O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa stwierdzona w trzech nowych ogniskach u drobiu

Ptasia grypa

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wysoce zjadliwa ptasia grypa została stwierdzona u drobiu w trzech ogniskach ,2021/346, 2021/347 i 2021/348 w 2021 roku.

Informację o nowych ogniskach wirusa H5N1 podano na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Są to kolejne stwierdzone ogniska choroby po krótkim, bo trwającym zaledwie kilka tygodni, okresie, w którym Polska uznawana byłą za kraj wolny od grypy ptaków. 

Ptasia grypa została stwierdzona w dwóch gospodarstwach komercyjnych i jednym niekomercyjnym

Ptasia grypa w ognisku nr 2021/346 została stwierdzone 6 listopada 2021 r. w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 192 ptaków: 160 kur, 20 kaczek, 4 perlice, 4 przepiórki i 4 papugi. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Kopienica w gminie Zbrosławice, powiat tarnogórski, woj. śląskie.

Ognisko nr 2021/347 zostało stwierdzone 8 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 22 224 indyków rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Murzynowo w gminie Skwierzyna, powiat międzyrzecki, woj. lubuskie.

Ognisko nr 2021/348 zostało stwierdzone 8 listopada 2021 r. w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 31 110 kaczek rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Chlewo w gminie Goszczanów, powiat sieradzki, woj. łódzkie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszelkie środki w celu zwalczenia choroby

W gospodarstwach, w których została stwierdzonaPtasia grypa 0217 ptasia grypa, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki zwalczania choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację zwierząt, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji w ognisku choroby, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Zakażenie wirusem następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Przypomnijmy, że powracająca do Europy ptasia grypa powoduje panikę wśród drobiarzy w wielu krajach.

Czytaj też: Grypa ptaków znów atakuje

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023