Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Emilia Gromczak 15-01-2022 19:00:00

Objawy grypy ptaków są zróżnicowane i zależą od wielu czynników

Objawy grypy ptaków

Objawy grypy ptaków zależą od wielu czynników m.in. od zjadliwości wirusa czy też towarzyszących zakażeń. 

W zakażeniach wirusami grypy ptaków wyróżnia się dwie postacie choroby. Są to: nisko oraz wysoce zjadliwa grypa ptaków. Nisko zjadliwa (LPAI) może przeistoczyć się w wysoko zjadliwą (HPAI) w wyniku wzrostu zjadliwości wirusa i mutacji. HPAI prowadzi do różnych objawów m.in. depresja, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych. 

Groźne objawy grypy ptaków

Ptasia grypa daje się we znaki nie tylko polskim hodowcom drobiu. W Holandii sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie. Jak podał wirusolog, Holandia ma największe zagęszczenie drobiu w Unii Europejskiej, co może doprowadzić do ogromnych strat w przypadku dalszego rozwoju ptasiej grypy. Objawy grypy ptaków są różne i zależą od wielu czynników m.in. od zjadliwości wirusa, towarzyszących zakażeń i stresogennych wpływów środowiska czy też gatunku i wieku ptaków. objawy grypy ptaków czynniki

W zakażeniach wirusami grypy ptaków wyróżnia się dwie postacie choroby. Są to: nisko oraz wysoce zjadliwa grypa ptaków. W nisko zjadliwa grypa ptaków (LPAI) śmiertelność waha się od 3% do 15%, a produkcja nieśna może spaść o 45%. W przebiegu tej postaci może dojść do wzrostu zjadliwości wirusa, co prowadzi do przejścia w wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI). HPAI objawia się m.in. depresją, kichaniem, dusznością, obrzękiem zatok podoczodołowych o głowy lub biegunką. W wyniku wysoce zjadliwej grypy ptaków dochodzi również do gwałtownego spadku lub zatrzymania produkcji jaj. Śmiertelność może dochodzić nawet do 100%.

Postępowanie w przypadku zgłoszenia wystąpienia grypy

Niezwłocznie, gdy drobiarz zauważy objawy grypy ptaków, powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej. Do czasu przybycia któregokolwiek z nich należy odizolować wszystkie ptaki w gospodarstwie, wstrzymać się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, nie wywozić z gospodarstwa materiału biologicznego oraz uniemożliwić osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się ptaki podejrzane o zakażenie.

Sprawdź również: Grypa ptaków w Stanach Zjednoczonych. Wirus wykryty w stanie indyków

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay.com

Opublikował:
Emilia Gromczak
Author: Emilia Gromczak
O Autorze
Dziennikarz "Świata Rolnika BIZNES", swiatrolnika.info i tojesttorun.pl; praktykant Telewizji TRWAM, studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, góralka ciałem i sercem
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 16-01-2022 23:01:46

Jak poprawić nieśność kur? Praktyczne porady dla hodowców niosek

Jak najbardziej wykorzystać potencjał kur i poprawić nieśność kur? Prezentujemy praktyczne porady dla amatorskich hodowców, prowadzących przydomowy chów.

Nieśność jest, oprócz cech indywidualnych, zależna od m.in. rasy drobiu i warunków chowu. Wyspecjalizowane rasy kur niosek znoszą do 300 jaj w ciągu roku, kaczki do 90 jaj, gęsi, a także indyki do najwyżej trzydziestu sztuk. Liczba zniesionych jaj jest najważniejszym kryterium oceny kur i głównym efektem selekcji pracy hodowlanej. Liczbę zniesionych jaj liczy się od zniesienia pierwszego jaja do 15 tygodnia nieśności.

Jak poprawić nieśność kur

Na nieśność kur wpływ ma między innymi temperatura. Optymalna temperatura dla niosek wynosi od 14 do 20 st. C. Duże zmiany temperatur wpływają na zmniejszenie nieśności, zaś zbyt wysoka temperatura na zmniejszenie nieśności i spożycia paszy, ale zwiększenie poboru wody. Negatywny wpływ ma również nawet kilkugodzinne przemarznięcie kur. Wilgotność względna w kurniku powinna oscylować pomiędzy 60–75%. Konieczny jest brak przeciągów, gdyż żadne ptaki nie znoszą ich dobrze.

Nową paszę należy wprowadzać stopniowo. Nioski hodowane na podwórku powinny otrzymywać następującą dawkę dzienną: 16–18% białka, 10–12 MJ energii metabolicznej, 0,75–0,85% lizyny, 0,33–0,35 % metioniny, 3,5% wapnia, 0,5–0,7% fosforu, 0,15% sodu i 0,17% chloru. Nadmierne zużycie ziaren, zielonek i ziemniaków może prowadzić do zmniejszonej produkcji jaj, ze względu na niski poziom białka, który jest niezbędny do prawidłowego tworzenia się jaj. Duże ilości białka roślinnego znajdują się w nasionach takich jak soja, słonecznik i rzepak, a także w łubinie, grochu i bobiku. Nie zaleca się podawania kurom czystej kredy pastewnej. Lepiej wymieszać ją z innymi ogólnodostępnymi dodatkami mineralnymi.

Ważna jest również, a jej brak zaledwie przez dobę, może przeszkadzać nioskom nawet do dwóch tygodni. Przy dłuższych okresach niedoboru wody, przerwa w nieśności będzie się wydłużać. Dostarczana woda musi mieć temperaturę 10-12 st. C, ponieważ ptaki niechętnie piją wodę, która jest zbyt zimna, lub zbyt nagrzana.

Wnętrze kurnika

Na nieśność kur wpływ ma również wnętrze kurnika. Niesnosc kur 02Powinna się w nim znajdować odpowiednia ilość gniazd, czyli na jedno gniazdo nie powinno przypadać więcej jak 7 kur, a optymalnie jest to 4–5 kur niosek. Gniazda powinny być wyścielone czystą słomą.

Ponadto kura powinna mieć też miejsce na odpoczynek na grzędzie. Poziomy drążek do spania powinien mieć średnicę 4 cm i znajdować się na wysokości 1 m, aby nioski mogły na niego swobodnie wskoczyć. Na 1 m grzędy przypada 4–5 kur, więc odstępy między grzędami powinny wynosić ok. 35–40 cm. Stelaż powinien być ustawiony pod dużym kątem do ściany, aby ptaki mogły swobodnie wchodzić na każdy poziom, bez brudzenia się nawzajem.

Na nieśność kur wpływa także dobór odpowiedniego oświetlenia. Dobowe zaopatrzenie kur w światło wynosi minimum 14 godzin, do 16 godzin. Intensywność światła dla kur niosek powinna wynosić 3 W/m2 powierzchni kurnika. Wartości tej nie należy przekraczać, gdyż zbyt duża ilość światła może je drażnić lub powodować stres, co może stać się przyczyną kanibalizmu. Stosunek okien do podłogi powinien wynosić od 1 : 6 do 1 : 8, co w praktyce przekłada się, że na jeden metr kwadratowy powierzchni okien ma przypadać 6–8 m2 powierzchni podłogi. Należy zminimalizować stres u kur, ponieważ ten może powodować deformacje jaj, ich odgniecenia i pęknięcia. Należy pamiętać o dościelaniu świeżej słomy, aby uniknąć zabrudzeń.

Czytaj też: Salmonella u kur niosek będzie skuteczniej zwalczana

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay


Autor: Monika Faber 16-01-2022 20:13:48

Czosnek dla kur może mieć pozytywny wpływ na ich organizm

Czosnek dla kur ma podobny wpływ jak na organizm człowieka. Jest to naturalny suplement ziołowy lub, jak mówią, naturalny antybiotyk na wszelkie dolegliwości.

W przeciwieństwie do syntetycznych antybiotyków, które wyniszczają nasz organizm, czosnek działa tonizująco na organizm, nie potrzebujemy ochrony podczas jego stosowania i jest nietoksyczny. Czosnek jest bogaty w witaminę C. Świeży, obrany czosnek zawiera aż 31 mg witaminy C w 100 g produktu. Wśród minerałów jest bogaty w potas, żelazo, magnez i fosfor. Wyróżnia się również wysoką zawartością siarki, co jest w tym przypadku specyficzne i zauważalne.

Zbawienne działanie czosnku

Jak podaje portal kpodr.pl „Sama główka zioła jakim jest czosnek dla kur zapachu nie posiada, po jego przekrojeniu enzym allinaza rozkłada alliinę (aminokwas zawierający siarkę), po naruszeniu struktury powstaje lotna substancja będąca wynikiem działania enzymu, która nazywa się allicyna i to ona jest odpowiedzialna za charakterystyczny, dla niektórych nieprzyjemny zapach czosnku. Kolejnym pozytywnym składnikiem czosnku jest inulina – naturalny prebiotyk, który stymuluje wzrost korzystnej mikroflory przewodu pokarmowego, wpływa na wzrost przyswajalności mikro- i makroelementów.”

„W wielu wynikach badań ogólnodostępnych, które są związane z dobroczynnym działaniem dodatków czosnku w różnej formie zauważono pozytywne rezultaty, które poprawiają efektywność produkcji drobiarskiej. W przypadku indyków znacząco poprawiła się przeżywalność ptaków. Podając dodatek ekstraktu z surowego czosnku (0,5 g/dm3) uzyskano zwiększenie końcowej masy ciała o ok. 4% i osiągnięto zmniejszenie zużycia paszy w przeliczeniu na kilogram przyrostu masy ciała o 7%.” – dodaje portal.

W przypadku kurcząt brojlerów preparat czosnkowy stosowany w postaci roztworu wodnego w dawce od 1 do 2,25 ml na 1 kg paszy dla brojlerów, w sposób ciągły w paszy, znacząco zwiększał masę ciała ubitych kurcząt oraz parametry tuszy i znacząco zmniejsza śmiertelność ptaków w okresie odchowu, a jej optymalna dawka wynosi dla nich 1-1,5 ml/kg mieszanki paszowejCzosnek dla kur 02 w pierwszym i drugim okresie odchowu kurcząt brojlerów. W związku z zakazem stosowania antybiotyków paszowych preparat czosnkowy został przebadany jako dobry zamiennik regulujący wzrost i jakość tuszek ubitych kurcząt.

Czosnek dla kur i jego wpływ na organizm

Czosnek dla kur stosowany w ilości 2,5 g na 1 kg diety zwiększył o 5% masę ciała kurcząt brojlerów, a także wykorzystanie paszy w porównaniu do pozostałych grup. Dodatki ziół i czosnku wpłynęły korzystnie na zabarwienie skóry tuszek. Mięso kurcząt, którym do paszy dodawano czosnek, uzyskało najwyższą ocenę sensoryczną.

Podsumowując pozytywny wpływ czosnku na organizm drobiu można stwierdzić, że ma działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbiegunkowe, przeciwwirusowe. Wspomaga układ odpornościowy, usuwa toksyny z organizmu, poprawia działa układu pokarmowego, zwiększa przeżywalność, lepiej wykorzystuje pasze, poprawia smak mięsa.

Zdaniem kpodr.pl „naturalne rozwiązania zarówno przy małej, jak i dużej produkcji drobiarskiej, może to stanowić specyficzny wyznacznik na rynku krajowym. Według danych źródłowych należy jeszcze pamiętać, że nie należy podawać czosnku i jego preparatów codziennie. Lepsze efekty daje terapia przerywana niż ciągła. Zalecane jest przygotowanie wodnego wyciągu z surowego czosnku – 1 kg rozdrobnionego czosnku na 200 litrów zimnej wody. Wodę przecedzoną przetrzymaną z czosnkiem przez 2 godziny podawać ptakom.”

Czytaj również: Czosnek bez nieprzyjemnego zapachu prosto z Libii

Kpodr.pl /fot.pixabay


Autor: Michał Rybka 16-01-2022 07:00:00

Tak powinna przebiegać prawidłowa likwidacja ogniska ptasiej grypy

Grypa ptaków daje się we znaki hodowcom w Polsce. W kolejnych fermach wymagana jest likwidacja ogniska ptasiej grypy. Opisujemy jak przebiega ten proces.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, wystąpienie grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie wiąże się z koniecznością podjęcia przez Inspekcję Weterynaryjną określonych działań.

Działania Inspekcji Weterynaryjnej

W przypadku stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków Inspekcja Weterynaryjna musi wykonać jak najszybszą likwidację ogniska oraz ustalić źródła choroby. Takie ustalenie pomoże wyjaśnić czy nie doszło do przeniesienia choroby do innych gospodarstw (lub innych podmiotów).

Z kolei jeśli stwierdzi się ogniska grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m. in. następujące działania:

– niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków;
– usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków oraz jaj znajdujących się w gospodarstwie;
– zniszczenie lub obróbkę, w sposób zapewniający zniszczenie wirusa grypy ptaków, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem grypy ptaków.Likwidacja ogniska grypy ptakow2

Ponadto przy stwierdzeniu grypy ptaków zagrożone gospodarstwo musi ulec oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych. Preparaty bakteriobójcze wykazują działanie unieszkodliwiające i dzięki nim likwidacja ogniska ptasiej grypy przebiega sprawniej.

Niezwykle ważny jest przepis, który mówi, że ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, może nastąpić dopiero po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego odkażania i czyszczenia.

Likwidacja ogniska ptasiej grypy a kwestia obszarów

Główny inspektorat Weterynarii przypomina, że wokół ogniska grypy ptaków wyznacza się obszar zagrożony (o promieniu minimum 10 km wokół ogniska choroby) oraz zapowietrzony (o promieniu minimum 3 km wokół ogniska choroby)

Trzeba być świadomym, że środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, na obszarze zagrożonym stosuje się co najmniej przez 30 dni, licząc od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby.

Natomiast środki określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków, na obszarze zapowietrzonym stosuje się co najmniej przez 21 dni. Te 21 liczy się od dnia zakończenia wstępnego czyszczenia i odkażania ogniska choroby, lecz nie krócej niż do dnia przeprowadzenia przez powiatowego lekarza weterynarii badań w gospodarstwach położonych na obszarze zapowietrzonym i uzyskania wyników wykluczających obecność wirusa grypy ptaków.

Czytaj także: Bioasekuracja gospodarstw z poważnymi zmianami. Musisz to wiedzieć

źródła:wetgiw.gov.pl/fot.pexels.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.