O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Grypa ptaków wykryta w Czechach! Wirus powróci w sezonie zimowym?

Grypa ptaków

Czechy zgłosiły pierwszy przypadek zakażenia wirusem grypy ptaków (H5) u drobiu od maja tego roku. Grypa ptaków została wykryta na niewielkiej, niekomercyjnej fermie utrzymującej gęsi. Pojawienie się wirusa w Czechach to  nie było pojedyncze zdarzenie w Europie. W miesiącu wrzesień już kilka państw potwierdziło obecność HPAI w tak zwanych gospodarstwach przyzagrodowych oraz u ptaków dzikich, między innymi: Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg.

Grypa ptaków nadal niebezpieczna

Władze weterynaryjne poszczególnych krajów wzywają producentów drobiu do zachowania najwyższej ostrożności przed zbliżającym się sezonem zimowym. Grypa ptaków nadal krąży w populacji ptaków dzikich i żyjących w niewoli w Europie, co stanowi wysokie ryzyko dla fermowej produkcji drobiu w nadchodzących miesiącach z uwagi na pojawienie się większej liczby ptaków migrujących.

Przypomnijmy, że miesiąc temu szczep H5N8 wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) został znaleziony u ptaków w sklepie zoologicznym w belgijskiej gminie Menen. Według Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (FAVV) w Brukseli w miniony czwartek wokół miejsca, gdzie została wykryta grypa ptaków, ustanowiono 3 km strefę ochronną i 10 km strefę nadzoru.

Ptasia grypa występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem, choć niektóre gatunki są bardziej odporne od innych. Do tej pory zidentyfikowano ponad 140 szczepów wirusa. Większość z nich to odmiany łagodne o niskiej patogenności. Na ptasią grypę chorują nie tylko ptaki. Odnotowano występowanie wirusa także u łaskunów, tygrysów, świń, kotów, psów i ludzi.

Mięso zniknie ze stołówek? Spurek zachwycona! To wegańska tresura?

Grypa ptaków – Polska odzyskała status kraju wolnego od choroby

Grypa ptaków powoduje rokrocznie ogromne straty Grypa ptakow w gospodarstwach drobiarskich. Jej wykrycie równoznaczne jest z wybiciem całych stad drobiu.

W wyniku złożenia w dniu 27 września 2021 roku przez Głównego Lekarza Weterynarii tzw. self-declaration do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o zakończeniu czynności związanych z likwidacją ostatniego ogniska Polska odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii zwróci się do wszystkich państw, które wprowadziły ograniczenia związane z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków, o uchylenie nałożonych restrykcji.

To oczekiwany przez nas moment. Polscy producenci mogą zacząć myśleć o powrocie na te poza unijne rynki, które zamknęły się na polski drób.

– komentują przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Pierwsze kraje już deklarują chęć powrotu do współpracy i wymiany handlowej. To sygnał dla pozostałych i liczę, że wkrótce polski drób znów zagości na stołach na całym świecie.

– mówi Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny KRD–IG.

kipdip.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023