O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Objawy grypy ptaków są zróżnicowane i zależą od wielu czynników

Objawy grypy ptaków

Objawy grypy ptaków zależą od wielu czynników m.in. od zjadliwości wirusa czy też towarzyszących zakażeń. 

W zakażeniach wirusami grypy ptaków wyróżnia się dwie postacie choroby. Są to: nisko oraz wysoce zjadliwa grypa ptaków. Nisko zjadliwa (LPAI) może przeistoczyć się w wysoko zjadliwą (HPAI) w wyniku wzrostu zjadliwości wirusa i mutacji. HPAI prowadzi do różnych objawów m.in. depresja, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych. 

Groźne objawy grypy ptaków

Ptasia grypa daje się we znaki nie tylko polskim hodowcom drobiu. W Holandii sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie. Jak podał wirusolog, Holandia ma największe zagęszczenie drobiu w Unii Europejskiej, co może doprowadzić do ogromnych strat w przypadku dalszego rozwoju ptasiej grypy. Objawy grypy ptaków są różne i zależą od wielu czynników m.in. od zjadliwości wirusa, towarzyszących zakażeń i stresogennych wpływów środowiska czy też gatunku i wieku ptaków. objawy grypy ptaków czynniki

W zakażeniach wirusami grypy ptaków wyróżnia się dwie postacie choroby. Są to: nisko oraz wysoce zjadliwa grypa ptaków. W nisko zjadliwa grypa ptaków (LPAI) śmiertelność waha się od 3% do 15%, a produkcja nieśna może spaść o 45%. W przebiegu tej postaci może dojść do wzrostu zjadliwości wirusa, co prowadzi do przejścia w wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI). HPAI objawia się m.in. depresją, kichaniem, dusznością, obrzękiem zatok podoczodołowych o głowy lub biegunką. W wyniku wysoce zjadliwej grypy ptaków dochodzi również do gwałtownego spadku lub zatrzymania produkcji jaj. Śmiertelność może dochodzić nawet do 100%.

Postępowanie w przypadku zgłoszenia wystąpienia grypy

Niezwłocznie, gdy drobiarz zauważy objawy grypy ptaków, powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej. Do czasu przybycia któregokolwiek z nich należy odizolować wszystkie ptaki w gospodarstwie, wstrzymać się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, nie wywozić z gospodarstwa materiału biologicznego oraz uniemożliwić osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się ptaki podejrzane o zakażenie.

Sprawdź również: Grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych. Wirus wykryty w stanie indyków

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023