O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-09-2021

Autor: Oliver Pochwat

Piotr Lisiecki: Hodowcy drobiu patrzą na pomysły UE z przerażeniem

Piotr Lisiecki

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, skomentował dla portalu ŚwiatRolnika.info sytuację sektora drobiarskiego w czasie pandemii koronawirusa. Nasz rozmówca odniósł się również do obaw producentów drobiu w związku z pomysłem Unii Europejskiej o zakazie chowu klatkowego oraz epidemią ptasiej grypy. 

ŚwiatRolnika.info: Jak polskie drobiarstwo radzi sobie w czasie pandemii?

Piotr Lisiecki: Ubiegły rok, mimo pandemii, zakończyliśmy rekordowym eksportem. Niestety okupionym drastycznym spadkiem marż. Rok 2021 upływa pod znakiem ptasiej grypy i mniej odczuwamy skutki pandemii. Zdecydowanie mocniej dotknęły nas skutki ptasiej grypy, szczególnie na Mazowszu.

ŚwiatRolnika.info: Sektor drobiarski odczuwa straty wynikające z ptasiej grypy oraz pandemii koronawirusa. Pojawiają się również głosy o zakazie hodowli klatkowej. Jak sektor drobiarski patrzy na ten pomysł? Czy obawiacie się tego w przyszłości?

Piotr Lisiecki: Ci z hodowców, którzy patrzą w dłuższej perspektywie, z przerażeniem obserwują pomysły płynące Unii Europejskiej. Cykle inwestycyjne w naszej branży są wieloletnie. Jeżeli ktoś miałby inwestować w produkcję drobiu, to bardzo zastanawia się nad tym, czy warto.

Czytaj także: Goszczyński (KRD-IG): Krzywdzące mity o hodowcach to często dzieło pseudoekologów

Pomysły Unii Europejskiej rozumiemy jako sposób na prowadzenie gospodarki niemieckiej i narzucenie tPiotr Lisiecki drobego sposobu pozostałym krajom członkowskim.

Wskazuje na to wcześniej zawarta umowa z Mercosurem. Mówiąc w dużym uproszczeniu, jesteśmy przekonani o tym, że ma to doprowadzić do sytuacji, w której za południowoamerykańską żywność będziemy płacić niemieckimi samochodami i innymi produktami.

ŚwiatRolnika.info: Ile czasu potrzebuje sektor drobiarski, aby podnieść się ze strat wywołanych ptasią grupą i pandemią koronawirusa. Czy nasza silna pozycja na globalnym rynku nie została zachwiana przez te dwie katastrofy?

Piotr Lisiecki: Szczęście w nieszczęściu, że ptasia grypa dotknęła wszystkich producentów i graczy tego rynku, zarówno w Europie, jak i na świecie. Jeśli można to nazwać pocieszającym, to wszyscy mają źle po równo. Cykl odtworzenia produkcji, w zależności od kierunku, to okres od 30 do 70 tygodni. Zatem wyprostowanie tej sytuacji zajmie nam ponad rok, zakładając, że nie dotkną nas nowe nieszczęścia. Niestety obawiamy się jesiennej migracji ptaków. Wiosenna przyniosła nam duże straty. Nie ma więc pewności, że jesienią ptaki migrujące nie przyniosą do polskich ferm ptasiej grypy.

swiatrolnika.info 2023