O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja jaj – Japonia inwestuje w budowę fermy na terenie Singapuru

Produkcja jaj

Największy japoński producent jaj Ise Foods Holdings zainwestuje blisko 100 milionów dolarów w budowę fermy jaj w Singapurze. Po ukończeniu projektu w 2026 roku, produkcja jaj w kompleksie zlokalizowanym na powierzchni 13 ha ma wynosić rocznie 360 milionów sztuk i pięć milionów piskląt.

Produkcja jaj – Singapur chce zwiększyć krajową samowystarczalność

Planowo, rozpoczęcie budowy powinno nastąpić w roku 2022, a poszczególne obiekty mają zostać oddawane do użytku stopniowo od roku 2024. Nowy kapitał inwestycyjny ma pomóc zwiększyć samowystarczalność w produkcji jaj w Singapurze.

Obecnie produkcja jaj na singapurskich fermach odpowiada za jedynie 28 procent podaży w tym kraju. Powoduje to duże uzależnienie od dostaw zagranicznych. W roku 2020 ponad 70 procent jaj w Singapurze pochodziło z importu, z ponad dwunastu krajów. Dzięki zaangażowaniu inwestycyjnemu Ise Foods Holdings połowa potrzebnych jaj będzie produkowana lokalnie.

Singapore Food Agency (SFA) uważa, że potrzebne są dalsze działania w kierunku pozyskiwania nowych partnerów do rozwoju lokalnego rynku, co doskonale wpisuje się w prowadzoną przez singapurskie władze polityką bezpieczeństwa żywnościowego, aby zmniejszyć uzależnienie od żywności importowanej. Singapur importuje ponad 90 procent swojej żywności z ponad 170 krajów i regionów, co czyni ten kraj podatnym na wahania na światowym rynku.

Rząd dąży do tego, aby do 2030 roku produkować 30 procent własnej żywności. Dla przykładu: w 2018 roku ceny jaj gwałtownie wzrosły po tym, jak Malezja poinformowała, że kraj ten rozważa ograniczenie lub zatrzymanie eksportu jaj, aby zapewnić wystarczającą podaż dla swojego rynku krajowego po tym jak produkcja jaj zanotowała spadek. Podobnie negatywne doświadczenia, związane z brakiem ciągłości dostaw żywności i wzrostem jej cen, nabył Singapuru w okresie pandemii COVID–19.

Czytaj też: MHP – ukraiński producent kurczaków kontynuuje inwestycje w Serbii!

Produkcja jaj na Ukrainie zanotowała spadek o jedną czwartą

Z informacji uzyskanych przez Krajową Izbę ProducentówProdukcja jaj 022 Drobiu i Pasz wynika, że w okresie od stycznia do lipca 2021 roku produkcja jaj na Ukrainie ogółem wyniosła 8,64 miliarda sztuk, co oznacza, że była niższa o 14,4 procenta w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020.

Najwyższy spadek dotyczył produkcji w przedsiębiorstwach drobiarskich i wyniósł minus 24,2 procenta w porównaniu do tych samych miesięcy roku 2020. Po tak dużej korekcie, produkcja fermowa osiągnęła wolumen 4,07 miliarda sztuk. W gospodarstwach domowych wytworzono 4,57 miliarda jaj, co oznacza tylko 3,1 procenta mniej jaj porównując rok do roku. W opinii Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, do tak istotnej korekty w produkcji jaj na Ukrainie z pewnością przyczyniły się problemy wiodącego do tej pory producenta i eksportera na ukraińskim rynku jajecznym, czyli agroholdingu Avangardco.

Dla porównania: po pierwszym kwartale 2021 roku produkcja jaj na Ukrainie była o blisko 15 procent niższa i wyniosła 3,24 miliarda sztuk (w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020). Największy spadek w analizowanym okresie nastąpił w produkcji na przemysłowych fermach drobiu, bo o 20,3 procenta do 1,86 miliarda sztuk z 2,34 miliarda sztuk w poprzednim roku. Gospodarstwa domowe, które mają istotny udział w krajowej podaży jaj, zredukowały produkcję tylko o 2,9 procenta. W roku 2020 całkowita ilość jaj wyprodukowanych na Ukrainie osiągnęła poziom 16,2 miliarda sztuk, co oznacza spadek o 3 procent rok do roku. Ilość jaj wyprodukowanych w kategorii przemysłowej w 2020 roku spadła o 4 procent r/r do 8,9 miliarda jaj, czyli 55 procent całkowitego wolumenu produkcji (2019: 9,3 miliarda jaj).

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023