O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Pasza dla kur – jak ją zrobić samodzielnie? O czym pamiętać?

pasza dla kur samodzielnie

Pasza dla kur powinna zostać dobrana odpowiednio do etapów życia kur. W celu przygotowania paszy dla kurcząt należy zadbać o odpowiedni poziom białka i witamin. Dlatego pasza powinna się składać z dodatków roślinnych na przykład paszy rzepakowej czy arachidowej. Sprawdzą się także przetwory mleczne, na które składa się białko serwatki, laktoza w proszku, proszek z maślanki czy świeże mleko. Zaleca się jednak gotowe mieszanki paszowe z białka i koncentratów.

Żywienie kurpasza dla kur przygotowanie

Pasza dla kur różni się w zależności od etapów życia tych zwierząt. Pisklęta pobierają paszę w formie drobnej kruszonki, w kolejnych dniach zmienia się ja już na grubszą. W trakcie chowu niosek czy do końca tuczu używa się granulek. Z kolei pobranie paszy zależy od warunków, które panują w kurniku. Duży wpływ ma temperatura. W okresie letnim natomiast ptaki mogą mniej pobierać pokarm, a więcej pobierać wody. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wartości energetycznej i białkowej do potrzeb oraz wieku zwierząt. Jak przygotować paszę samodzielnie?

Pasza dla kur przygotowana samodzielnie

Pasza dla kur powinna zawierać zboża i inne dodatki. Można ją przygotować samodzielnie, jednak trzeba pamiętać o kilku szczegółach. Przy przygotowaniu paszy należy zadbać o odpowiedni poziom białka i witamin. Powinna zawierać dodatki roślinne, takie jak np. paszy rzepakowa. Sprawdzą się także przetwory mleczne, na które składa się białko serwatki, laktoza w proszku, proszek z maślanki czy świeże mleko. Zaleca się jednak gotowe mieszanki paszowe z białka i koncentratów. Nie można również zapomnieć o aminokwasach, minerałach i witaminach. Pasze powinny także zawierać fosfor, sód, żelazo, wapń, cynk czy miedź. Witaminy są szczególnie ważne w okresie zimowym.

Alternatywą może być kiszonka. W niej sprawdzi się wykorzystanie m.in. marchewek, ziemniaków czy liści kapusty lub buraków. Jako dodatek do ziół można stosować czosnek lub cebulę, które dodatkowo wzmacniają odporność kur. 

Zobacz: Popyt na jaja z Europy dynamicznie rośnie w krajach trzecich

top-wet.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023