O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Jaja z Ukrainy podbijają Europę. Luty i marzec to miesiące rekordowe!

Jaja z Ukrainy

Jaja z Ukrainy dominują w sprzedaży na rynki Unii Europejskiej. Mają 40% udział w pokryciu unijnego zapotrzebowania na jaja i przetwory importowane z państw trzecich. Według analiz KIPDIP wynika, że w tym roku miesiące luty i marzec były rekordowe pod względem dostaw z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.  Natomiast kwiecień należał do jednych z najniżej notowanych miesięcy pod  względem wielkości przywozu na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Przetwory i jaja z państw trzecich na rynku UEjaja z Ukrainy rynek

Przywóz jaj i przetworów na rynek UE z tzw. państw trzecich jest niższy w 2021 r. niż w 2020 r. W okresie od stycznia do kwietnia br. wielkość dostaw spoza obszaru celnego UE wyniosła 8,0 tys. ton, co oznacza, że były niższe o 14,9% w porównaniu do takiego samego okresu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o kraje trzecie, to właśnie jaja z Ukrainy podbijają rynek UE. Ukraina ma 40% udział w pokryciu unijnego zapotrzebowania na jaja i przetwory importowane z państw trzecich. Jednak wielkość ukraińskich dostaw po kwietniu br.  była aż o 30% niższa niż w roku 2020 i wyniosła 3,2 tys. 

Jaja z Ukrainy dominują

Proszek jajeczny i świeże jaja z Ukrainy to produkty pojawiające się w UE najczęściej. Ukraińscy przedsiębiorcy od dłuższego czasu wypierają z rynku unijnego Amerykanów. Po lutym dostawy z USA były niższe o 40% i wyniosły 882t, a po kwietniu notowany był dużo mniejszy spadek o 17%.  Po kwietniu import z USA wyniósł 1,9 tys. t. Z analiz sporządzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że w tym roku miesiące luty i marzec były rekordowe pod względem dostaw z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Głównie do UE trafiają właśnie jaja z Ukrainy. Analiza wykazała również, że kwiecień należał do jednych z najniżej notowanych miesięcy pod  względem wielkości przywozu na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dla porównania, w lutym przywóz do UE wyniósł ponad 3,0 tys.t, a w kwietniu sięgał zaledwie 1,0 tys.t. 

Sprawdź: Produkcja drobiu w Rosji zanotowała spadek w I połowie 2021 roku!

kipdip.pl.fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023