O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ptasia grypa w pięciu gospodarstwach w powiecie kaliskim

Ptasia grypa

Pięć gospodarstw z drobiem zaatakowała w powiecie kaliskim ptasia grypa – powiedział w czwartek PAP Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu Miłosz Bąkowski.

Wirusa wykryto w Starym Karolewie, Chodybkach i Warszewie, gdzie choroba zaatakowała łącznie 130 tys. kaczek i kurczaków. Jak przypomniał Bąkowski, w tym roku na terenie powiatu kaliskiego zlokalizowano łącznie 60 ognisk; wybito blisko milion sztuk kaczek, indyków i kur. Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Ptasia grypa wykryta w Wielkopolsce

Służby weterynaryjne prowadzą dochodzenie epizootyczne, które polega na znalezieniu przyczyny pojawienia się wirusa w gospodarstwach. Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzono nakazy i zakazy. W promieniu 3 km od miejsca, gdzie pojawiła się ptasia grypa, została utworzona strefa zapowietrzona, a w promieniu 10 km - zagrożona. To oznacza specjalne procedury dla hodowców na tym terenie, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarze weterynarii apelują o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu. Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, by nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Czy wirus jest groźny dla ludzi?

Hodowcy powinni również informować o wszystkich Ptasia grypa podejrzeniach wystąpieniach choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Występujący obecnie w kraju wirus grypy ptaków to wariant H5N1.

To wirus, który dotychczas czasami występował na kontynencie europejskim i azjatyckim, jednak w znacznej mniejszości w porównaniu do sezonu ubiegłego czy też sezonu 2016-2017, kiedy dominował na kontynencie europejskim i w Polsce wirus H5N8.

– powiedział PAP dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk.

Podkreślił, że ptasia grypa „nie jest na razie niebezpieczna dla człowieka, ale biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w sezonie grypy ptaków i grypy ludzi, połączonej z pandemią koronawirusa, zaleca się stosowanie środków ochrony indywidualnej”.

Czytaj też: Ptasia grypa: Warmińsko-mazurski Inspektorat Weterynarii wystosował apel

PAP/fot.AR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023