O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport drobiu z Irlandii spadł o 15% przez Brexit i lockdown

Eksport drobiu

Eksport drobiu z Irlandii spadł o 15%.Spadek ten wynikał przede wszystkim ze spadku wymiany handlowej z Wielką Brytanią, która jest głównym rynkiem zbytu.

Europejscy eksporterzy mięsa drobiowego odczuli w zeszłym roku negatywny wpływ na ograniczenia dostępu do rynku, a postęp w odbudowie tych partnerstw handlowych będzie miał kluczowe znaczenie dla poprawy wyników eksportowych. Zmiany te wpłynęły również na całkowity eksport z UE, który spadł o 5% do 2,2 mln ton w 2021 r. Kluczowymi rynkami, na których spadł popyt na import od dostawców z UE, były Filipiny, RPA, Hongkong i Wielka Brytania.

Eksport drobiu z Irlandii spadł

Wyniki i prognozy BordBia na lata 2021/2022 wykazały, że eksport drobiu z Irlandii spadł w zeszłym roku o 15% do 128 milionów euro. Spadek ten wynikał przede wszystkim ze spadku wymiany handlowej z Wielką Brytanią, która jest głównym rynkiem dla drobiu z Irlandii. Wartość handlu drobiem z Wielką Brytanią spadła w ubiegłym roku o 16% do 74 mln euro, odzwierciedlając duże uzależnienie sektora od brytyjskiego rynku gastronomicznego, które zostało zakłócone.

Tara McCarthy, dyrektor generalny Bord Bia, ostrzegła, że na rynku pojawiają się nowe trendy, z których część to długoterminowe zmiany w zachowaniach i postawach konsumentów.

„Irlandzki sektor żywności i napojów stoi przed szeregiem wyzwań. Obejmują one wzrost łańcuchów dostaw i kosztów produkcji, które mają wpływ na producentów i przetwórców, a także bieżący wpływ Brexitu, który należy jeszcze w pełni przezwyciężyć. Wielka Brytania nie rozpoczęła jeszcze fizycznych kontroli importowanej żywności i napojów, która powinna rozpocząć się na początku lipca” – oceniła.

Wiele firm z sektora rolniczego i produkcyjnego informuje o trudnym rynku pracy, co prowadzi do wzrostu kosztów, które są bardzo trudne dla producentów do odzyskania od klientów.

,,Większy nacisk na zrównoważony rozwój stwarza zarówno wyzwania, jak i możliwości dla sektora spożywczego. Konsumenci chcą zdrowej, naturalnej żywności, a Irlandia może zaspokoić to zapotrzebowanie, ale musimy również współpracować, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy, aby spełnić nasze zobowiązanie do 2030 r. i wprowadzić zasady zrównoważonego rozwoju we wszystkich działaniach związanych z produkcją, wytwarzaniem i dystrybucją produktów” – powiedziała.

Zmiana nawyków konsumentów

Według międzynarodowego badania Eksport drobiu 0110przeprowadzonego przez BordBia, 75% konsumentów w zeszłym roku podjęło wysiłek, aby kupić bardziej zrównoważoną żywność.

„Program Origin Green zapewnia irlandzkim eksporterom dane zweryfikowane przez strony trzecie, których klienci coraz częściej potrzebują. W zeszłym roku 71% firm Origin Green, które wspólnie odpowiadają za zdecydowaną większość irlandzkiego eksportu żywności i napojów, stwierdziło, że wierzy, że Origin Green zapewnił im przewagę konkurencyjną” – dodała McCarthy.

Europejscy eksporterzy mięsa drobiowego odczuli w zeszłym roku negatywny wpływ na ograniczenia dostępu do rynku. Zmiany te wpłynęły również na całkowity eksport drobiu z UE, który spadł o 5% do 2,2 mln ton w 2021 r.

Czytaj też: Ptasia grypa przyczyną ograniczeń w eksporcie do Bośni i Hercegowiny

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023