O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Polski drób ciągle atakowany przez grypę ptaków

Polski drób

Polski drób trapi grypa ptaków. W mijającym roku, zdewastował hodowców drobiu. Całe gospodarstwo zostało zlikwidowane, wprowadzono też zakaz „chowu” piskląt, co skutkowało wymiernymi stratami dla rolnika.

W przypadku gęsi bardzo trudno jest zabezpieczyć stado przed tą chorobą. Tego ptaka trzeba uwolnić, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z dzikiego ptactwa. Według Inspekcji Weterynaryjnej dopiero w 2021 roku ptasia grypa zostanie wykryta w 33 stadach, w których przebywało prawie 200 tys. sztuk gęsi, w tym ponad 164 tys. gęsi rzeźnych. Oznacza to, że ok 1/5 pogłowia gęsi nie trafiła na rynek.

Jesień, czyli sezon na gęś

Cykl hodowlany gęsi trwa ok. 16-17 tygodni, od końca marca do jesieni. Dobrze wytuczone gęsi osiągają średnią wagę ok. 6,30-6,50 kg. Październik, listopad i grudzień - to najlepsze miesiące na kupowanie gęsiny. Obecnie cena w skupie gęsi tuczonej wynosi ok 10,20 zł, za kg (z chowu przyzagrodowego jest to ok 20 zł/kg). Ceny gęsi będą rosły, niektórzy hodowcy już żądają 30 zł/kg gęsiny. Gęsina, w porównaniu z innymi gatunkami mięsa, charakteryzuje się korzystnymi proporcjami kwasów tłuszczowych, w tym tak istotnych dla naszego zdrowia omega-3 i omega-6. Mięso gęsi zawiera dużo białka, w skład którego wchodzą wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm człowieka nie jest w stanie wytworzyć, więc muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem. Mięso to jest także źródłem witamin z grupy B, witaminy A i E oraz wielu składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.polski drob

Wielkopolski Wydział Rolnictwa prowadził działalność „Przyzagrodowy chów gęsi wielkopolską tradycją”, której współsponsorem jest RRN. Jego celem jest edukacja mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie hodowli, przetwarzania i sprzedaży gęsi hodowlanych w ramach handlu detalicznego produktami rolnymi (RHD) oraz tworzenie lokalnych produktów w postaci gęsi.

Polski drób eksportowany w pierwszym półroczu 2021

W okresie sześciu miesięcy 2021 r. eksport mięsa drobiowego za granicę wyniósł 705 tys. ton, o 1,7% (tj. 12,1 tys. ton) mniej niż przed rokiem.

Przychody uzyskane ze sprzedaży tego asortymentu wyniosły 1,2 mld EUR i były o 1,7% większe. Wzrost przychodów z eksportu mięsa uzyskanych przez krajową branżę drobiarską w pierwszym półroczu 2021 r. przy mniejszym wolumenie sprzedaży, wynikał z wyższych niż przed rokiem cen transakcyjnych.

Jeśli chodzi o eksport mięsa drobiowego z Polski, głównymi odbiorcami były kraje UE-27 (64% udziału w eksporcie – 455 tys. ton), m.in. Niemcy (113 tys. ton – 16%), Niderlandy (73 tys. ton – 10%), Francja (60 tys. ton – 8%) oraz Czechy (35 tys. ton – 5%), a spoza UE: Wielka Brytania (60 tys. ton – 9%), Ukraina (46 tys. ton – 6%), Ghana (42 tys. ton – 6%) oraz Demokratyczna Republika Konga (20 tys. ton – 3%).

Warto przypomnieć również, że służba weterynaryjna Hongkongu z dniem 7 października 2021 roku zniosła zakaz na eksport drobiu na tamtejszy rynek: mięsa drobiowego (tuszek, elementów i podrobów) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) z 34 polskich powiatów.

Czytaj również: Eksport mięsa drobiowego z Polski w pierwszym półroczu 2021

Źródło:wir.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023