O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Gniazda dla kur – jakich zasad należy przestrzegać przy konstrukcji?

gniazda dla kur konstrukcja

Gniazda dla kur to ważny i obowiązkowy element kurnika. Mają na celu zachęcenie kur do znoszenia jaj w zacisznym miejscu. Materiał z którego jest zbudowane gniazdo zależy od systemu chowu oraz dostępnych surowców i finansów. Przy konstrukcji gniazd należy pamiętać o kilku zasadach. Odpowiednia budowa i rodzaj gniazda ma usprawniać pracę na fermie oraz zapewniać w miarę możliwości spokój kurom.

Rodzaje gniazd

Gniazda dla kur to jeden z obowiązkowych elementów w kurniku. Wyróżnić można trzy rodzaje gniazd: otwarte, zamykanegniazda dla kur jaja oraz zatrzaskowe. Gniazda otwarte są wykorzystywane w fermach reprodukcyjnych i towarowych. Znajdują się w szafach, o kilku kondygnacjach, tak aby ptaki miały do nich swobodny dostęp. Tego typu szafy gniazdowe ułatwiają ręczny zbiór jaj, wykonane są z drewna lub blachy. Najniższe piętro gniazd powinno znajdować się 35 cm nad podłogą, aby ściółka z gniazd nie stykała się ze ściółką podłogi. Z kolei gniazda zatrzaskowe są wykorzystywane w fermach zarodowych kur, mają charakter szafy o dwóch lub trzech kondygnacjach z otworami. Nad wejściem do gniazda jest żaluzja, która poprzez otarcie grzbietu ptaka opada i zamyka kurę w gnieździe. Ma to na celu indywidualną ocenę nieśności konkretnego ptaka. Na jedno gniazdo przypadają dwie nioski.

Z czego budować gniazda dla kur?

Gniazda dla kur można konstruować z różnorakiego materiału. Najdroższe są klatki z siatki ocynkowanej, ale jednak są najlepsze pod kątem łatwego sprzątania, mycia i dezynfekcji. Drewno jest niezbyt dobrym materiałem, ponieważ wchłania wilgoć , trudno je umyć lub zdezynfekować, ale skrzynki lęgowe tego typu są najwygodniejsze dla kur. Jeśli chodzi o obsadę, to zasady dobrostanu nie pozwalają na zbytnią obsadę gniazd. Brak dostępu do wolnego gniazda może spowodować stres w stadzie kur. W tworzeniu ściółki można wykorzystać wióry, słomę żytnią oraz piasek w systemach umożliwiającym kurom swobodne poruszanie się po kurniku. Tego typu ściółka musi być często dościelana lub wymieniana, aby zachować zasady higieny.

Czytaj inne: Unijne jaja podtrzymują trend wzrostowy na azjatyckich rynkach!

rynek-rolny.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023