O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Indyki przydomowe – jak powinna wyglądać ich hodowla?

Indyki przydomowe

Indyki są hodowane głównie w celu pozyskania mięsa do konsumpcji. W Polsce rośnie zainteresowanie hodowlą indyków, największa produkcja brojlerów jest skupiona w woj. warmińsko mazurskim, wielkopolskim oraz lubuskim. Przy hodowli tych ptaków istotne jest zwrócenie uwagi na zapewnienie optymalnej obsady, aby zapobiec sytuacji stresowych wśród indyków.

Indyki – na co zwrócić uwagę przy hodowli?

Przy hodowli indyków należy pamiętać o utrzymaniu dobrostanu, jakim jest obsada indycznika. Optymalna obsada to gwarant udanej hodowli, zapobiegnie niepotrzebnym sytuacjom stresowym, kanibalizmowi wśród ptaków. Ponadto zminimalizuje zanieczyszczenia i zwilgocenia ściółki.indyki hodowla

Ważne jest, aby indyki miały zapewnioną czystą ściółkę, gdyż jakiekolwiek uchybienia przyczynić się mogą do powstawania różnych chorób m.in. biegunki ptaków czy zapalenia poduszek palców. Najlepiej wykorzystać podłoże słomiaste lub celulozowe. Dla młodych indycząt najlepszą ściółką są wióry drzew liściastych. Nie powinny być zbyt drobne, ponieważ indyki mogą zjadać znaczne ilości wiórów, co może powodować zatkanie przewodu pokarmowego i doprowadzić do ich śmierci.

Indyki brojlery – hodowla

W przypadku chowu indyków brojlerów, najważniejszy jest wybór mieszańca hodowlanego oraz obranie celu hodowlanego. Należy zadać sobie pytanie czy celem hodowlanym jest większy zysk, ale i dłuższy czas oczekiwania czy krótszy cykl produkcyjny i mniejszy zysk.

Najcięższe indyki dają największe zyski. Wadą tego chowu jest jednak mniejsza liczba indyków na danej powierzchni oraz dłuższy czas odchowu, a tym samym większe nakłady na paszę. W przypadku chowu indorów nakłady na pasze są wyższe, gdyż utrzymuje się je dłużej, ale w zamian ich masa ciała jest dwukrotnie większa niż masa indyczek. Indory wymagają też więcej miejsca niż np. indyczki.

Przeczytaj także: Ptasia grypa – Polska powoli pokonuje epidemię wirusa

Rasy indyków

Najpopularniejsze, które hoduje się w Polsce, to indyk biały szerokopierśny, bronz szerokopierśny oraz bronz. 95% krajowej populacji indyków stanowi indyk biały szerokopierśny. W hodowli materiał rzeźny stanowią zarówno indory, jak i indyczki, które wywodzą się z zagranicznych firm produkujących materiał hodowlany. Indyki w hodowli dzieli się na typy, ze względu na ich wagę końcową oraz długość tuczu. Indyki występują w typie lekkim, średnim oraz ciężkim.

hodowla.eu/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023