O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-09-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polscy drobiarze mają szansę na zwiększenie eksportu drobiu do Singapuru

Polscy drobiarze

Singapur jest zainteresowany zakupem polskiego drobiu, nie tylko na potrzeby zabezpieczenia bieżących potrzeb rynku, ale też uważa nasz kraj za strategiczny kierunek importu żywności – informuje Krajowa Rada Drobiarstwa. Polscy drobiarze powinni wykorzystać tę szansę, która pomoże zdywersyfikować ryzyko eksportowe związane choćby z pandemią koronawirusa czy grypą ptaków.

Polscy drobiarze na ważnym spotkaniu

We wtorek przy współpracy Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej z Ambasadą Polski w Singapurze, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz singapurskiej organizacji Meat Traders Association (Stowarzyszenie Handlowców Mięsa) odbyło się spotkanie online, którego celem było wzmocnienie relacji handlowych pomiędzy Polską a Singapurem.

W spotkaniu udział wzięli m.in. polscy producenci mięsa drobiowego. Rozmawiano o eksporcie do Singapuru. Kraj ten zainteresowany jest drobiem z Polski – nie tylko na potrzeby zabezpieczenia bieżących potrzeb rynku, ale też uważa nasze państwo za strategiczny kierunek importu żywności.

Umowa o współpracy

Podczas spotkania rozmawiano także o możliwościach dalszego poszerzenia współpracy gospodarczej, w tym eksportu drobiu. Jego pokłosiem jest podpisanie przez Krajową Radę Drobiarstwa oraz Meat Traders Association umowy o współpracy. Ze strony Krajowej Rady Drobiarstwa podpisał ją dyrektor generalny Dariusz Goszczyński.polski drob lewica 2

"Przedmiotowa umowa umożliwi obu stronom podejmowanie wspólnych działań w obszarze związanym z dostępem polskiego drobiu do rynku singapurskiego, w tym w zakresie wymiany informacji na temat jakości i bezpieczeństwa eksportowanego mięsa drobiowego. Jednym z elementów współpracy będzie tworzenie możliwości dla przyszłych działań i projektów" – napisano w komunikacie.

Czytaj także: MHP – ukraiński producent kurczaków kontynuuje inwestycje w Serbii!

Singapur chce więcej polskiego mięsa

Obecnie Singapur importuje mięso głównie z Brazylii. Polska jest krajem członkowskim UE dopuszczonym do sprzedaży drobiu na singapurski rynek – ważny dla polskiego eksportu mięsa, w tym drobiowego, ze względu na niemal całkowite uzależnienie od importu żywności. Jednocześnie, z uwagi na dogodne położenie, Singapur może stanowić "hub" logistyczny dla towarów eksportowanych do krajów regionu, m.in. do Chin.

"Singapur dostrzega potencjał polskiego sektora drobiarskiego. W celu zwiększenia możliwości eksportowych, postanowiliśmy rozpocząć współpracę celem wypracowania rozwiązań korzystnych zarówno dla Polski, jak i dla Singapuru. Dlatego też od kilku miesięcy wspólnie z Ambasadą RP w Singapurze pracowaliśmy nad stworzeniem memorandum dotyczącego współdziałania pomiędzy naszymi krajami, które jest ukoronowaniem szeregu działań mających przynieść obu stronom wymierne korzyści" – podsumował Goszczyński.

Drób króluje na stołach

Mięso drobiowe było najczęściej spożywanym gatunkiem mięsa na świecie. Polska jest największym jego producentem w UE. Produkcja mięsa drobiowego w 2020 wyniosła 2 mln 917 tys. ton (w zakładach zatrudniających 50 osób i więcej). Ponad 55 proc. mięsa drobiowego w ub.r. trafiło na eksport (zakłady zatrudniające 50 osób i więcej), czyli zagranicę sprzedaliśmy ponad 1,6 mln mięsa i podrobów drobiowych za kwotę ponad 2,7 mld euro. Eksport drobiu to największa pozycja w handlu artykułami rolno-spożywczymi.

swiatrolnika.info 2023