie z posiadaną deklaracją zostały poddane obróbce parą wodną lub inną metodą, która zapewnia, że czynniki chorobotwórcze nie mogą zostać przeniesione na tę przesyłkę.

Czytaj także: Macedonia Północna utrzymuje zakaz eksportu drobiu z Polski

WETGIW/fot. Pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski 16-01-2022 23:01:46

Jak poprawić nieśność kur? Praktyczne porady dla hodowców niosek

Jak najbardziej wykorzystać potencjał kur i poprawić nieśność kur? Prezentujemy praktyczne porady dla amatorskich hodowców, prowadzących przydomowy chów.

Nieśność jest, oprócz cech indywidualnych, zależna od m.in. rasy drobiu i warunków chowu. Wyspecjalizowane rasy kur niosek znoszą do 300 jaj w ciągu roku, kaczki do 90 jaj, gęsi, a także indyki do najwyżej trzydziestu sztuk. Liczba zniesionych jaj jest najważniejszym kryterium oceny kur i głównym efektem selekcji pracy hodowlanej. Liczbę zniesionych jaj liczy się od zniesienia pierwszego jaja do 15 tygodnia nieśności.

Jak poprawić nieśność kur

Na nieśność kur wpływ ma między innymi temperatura. Optymalna temperatura dla niosek wynosi od 14 do 20 st. C. Duże zmiany temperatur wpływają na zmniejszenie nieśności, zaś zbyt wysoka temperatura na zmniejszenie nieśności i spożycia paszy, ale zwiększenie poboru wody. Negatywny wpływ ma również nawet kilkugodzinne przemarznięcie kur. Wilgotność względna w kurniku powinna oscylować pomiędzy 60–75%. Konieczny jest brak przeciągów, gdyż żadne ptaki nie znoszą ich dobrze.

Nową paszę należy wprowadzać stopniowo. Nioski hodowane na podwórku powinny otrzymywać następującą dawkę dzienną: 16–18% białka, 10–12 MJ energii metabolicznej, 0,75–0,85% lizyny, 0,33–0,35 % metioniny, 3,5% wapnia, 0,5–0,7% fosforu, 0,15% sodu i 0,17% chloru. Nadmierne zużycie ziaren, zielonek i ziemniaków może prowadzić do zmniejszonej produkcji jaj, ze względu na niski poziom białka, który jest niezbędny do prawidłowego tworzenia się jaj. Duże ilości białka roślinnego znajdują się w nasionach takich jak soja, słonecznik i rzepak, a także w łubinie, grochu i bobiku. Nie zaleca się podawania kurom czystej kredy pastewnej. Lepiej wymieszać ją z innymi ogólnodostępnymi dodatkami mineralnymi.

Ważna jest również, a jej brak zaledwie przez dobę, może przeszkadzać nioskom nawet do dwóch tygodni. Przy dłuższych okresach niedoboru wody, przerwa w nieśności będzie się wydłużać. Dostarczana woda musi mieć temperaturę 10-12 st. C, ponieważ ptaki niechętnie piją wodę, która jest zbyt zimna, lub zbyt nagrzana.

Wnętrze kurnika

Na nieśność kur wpływ ma również wnętrze kurnika. Niesnosc kur 02Powinna się w nim znajdować odpowiednia ilość gniazd, czyli na jedno gniazdo nie powinno przypadać więcej jak 7 kur, a optymalnie jest to 4–5 kur niosek. Gniazda powinny być wyścielone czystą słomą.

Ponadto kura powinna mieć też miejsce na odpoczynek na grzędzie. Poziomy drążek do spania powinien mieć średnicę 4 cm i znajdować się na wysokości 1 m, aby nioski mogły na niego swobodnie wskoczyć. Na 1 m grzędy przypada 4–5 kur, więc odstępy między grzędami powinny wynosić ok. 35–40 cm. Stelaż powinien być ustawiony pod dużym kątem do ściany, aby ptaki mogły swobodnie wchodzić na każdy poziom, bez brudzenia się nawzajem.

Na nieśność kur wpływa także dobór odpowiedniego oświetlenia. Dobowe zaopatrzenie kur w światło wynosi minimum 14 godzin, do 16 godzin. Intensywność światła dla kur niosek powinna wynosić 3 W/m2 powierzchni kurnika. Wartości tej nie należy przekraczać, gdyż zbyt duża ilość światła może je drażnić lub powodować stres, co może stać się przyczyną kanibalizmu. Stosunek okien do podłogi powinien wynosić od 1 : 6 do 1 : 8, co w praktyce przekłada się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni okien ma przypadać 6–8 m2 powierzchni podłogi. Należy zminimalizować stres u kur, ponieważ ten może powodować deformacje jaj, ich odgniecenia i pęknięcia. Należy pamiętać o dościelaniu świeżej słomy, aby uniknąć zabrudzeń.

Czytaj też: Salmonella u kur niosek będzie skuteczniej zwalczana

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.