O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2021

Autor: Tomasz Racki

Choroby drobiu – pasożyty zewnętrzne mogą siać spustoszenie

Choroby drobiu

O tym, czy w naszym stadzie wystąpią choroby drobiu, decydują najczęściej warunki jakie zapewnimy ptakom. Jeśli chcemy uniknąć inwazyjnych schorzeń, za które odpowiedzialne są zewnętrzne i wewnętrzne pasożyty, należy wdrożyć w swoim gospodarstwie kilka poniższych zasad i reguł postępowania.

Choroby drobiu, a pasożyty zewnętrzne – przede wszystkim profilaktyka

Za choroby drobiu wywołane pasożytami zewnętrznymi odpowiedzialni są w zasadzie wyłącznie hodowcy. Ektopasożyty takie jak świerzbowce, pluskwy, meszki czy piórojady pojawiają się w tych gospodarstwach, w których ptakom zapewnione zostały niewłaściwe warunki dobrostanowe.

Nie znaczy to jednak, że już dziś nie możemy wdrożyć pewnych rozwiązań, które poprawią sytuację zdrowotną naszego stada. Naukowcy wyróżniają tu cztery choroby drobiu pasozyty zewnetrznepodstawowe grupy aktywności, które pomogą zwalczyć groźne pasożytnicze choroby drobiu. Mowa tu o metodach mechanicznych, chemicznych, termicznych i zintegrowanych.

Podstawą naszych działań powinna być jednak prewencja oparta w największej mierze na kontroli tych wszystkich elementów, które mogą stać się źródłem chorób, a które trafiają na naszą fermę. Chodzi o sprzęt taki jak klatki, wytłaczanki, ale inwentarz w postaci młodego drobiu. Poza kontrolą sprowadzanych ptaków, najistotniejszym czynnikiem wydają się klatki. Ich dobór powinien opierać się dobraniu takiego sprzętu, który umożliwi prowadzenie dokładnej dezynfekcji.

Czytaj także: Morawiecki: budujemy nasz plan neutralności klimatycznej, tutaj nic się nie zmieniło

Choroby drobiu i ich zwalczanie metodami chemicznymi, mechanicznymi i termicznymi

Choroby drobiu o podłożu pasożytniczym mogą być skutecznie zwalczane za pomocą działań chemicznych. Aby właściwie wykonać zabieg chemiczny, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać najskuteczniejsze preparaty. Ich dobór jest kluczowy dla efektywności wykonywanych zabiegów. Mogą być nimi opryskiwanie, kąpiele, smarowanie czy dezynfekcja budynków inwentarskich. Także metody termiczne dają oczekiwane rezultaty i sprawdzają się szczególnie przy zatrzymywaniu rozwoju ptaszyńca.

Najpopularniejszymi metodami walki z pasożytami są jednak metody mechaniczne. Są one stosunkowo tanie i łatwe do wykonania. Zazwyczaj stosuje się tu odkurzanie oraz zmywanie powierzchni wodą wymieszaną z odpowiednio dobranym detergentem. Powinny tu pojawić się także nośniki mineralne takie jak krzemionki, które mają za zadanie uszkodzić pasożyty, które po zastosowaniu preparatu nie będą w stanie tak skutecznie atakować drobiu.

Podstawą, poza profilaktyką, jest jednak nie tylko reagowanie na doraźne problemy, ale przede wszystkim ustawiczna dbałość o środowisko, w którym znajduje się drób.

Improfarm/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023