O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Pisklę kury – prawidłowy odchów i żywienie w pigułce 

Piskle kury

Jednodniowe pisklę kury można zakupić w zakładzie wylęgu drobiu. Ważne jest, aby pisklę było zaszczepione przeciwko groźnej wirusowej chorobie Marek. Proces odchowu jest naprawdę satysfakcjonujący, ale trzeba znać kilka zasad. 

Jak nabyć pisklę kury?piskle kury

Istnieje wiele sposobów na powiększanie stada drobiu hodowlanego. Najczęściej pisklęta można kupić lokalnie wiosną, u dostawców lub w małych gospodarstwach rolnych. Jednodniowe pisklę z przeznaczeniem na kurkę możemy nabyć w zakładzie wylęgu drobiu. Pamiętajmy o tym, żeby pisklak był zaszczepiony przeciwko groźnej wirusowej chorobie Mareka.

Ciekawe będzie również podjęcie wyzwania w postaci wyklucia i odchowania własnych osobników. To satysfakcjonujący proces. Aby uzyskać płodne jaja potrzeba oczywiście koguta  i kwoki. Co ciekawe, kury z gatunku Bantam są znane z tego, że mają tak silny instynkt, że wysiedzą nawet cudze jajka. Pisklę kury może się wykluć również za pomocą domowego inkubatora. Jaja wykluwają się po 21 dniach. Inkubator musi być uważnie monitorowany, ponieważ pisklęta pozostawione zbyt długo po wykluciu umrą z powodu odwodnienia lub wzajemnego zadziobania. 

Pomieszczenie i żywienie

Odchów piskląt nie należy do trudnych. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest miejsce odchowu, sposób żywienia oraz czysta woda. Coraz częściej w odchowie przyszłych kur zwraca się uwagę na ph wody. Pisklę kury musi miec przede wszystkim zapewnione odpowiednie warunki bytowania. Potrzebuje kojca lęgowego, znajdującego się z dala od przeciągów oraz włączonej lampy cieplnej. Aby pisklęta się nie pogubiły, a także by łatwiej było nam obserwować ich rozwój, wydzielone miejsce do ich wychowu odgradzamy płytami pilśniowymi lub siatką. Podłoże dokładnie wyścielamy pociętą i suchą słomą. Nie może ona być wilgotna lub spleśniała. Podczas obserwacji warto zwrócić uwagę czy pisklę jest aktywne, ruchliwe, chętnie wyjada paszę i pije wodę.  Najważniejsze jest jednak to, czy nie piszczy w charakterystyczny, pełen niepokoju sposób. Jeśli tak jest, to znak, że w kojcu dzieje się coś niedobrego, np. pisklęciu jest za gorąco albo za zimno. 

Sprawdź: Grypa ptaków – alarm o zagrożeniu wirusem dla Europy

tecnozoo.it/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023