O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-03-2022

Autor: Michał Rybka

Grypa ptaków niszczy fermy u wielkiego unijnego producenta

grypa ptaków

Grypa ptaków przybiera na sile we Francji. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa informuje o milionach ptaków, które trafią na masowy ubój.

Masowy ubój ptaków jest konieczny, ponieważ tylko w ten sposób Francja może powstrzymać epidemię ptasiej grypy. Agencja Reutersa podaje, że po fali przypadków na południowym zachodzie, która doprowadziła do uboju około 4 milionów ptaków, ministerstwo poinformowało, iż od zeszłego miesiąca choroba rozprzestrzeniła się szybko w regionie Pays de la Loire, czyli innym ważnym obszarze drobiu na zachodnim wybrzeżu Francji.

Milionowe straty w ptactwie

Do tej pory grypa ptaków zmusiła francuskie władze fo dokonania uboju 1,2 miliona ptaków w ww. regionie. Ponadto władze spodziewają się uboju kolejnych 3 milionów sztuk, stosując tę ​​samą strategię, co na południowym zachodzie, ubijając fermy drobiu na obszarach bliskich wybuchowi epidemii.

Jesienią i zimą ptasia grypa jest często przenoszona przez dzikie ptaki. Wysoce zaraźliwy szczep H5N1 szybko rozprzestrzenił się w Europie w ostatnich miesiącach, prowadząc do masowego uboju w kilku krajach. Nie tylko Europa zmaga się z plagą ptasiej grypy. Olbrzymie fermy drobiu na terytorium USA także walczą z wirusem.

grypa ptaków

Grypa ptaków powodem do zmartwień francuskich rolników

Ptasiej grypy nie można przenosić na ludzi poprzez spożywanie produktów drobiowych, chociaż zdarzały się przypadki, w których ludzie zarazili się szczepami tej choroby.

Ponieważ region Pays de la Loire jest głównym źródłem kurczaków, władze przyznają zwolnienie, aby umożliwić gospodarstwom reprodukcyjnym na obszarach wysokiego ryzyka dalsze zaopatrywanie reszty kraju, zwłaszcza południowo-zachodniego.

Wybuchy ptasiej grypy zwiększyły presję na hodowców drobiu, którzy stoją w obliczu gwałtownie rosnących cen pasz z powodu rekordowych cen zbóż. Rosną także koszty produkcji spowodowane dużym kryzysem energetycznym. Francja i Unia Europejska zobowiązały się do udzielenia specjalnej pomocy przemysłowi hodowlanemu.

Czytaj także: Ptasia grypa zaatakowała dużą fermę. Olbrzymie straty

źródła:meatinfo.ru/fot.pexels.com

swiatrolnika.info 2023