O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Nowe warianty ptasiej grypy zwiększają ryzyko zakażeń u ludzi

Nowe warianty ptasiej grypy

Ze względu nowe warianty ptasiej grypy, obecna fala wirusa obserwowana w Azji i Europie ma większe ryzyko rozprzestrzenienia się na ludzi – ostrzega OIE.

Rozprzestrzenianie się wysoce zjadliwej ptasiej grypy wzbudziło zaniepokojenie Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt, ponieważ ogniska wirusa prowadzą do uboju dziesiątek milionów ptaków, ograniczeń w handlu oraz zakłóceń na rynkach. W Europie krajami najbardziej dotkniętymi przez rozprzestrzeniającą się ptasią grypę są: Włochy, Wielka Brytania, Polska, Holandia oraz Rosja. 

Nowe warianty ptasiej grypy mogą być zagrożeniem dla ludzi

Dyrektor generalna Światowej Organizacji ZdrowiaNowe warianty ptasiej grypy 02 Zwierząt, Monique Eloit, powiedziała Reuterowi w niedawnym wywiadzie:

„Tym razem sytuacja jest trudniejsza i bardziej ryzykowna, ponieważ nowe warianty, utrudniają śledzenie rozprzestrzeniania się choroby”. Dodała, że ​​istnieje ryzyko mutacji wirusa lub zmieszania się z ludzkim wirusem grypy, który może być przenoszony między ludźmi.

„Nowe warianty ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości zostały zgłoszone przez ponad 40 krajów w ciągu ostatnich 6 miesięcy” – donosił OIE w listopadzie, a na początku tego miesiąca, zauważając, że 15 krajów zgłosiło ogniska ptasiej grypy u drobiu między październikiem a końcem grudnia, głównie szczep H5N1.

Stwierdzono, że Włochy były najbardziej dotkniętym krajem w Europie, z 285 ogniskami i prawie 4 milionami ubitych ptaków. Inne kraje, które zgłosiły wybuchy ptasiej grypy w ostatnich miesiącach, to Wielka Brytania, w której doszło do największej epidemii ptasiej grypy oraz Polska, Holandia i Rosja.

Wirusem do tej pory zaraziło się około 850 osób

W ostatnich latach nowe warianty ptasiej grypy krążyły w zróżnicowanych populacjach na dużą skalę geograficzną. W szczególności w 2021 roku u ptaków odnotowano bezprecedensową zmienność genetyczną podtypów, tworząc w ten sposób krajobraz stanowiący wyzwanie epidemiologiczne.

“H5N1, H5N3, H5N4, H5N5, H5N6 lub H5N8 to podtypy krążące obecnie w populacjach drobiu i dzikiego ptactwa na całym świecie” – donosi OIE.

OIE poinformowało, że w sumie około 850 osób zostało zarażonych szczepem H5N1, z czego połowa zmarła. Eloit podkreśliła jednak, że większość krajów umie już powstrzymywać epidemię, a przenoszenie na ludzi będzie sporadyczne, ponieważ ptasia grypa jest zwykle przenoszona przez bliski kontakt.

Czytaj też: Ptasia grypa szaleje. Europa na skraju największej epidemii w historii

poultryworld.net/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023