Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 17-03-2021 21:14:05

Ptasia grypa: Rosja wprowadza ograniczenia dla trzech regionów UE

Ptasia grypa

Rosyjski Rosselchoznadzor jest zaniepokojony pogarszającą się sytuacją epizootyczną wysoce zjadliwej grypy ptaków w krajach europejskich. W trosce o bezpieczeństwo biologiczne kraju, resort nakłada ograniczenia na import drobiu i produktów drobiowych z terenów UE, które zaatakowała ptasia grypa.

Ptasia grypa wciąż groźna

Po tym jak ptasia grypa nadal rozprzestrzenia się w UE, rosyjski Rosselchoznadzor wprowadził kolejne tymczasowe ograniczenia dla trzech kolejnych regionów. Od 12 marca są to Schwandorf (Bawaria) w Niemczech, hrabstwo Halland (Szwecja) i Okręg Morawsko-Śląski (Czechy).

Dodajmy, że według OIE od 6 do 12 marca odnotowano ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypów H5N8 i H5N5 w Szwecji (4), we Włoszech (2 ogniska; podtyp H5N8) i Nigerii (2 ogniska; podtyp H5N1). Kyodo poinformował również że ptasia grypa zaatakowała środkową Japonię, gdzie wybito aż 83 000 kurczaków. Ognisko infekcji znaleziono na jednej z farm w mieście Haga.

Ponadto, według Tureckiego Instytutu Statystycznego (TurkStat), w kraju doszło do gwałtownego spadku produkcji drobiu i jaj. Według najnowszego raportu TurkStat, w styczniu produkcja jaj kurzych spadła o 4,6%, mięsa z kurczaka o 5,7%, a mięsa indyczego o 26,4% w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że to właśnie Turcja została wymieniona jako jeden z krajów, z których Rosja obecnie rekompensuje import jaj wylęgowych, który został czasowo zawieszony przez Rossielchoznadzor ze znacznej części krajów UE. Tydzień temu dział ten poinformował, że import jaj z Turcji wzrósł pięciokrotnie.

 Kukiz’15 chce współpracować z PiS? Sachajko: chcemy konkretów, nasze ustawy w zamian za ich

Ptasia grypa – 25 krajów Unii Europejskiej dotkniętych chorobą

EFSA opublikowała raport na temat Ptasia grypa rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w UE. Od 8 grudnia 2020 r. do 23 lutego 2021 r. zgłoszono 1022 przypadki wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) UE / EOG, z czego 592 wykryto u drobiu. Francja zgłosiła 442 ogniska u drobiu, głównie zlokalizowane w regionie Landes i wpływające na przemysł foie gras. Niemcy wykryły 50 ogniska u drobiu; Polska - 37 ognisk, Dania - 1 ognisko na dużej fermie drobiu. Ptasia grypa pojawiła się także w Holandii, gdzie odnotowano 10 ognisk na fermach drobiu. Pozostałe kraje zgłosiły jedynie przypadki skażenia przez te wirusy populacji dzikiego ptactwa lub małych gospodarstw.

Do tej pory w Europie i Rosji zidentyfikowano sześć różnych genotypów, co wskazuje na dużą skłonność tych wirusów do wielokrotnych zmian w składzie. Jak dotąd nie zaobserwowano żadnych dowodów na utrwalanie znanych mutacji opisanych wcześniej jako związanych z potencjałem zoonotycznym w wirusach HPAI. W Rosji zgłoszono siedem przypadków wirusa A (H5N8) HPAI. Pięć przypadków u ludzi jest wywoływanych przez wirus A (H5N6) HPAI, a 10 przypadków jest wywoływanych przez wirusy LPAI A (H9N2) z Chin. Ryzyko dla ogółu populacji, jak również dla importowanych przypadków chorób ludzi związanych z podróżami, ocenia się jako bardzo niskie, a ryzyko dla osób narażonych na ryzyko zawodowe jako niskie. Każde zakażenie ludzi wirusami ptasiej grypy musi zostać zgłoszone w ciągu 24 godzin za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania i reagowania (EWRS) oraz systemu powiadamiania o międzynarodowych przepisach zdrowotnych (IHR).

– informuje europejska agencja.

Zaniepokojenie hiszpańskiego przemysłu drobiarskiego wzbudziła jednak ptasia grypa we Francji. Hiszpania podejmuje obecnie poważne środki bezpieczeństwa biologicznego w swoich gospodarstwach.

meatinfo.ru/fot.pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych. Wirus wykryty w stanie indyków

Grypa ptaków dotarła do USA. Niskopatogenną odmianę wirusa grypy ptaków H5 potwierdzili Amerykanie w stadzie indyków w Stanie Minnesota.

H5 LPAI wykryto w ramach rutynowego testowania ptaków  – standardowej procedury stosowanej przez Amerykanów przed przemieszczaniem drobiu. Grypa ptaków (AI - Avian influenza), d. pomór drobiu (FP - Fowl plaque), należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. (czynnik etiologiczny: wirus z rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus).

Grypa ptaków dotarła do Stanów Zjednoczonych

Grypa ptaków może zaatakować prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:

• kury i indyki – duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby;
• kaczki i gęsi – wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu;
• perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy – wrażliwość podobna jak u kur i indyków;
• strusie – u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki;
• ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające – wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.

Wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Drogi zakażenia

Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i grypa ptakowpokarmową. Najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażenia drobiu domowego jest bezpośredni lub pośredni kontakt z wędrującymi ptakami dzikimi, zwykle ptactwem wodnym. Rozprzestrzenienie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, ściółkę, sprzęt i środki transportu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu wirusa grypy ptaków odgrywa człowiek, który poprzez zanieczyszczone ubranie, obuwie, sprzęt i produkty może przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z:

• kałem
• wydzieliną z oczu
• wydzieliną z dróg oddechowych
• wydychanym powietrzem.

Zagrożenie dla ludzi

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

 Czytaj też: Ptasia grypa w Europie przybiera na sile

kipdip.org.pl/wetgiw.gov.pl/fot.pixabay


Ptasia grypa w Europie przybiera na sile

Ptasia grypa na kontynencie europejskim nie daje o sobie zapomnieć. Kolejne państwa zgłaszają problem z wysoce zjadliwym wirusem H5N1.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy ogniska zgłoszono w Polsce, Anglii, Francji, na Węgrzech, w Holandii, Irlandii i we Włoszech. Przy czym najnowsze siedlisko grypy zlokalizowano u łabędzi niedaleko Wiecznego Miasta, a na Węgrzech w hrabstwie Bekes wybito 5000 indyków.

Europejskie państwa utylizują ptactwo na masową skalę

Dwa tygodnie temu, z powodu wybuchu ptasiej grypy w południowym regionie Węgrzech, w komitacie Bach-Kiskun, na jednym gospodarstwie ubito aż 38 tys. kaczek, a na drugim około 500 gęsi.

Ptasia grypa zaatakowała także Francję. Wirusa zlokalizowano na fermie drobiu w pobliżu granicy z Belgią w zeszłym tygodniu. Wirus jest analizowany przez francuską Agencję ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa. Wszystkie ptaki na zaatakowanej farmie w północno-zachodnim mieście Warham zostaną uśmiercone i ustanowiono 10-kilometrowy obwód obserwacyjny, aby zapobiec przemieszczaniu się drobiu na tym obszarze.ptasiagrypa2 03.12.21

Część ograniczonego obszaru znajduje się w belgijskiej prowincji Flandria Zachodnia. Belgijska Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego podjęła dziś dodatkowe działania dla miast De Panne, Verne, Alveringem i Popering. Hodowcy drobiu i prywatni właściciele są zobowiązani do trzymania ptaków w klatkach, a wystawy i targi drobiu są zabronione.

Sytuacja na Wyspach jest równie nieciekawa. Władze Wielkiej Brytanii zgłosiły również 5 ognisk w gospodarstwach komercyjnych, a hodowcom drobiu w całym królestwie zalecono trzymanie drobiu w pomieszczeniach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Władze irlandzkie zgłosiły trzy epidemie w ciągu ostatnich 30 dni.

Ptasia grypa w największym rzymskim parku

We Włoszech największy park w Rzymie został częściowo zamknięty dla publiczności po tym, jak łabędź zmarł na ptasią grypę. Poinformował o tym w poniedziałek wieczorem burmistrz miasta Roberto Gualtieri, który nakazał zamknięcie na 10 dni wschodniej części Villa Pamphilj w rejonie jeziora Giglio.

Polska branża drobiarska już liczy straty

W listopadzie polskie władze zgłosiły ponad 25 ognisk, a branża może stanąć w obliczu kolejnego złego sezonu z powodu ograniczeń nałożonych przez kraje spoza UE. Polska jest również największym producentem mięsa drobiowego w UE z 19% udziałem w rynku.

Czytaj też: Ptasia grypa zbiera swoje żniwo. Wybito ponad 22 mln ptaków

źródła: meatinfo.ru/ fot. pixabay.com


Ptasia grypa w Rosji: Krajowy związek rekomenduje szczepienie drobiu

Rozprzestrzeniająca się w Rosji ptasia grypa doprowadziła w tym roku do likwidacji ponad 4,5 mln sztuk drobiu. Krajowy związek proponuje dopuszczenie szczepień drobiu.

Weterynarze twierdzą, że produkty z zaszczepionego drobiu nie są szkodliwe dla ludzi. Jednak w wielu krajach nie podziela się tego stanowiska, więc odmowa szczepień jest często ważnym warunkiem dostępu do rynków zagranicznych. W efekcie rosyjski sektor drobiarski jest zagrożony spadkiem eksportu.

Ptasia grypa może pozbawić rosyjski sektor stada hodowlanego

Na spotkaniu 30 listopada w Ministerstwie Rolnictwa Rospitsesoyuz zaproponował, aby przedsiębiorstwa przemysłowe mogły szczepić stada hodowlane, reproduktory pierwszego i drugiego rzędu przeciwko wysoce zjadliwej ptasiej grypie.

“Reproduktory drugiego rzędu to stada rodzicielskie, które produkują jaja wylęgowe do komercyjnego karmienia brojlerów lub niosek do produkcji jaj” – wyjaśnia Albert Davleev, prezes Agrifood Strategies. Reproduktory pierwszego rzędu dostarczają drób do ferm macierzystych.

Obecnie szczepienie jest dozwolone tylko na osobistych działkach pomocniczych (LPH), podczas gdy same regiony decydują, czy je przeprowadzić, czy nie.

W 2022 r. dziesięć regionów ogłosiło plany szczepień – poinformowano na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa. Jednocześnie uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na niską skuteczność szczepień, gdyż niemożliwe jest zapewnienie stuprocentowego szczepienia całego inwentarza żywego na prywatnych działkach przydomowych.

Według Rosselchoznadzoru w 2021 r. w przedsiębiorstwach drobiarskich ptasia grypa została wykryta w pięciu ogniskach, co doprowadziło do likwidacji 4,5 miliona ptaków.

Według danych Rosptitsesoyuz za pierwsze dziesięć miesięcy 2021 roku produkcja drobiu spadła o 1,4 procenta, do poziomu 4,07 miliona ton.

Albert Davleev dodaje, że istnieje ryzyko pozostawienia rosyjskiego przemysłu drobiarskiego bez stada hodowlanego: wcześniej ptasia grypa sprawiła, że przemysł stracił część rezerw selekcyjnych i genetycznych do produkcji mięsa drobiowego:

“Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać, uzależnienie od importowanych jaj wylęgowych będzie tylko rosło”.

Zaszczepienie drobiu może ograniczyć dostęp do części rynków

Szczepienie stada hodowlanego pozwoli szybko przywrócićPtasia grypa czlowiek 02 cykl produkcyjny po wybuchu choroby – mówi Oksana Velichko, dyrektor Prodo Tyumensky Broiler (część grupy Prodo). Propozycję popiera również Trust-Poultry Assets (zarządzający fermami drobiu Grupy Firm Zdorovaya Ferma). Wiceprezes „Damate” Andrij Grigoraschenko mówi, że szczepienie jest potrzebne, ale decyzja powinna pozostać w gestii właścicieli firm.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że zna propozycję: zostanie ona opracowana z uczestnikami rynku i Rosselchoznadzorem. Wyjaśniono, że dziś główną metodą profilaktyki jest „zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego przedsiębiorstw”.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa wątpi w przyjęcie propozycji, gdyż może to ograniczyć eksport rosyjskich produktów. Rosptitsesoyuz szacuje eksport w okresie od stycznia do września 2021 roku na 248 tysięcy ton.

„Szczepienie drobiu przeciwko ptasiej grypie nie wpływa na jakość produktów, a jego spożywanie nie szkodzi ludziom” – wyjaśnia Eduard Dżawadow, dyrektor Centrum Badań Naukowych i Diagnostyki Drobiu FGBOU VO SPbGAVM.

Jednak według jednego ze źródeł zakaz szczepień jest często wskazywany w świadectwach weterynaryjnych jako warunek dostępu do rynku zagranicznego.

Obecnie ptasia grypa może pustoszyć stada w rosyjskich przedsiębiorstwach, ponieważ szczepienie jest w nich zabronione.

Źródło podkreśla, że ​​zakaz eksportu doprowadzi do nadpodaży na rynku krajowym i presji na ceny krajowe.

Biorąc pod uwagę niską rentowność w branży drobiarskiej, w tej sytuacji wiele przedsiębiorstw może nie wytrzymać spadku cen – przewiduje Oksana Velichko.

Natomiast Albert Davleev uważa, że ​​odmowa szczepień zneutralizuje program zrekompensowania kosztów budowy reproduktorów pierwszego i drugiego rzędu, uruchomiony przez Ministerstwo Rolnictwa w celu zmniejszenia uzależnienia od importu jaj wylęgowych.

Warto przypomnieć, że rozprzestrzeniająca się po Europie ptasia grypa sprawiła, że Czechy wprowadzają zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Grypa ptaków objęła francuskie gospodarstwa mimo silnych obostrzeń

meatinfo.ru/fot.Pixabay


Import drobiu z Holandii został wstrzymany przez Filipiny

Władze filipińskie zdecydowały się wstrzymać import drobiu, mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i jaj z Holandii. 

Filipiny podjęły decyzję o wstrzymaniu importu drobiu, mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i jaj z Holandii. Powodem tej decyzji, jest wystąpienie w Królestwie Niderlandów grypy ptaków. Sytuacja może namieszać na rynku filipińskim, ponieważ Holandia odpowiadała za około jedną piątą rocznego importu drobiu oraz jest jednym z najważniejszych dostawców MOMu z kurczaka wykorzystywanego przez filipińskich przetwórców mięsa.

Filipiny wstrzymały import drobiu z Holandii 

Filipiny podjęły decyzję o wstrzymaniu importu drobiu, mięsa drobiowego, piskląt jednodniowych i jaj z Holandii. Wszystko przez występującą tam ptasią grypę. Jak na razie nie jest do końca jasne, jak zarządzenie odnosi się do mięsa odkostnionego mechanicznie. W zeszłym roku Filipiny wprowadziły zarówno zakaz importu produktów drobiarskich z Holandii, jak i zakaz importu mięsa odkostnionego mechanicznie. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przekazuje, że lampka ostrzegawcza dla Holendrów pojawiła się niecałe trzy miesiące po zniesieniu przez Filipiny poprzedniego zakazu przywozu holenderskich produktów drobiarskich, wprowadzonego w styczniu 2021 r. import drobiu z holandii 1

Import drobiu z Holandii jest istotny dla Filipin. Królestwo Niderlandów jest jednym z najważniejszych dostawców MOMu z kurczaka wykorzystywanego przez filipińskich przetwórców mięsa. Import MOM z Holandii na Filipiny wyniósł 115,0 tys. ton w 2020 roku, co stanowi 42 % całkowitego importu. 

Lobby filipińskie domaga się całkowitego zakazu importu

Jak na razie Filipiny wstrzymały import drobiu i produktów drobiarskich pochodzących z Holandii, ale przedstawiciele grupy rolniczej Samahang Industriya ng Agrikultura (SINAG) domagają się od rządu wprowadzenia zakazu importu wszelkiego drobiu przez Filipiny. Powołują się w tej kwestii na dynamiczne rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków w Europie i w Azji. Wskazują również, że stanowi to ryzyko przedostania wirusa do lokalnej produkcji drobiarskiej.

„Spekulujemy, że blokada Holendrów oraz ewentualne zaostrzenie polityki filipińskiego rządu wobec zagranicznych dostawców na wniosek SINAG może być jedną z ważnych przyczyn osłabienia pozycji Filipin na liście kluczowych odbiorców mięsa drobiowego z UE ” – wskazuje KIPDIP.

Sprawdź: Ptasia grypa – kolejne ognisko wykryte na holenderskiej fermie kurcząt

kipdip.org.pl/fot.pixabay.com


Grypa ptaków objęła francuskie gospodarstwa mimo silnych obostrzeń

Francuskie służby weterynaryjne były jednymi z pierwszych, które w sezonie jesiennym wprowadziły obostrzenia, aby grypa ptaków nie dotknęła branży drobiarskiej.

Służby chciały chronić drobiarstwo przed „powtórką HPAI” z poprzedniego sezonu, gdy wirus spustoszył stada kaczek w południowo-zachodniej części kraju. Zaostrzona bioasekuracja i nakaz zamknięcia ptaków nie pomógł jednak na długo uchronić ferm przed zakażeniem drobiu, który był przez kilka tygodni wykrywany wyłącznie u dzikich ptaków i w chowie przydomowym.

Grypa ptaków wykryta na północy Francji

W sobotę – 27 listopada – Francja zgłosiłaGrypa ptakow 06, że grypa ptaków została wykryta w ognisku na fermie drobiu znajdującej się w północnym departamencie Nord. Tym samym kolejny kraj unijny, mający fundamentalne znaczenie w produkcji i eksporcie w segmencie drobiu i jaj, zaczyna zmagać się z rozprzestrzenianiem choroby na komercyjnych fermach.

Francja jest trzecim największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym. Francuzów wyprzedza Polska będąca liderem oraz Turcja. W okresie od stycznia do sierpnia roku 2021 we Francji wyprodukowano 1 064 tysięcy ton mięsa drobiowego ogółem. Poza istotnym udziałem w rynku producentów kurcząt rzeźnych, francuski sektor drobiarski słynie z chowu kaczek. Francja jest największym producentem mięsa kaczego w Unii Europejskiej.

Wirus rozprzestrzenia się po kolejnych europejskich krajach

Słowacja i Austria to kolejne europejskie kraje, na terenie których w obecnym sezonie została stwierdzona grypa ptaków. Słowacja zgłosiła zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 wśród drobiu przydomowego, natomiast w Austrii do wybuchu choroby doszło w małym gospodarstwie utrzymującym kurczaki z dostępem do przestrzeni na wolnym wybiegu.

Warto przypomnieć, że przez rozprzestrzeniającą się po Europie grypę ptaków, Czechy wprowadziły zakaz hodowli drobiu na wolnym powietrzu.

Czytaj też: Ptasia grypa w hodowli kaczek i gęsi na Węgrzech. Tysiące ptaków do wybicia

kipdip.org.pl/fot.Pixabay


CP Foods chce nadal inwestować w jaja bezklatkowe

Tajlandzka firma CP Foods zamierza w dalszym ciągu inwestować w rozwój produkcji „jaj bezklatkowych”. W 2021 roku wyprodukuje 16 milionów tego typu jaj

Natomiast celem strategicznym firmy jest zwiększanie poziomu produkcji o 30 proc. każdego roku.

CP Foods – nowy plan firmy został opracowany w oparciu o rosnący popyt

Jednocześnie cel ten jest zgodny z nową strategiąCP Foods 02 CP Foods „CPF 2030 Sustainability in Action”. Plany są zbieżne z polityką przedsiębiorstwa, która przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego łańcucha dostaw żywności.

Plan firmy został określony w oparciu o zauważalny wzrost popytu na tego rodzaju produkty, które są sprzedawane w wielu wiodących sieciach restauracji, hoteli i supermarketach.

Farma Wang Somboon firmy jest pierwszą bezklatkową fermą w Tajlandii, która uzyskała certyfikat Departamentu Rozwoju Zwierząt Gospodarskich dla hodowli bezklatkowej. Produkcja na fermie została rozpoczęta w 2018 roku.

Warto przypomnieć, że we wrześniu tego roku CP Foods odkupiło zakłady Tonnies.

Tajska grupa rolnicza planuje zapłaciła 253 miliony euro rosyjskiej spółce zależnej Tonnies – APK Don. Przejęcie ma nastąpić w styczniu 2022 roku.

Biorąc pod uwagę długi APK Don, cena zakupu odpowiada mniej więcej dwóm rocznym zyskom. Tak powiedział rosyjskiej gazecie Wiedomosti partner zarządzający rosyjskiej firmy finansowej Walnut Capital, Artem Motorny.

Czytaj też: MHP – ukraiński agroholding produkuje więcej mięsa drobiowego w 2021

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.