O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków dotarła do Niemiec! Czy zagraża Polsce?

Grypa ptaków

Niemieckie służby weterynaryjne potwierdziły zakażenie wirusem grypy ptaków H5N1 na fermie gęsi w północnej części kraju. Grypa ptaków została potwierdzona 23 października.

Ognisko wysoce zaraźliwej odmiany ptasiej grypy wykryto na fermie z 663 ptakami w północnych Niemczech. Wiele tysięcy zwierząt zostanie zabitych.

Grypa ptaków to powracający problem

Władze niemieckie poinformowały w środę, że na fermie gęsi w północnych Niemczech zarejestrowano ognisko wysoce zaraźliwej odmiany ptasiej grypy H5N1. Grypa ptaków została wykryta w gospodarstwie z 663 ptakami w Brunsbüttel w Szlezwiku-Holsztynie.

Okres bez choroby trwał zaledwie cztery miesiące. Wcześniej Instytut Friedricha Loefflera ( FLI ) potwierdził ptasią grypę u dzikiego ptactwa w Szlezwiku-Holsztynie. Próbki znalezionego martwego ptaka w okręgu North Friesland zostały przebadane w ramach całorocznego monitoringu dzikiego ptactwa w Szlezwiku-Holsztynie w Państwowym Laboratorium Szlezwiku-Holsztynu i przekazane do FLI.

Instytut wykrył patogen podtypu H5N1. Jest to pierwszy od połowy czerwca ślad ptasiej grypy w Szlezwiku-Holsztynie.

Grypa ptaków odeszła z Polski, ale na jak długo?

Niedawno Główny Lekarz Weterynarii złożył do Grypa ptakow Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklarację o odzyskaniu przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków z dniem 25 września 2021 r. O taki status można się ubiegać po upływie 28 dni od daty wygaszenia ogniska i wykonania dezynfekcji końcowej.

Uwolnienie kraju od tej choroby jest podstawą do rozpoczęcia eksportu drobiu do krajów pozaunijnych. Wysyłki nie są wznawiane automatycznie, ale wymagają decyzji danego kraju o rozpoczęciu importu. W praktyce decyzje w tej sprawie mogą być podejmowane w okresie nawet kilku miesięcy.

Wszystko wskazuje jednak na to, że jak co roku, grypa ptaków powróci do Polski w okresie jesienno-zimowym. Ptasia grypa należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących.

Czytaj też: Grypa ptaków – alarm o zagrożeniu wirusem dla Europy

agriwatch.dk/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023