O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-05-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polskie drobiarstwo, a brexit. Jakie są perspektywy?

Polskie drobiarstwo

Wielka Brytania była w ub.r. drugim największym importerem drobiu z Polski, obecnie spadła na czwarte miejsce. Gorsze wyniki eksportu do tego kraju są prostą konsekwencją brexitu – podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Polskie drobiarstwo boryka się także z ciągłymi atakami organizacji pseudoekologicznych oraz wirusem grypy ptaków, który często prowadzi hodowców do bankructw.

Polskie drobiarstwo, a brexit

"Kilka miesięcy temu cała branża drobiarska mówiła o możliwych negatywnych konsekwencjach brexitu. Po zakończeniu negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską wszyscy odetchnęli z ulgą. Tymczasem wygląda na to, że bez świateł reflektorów, bez zainteresowania opinii publicznej powoli, ale konsekwentnie tracimy brytyjski rynek" – komentuje sytuację dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Katarzyna Gawrońska.polskie drobiarstwo brexit 2

Polskie drobiarstwo na wojnie z konkurencją

Jej zdaniem, w kolejnych miesiącach Brytyjczycy będą zamawiać jeszcze mniej drobiu z Polski. Jako bezpośrednią przyczynę tej sytuacji wskazuje rosnącą konkurencję na Wyspach i powolną utratę uprzywilejowanej pozycji dawnych unijnych partnerów W. Brytanii, m.in. Polski na rzecz innych krajów, np. Ukrainy.
Izba zauważa, że do Wielkiej Brytanii, pod koniec kwietnia, trafiła już pierwsza dostawa ukraińskich kurczaków (z agroholdingu MHP) w ramach umowy o wolnym handlu. Drób z Ukrainy stanowi dużą konkurencję dla polskich kurczaków. Polskie drobiarstwo może nie wytrzymać tej konkurencji.

Holding MHP ma największy udział w produkcji mięsa drobiowego na Ukrainie. W 2020 roku Ukraina stała się jednym z pięciu największych eksporterów mięsa kurcząt na świecie i była trzecim największym dostawcą drobiu do UE.

Czytaj także: Maszyny rolnicze – jakie nastroje panują wśród producentów?

Właśnie spełnił się najgorszy scenariusz dla unijnych eksporterów mięsa drobiowego do Wielkiej Brytanii, w tym dla Polski. Urzeczywistniły się przewidywania, że ukraińskie firmy wejdą na tamten rynek, po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – tłumaczy Gawrońska.

W ubiegłym roku do Wielkiej Brytanii Polska wyeksportowała 134,5 tys. ton mięsa drobiowego o wartości prawie 1 mld 440 mln złotych. Brytyjczycy byli drugim po Niemcach największym importerem drobiu z naszego kraju. Udział Wielkiej Brytanii w całkowitym eksporcie mięsa drobiowego z Polski wyniósł niemal 14 procent.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023