O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-04-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Ptasia grypa – Czechy proponują wypłacenie rekompensat rolnikom

Ptasia grypa

Ptasia grypa staje się poważnym problemem w Czechach. U naszych południowych sąsiadów odnotowano już 25 ognisk ptasiej grypy. Lekarze weterynarii dokonają uboju 182 500 kurczaków i kaczek domowych na fermach drobiu w regionie środkowoczeskim sąsiadującym z Pragą oraz w regionie Hradec w północnych Czechach z powodu rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwego szczepu ptasiej grypy H5N8.

Ptasia grypa – odszkodowania dla rolników

Ptasia grypa w Czechach to poważny problem. 175 tysięcy kurczaków jest poddawanych ubojowi w fermie drobiu we wsi Kosicki w kraju hradeckim, a 7 500 kaczek domowych w gospodarstwie we wsi Zagornitsy koło miasta Nymburk w kraju środkowoczeskim. W ostatnich dniach w republice uboju poddano już ponad jedną trzecią ze 150 tysięcy kaczek, którymi hodowcy rozmnażają populację tego typu drobiu.

Od początku roku ptasia grypa rozprzestrzeniła się na prawie całą Republikę Czeską. W związku z tym rząd kraju zamierza zaapelować do Unii Europejskiej z propozycją wypłaty odszkodowań właścicielom ferm drobiu i rolnikom indywidualnym, którzy zostali zmuszeni do niszczenia drobiu. Wcześniej Ministerstwo Rolnictwa tego kraju ustaliło, że ptasia grypa przenosi się na drób za pośrednictwem dzikich kaczek.

Według OIE w ciągu ostatniego tygodnia na świecie zidentyfikowano 81 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy podtypów H5, H5N1, H5N3, H5N4, H5N5 i H5N8. Prawie wszystkie, z wyjątkiem jednego, są notowane w krajach europejskich.

Brytyjski eksport mięsa i owoców morza wzrósł w lutym

Ptasia grypa – w jaki sposób można uchronić hodowlę?

Ptasia grypa jest niebezpieczną infekcjąPtasia grypa wirusową kurczaków domowych, indyków, ptactwa wodnego, gołębi, ptactwa łownego, ptaków egzotycznych i dzikiego ptactwa. Wirusy ptasiej grypy są powszechnie spotykane u dzikiego ptactwa i są przenoszone głównie z kałem. Dlatego infekcja jest najczęściej spowodowana spożyciem paszy lub wody zanieczyszczonej odchodami zakażonych ptaków. Wysoce zjadliwa ptasia grypa powoduje wysoką zachorowalność i wysoką śmiertelność ptaków. W hodowli drobiu powoduje to znaczne bezpośrednie i pośrednie straty ekonomiczne.

Podstawowymi środkami zapobiegawczymi jest (jeśli to możliwe) hodowla drobiu w zamkniętych budynkach oraz zapobieganie kontaktowi z dzikim ptactwem. W przypadku gospodarstw, w których nie ma możliwości zabezpieczenia pomieszczenia, należy podjąć środki w celu zminimalizowania ryzyka zanieczyszczenia wody, paszy i ściółki odchodami dzikiego ptactwa, takie jak umieszczenie wody i paszy pod baldachimem, zapobiegając przemieszczaniu się drobiu w dzikich wodach. ciała, ptaki. Innym możliwym środkiem jest usieciowienie pomieszczeń itp.

Wszelkie podejrzenia wystąpienia choroby, czyli zwiększonej śmiertelności drobiu, nagłego spadku nieśności lub spożycia paszy, należy zgłaszać regionalnej administracji weterynaryjnej.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023