O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2015

Autor: T. Raszkiewicz

Dr inż. Bożena Grześ o zaletach wieprzowiny

Brak grafiki

Wieprzowina jest mięsem uniwersalnym, o szerokim zastosowaniu zarówno pod względem kulinarnym – do przygotowania smacznych potraw w procesie gotowania, duszenia, smażenia czy pieczenia, jak i przerobowym – do produkcji kiełbas, wędzonek oraz konserw.

Wieprzowina jest mięsem uniwersalnym, o szerokim zastosowaniu zarówno pod względem kulinarnym – do przygotowania smacznych potraw w procesie gotowania, duszenia, smażenia czy pieczenia, jak i przerobowym – do produkcji kiełbas, wędzonek oraz konserw.

Wieprzowina charakteryzuje się określoną wartością odżywczą. Jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka - ze względu na korzystny skład aminokwasowy, cennym źródłem witamin z grupy B, w tym m.in. B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny), B3 (niacyny) i B12 (kobalaminy), a także wartościowym źródłem dobrze przyswajalnego żelaza i cynku. Zarówno żelazo, jak i cynk są znacznie lepiej przyswajalne przez organizm człowieka z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego. Z sałaty wchłania się tylko 4% zawartego w niej żelaza, z chleba 5%, ze szpinaku 1 %, natomiast z mięsa ok. 20%. Wysoka przyswajalność żelaza z czerwonego mięsa wynika z tego, że zawarte w nim żelazo ma postać hemową (Fe+2), która wchłania się lepiej od żelaza niehemowego (Fe+3), obecnego w produktach roślinnych. Spośród wszystkich elementów tuszy wieprzowej najwięcej żelaza zawiera karkówka (6,25 mg/100g, przy dziennym zapotrzebowaniu od 10 do 20 mg). Znacznie bogatszym źródłem żelaza hemowego jest wątroba wieprzowa (18,7 mg/100 g). 

Golonka wieprzowa najsmaczniejsza?

Golonka to element kulinarny, który podczas przemysłowego rozbioru tuszy wieprzowej pozyskuje się zarówno z kończyny przedniej (po odcięciu od łopatki), jak i z kończyny tylnej (po odcięciu od szynki).

Dla konsumenta golonka jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, które jest potrzebne naszemu organizmowi. Ponadto jest dobrym źródłem kolagenu i elastyny, które korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci, a także bogatym źródłem żelaza, którego niedobór może powodować niedokrwistość (anemię).

Jest to bardzo dobry produkt do przygotowania w postaci gotowanej lub pieczonej, a także na grilla.

Golonka to również tradycyjna polska potrawa podawana z chrzanem lub musztardą. W przeszłości golonka uchodziła za przysmak i często królowała na stołach szlachciców.

Żeberka wieprzowe

Żeberka są elementem kulinarnym pozyskiwanym z odcinka piersiowego półtusz wieprzowych. Wyróżniają się dużą zawartością tłuszczu międzymięśniowego i śródmięśniowego, w związku z tym są poszukiwane przez miłośników grillowania. Średnia kaloryczność tego elementu wynosi 309 kcal. Ze względu na to, że żeberka zalicza się do tzw. tłustych „wyrębów” wieprzowych, są one również dobrym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, w tych szczególnie A i E, które zmniejszają ryzyko powstawania komórek nowotworowych.

Jest to znakomity produkt na grilla, do pieczenia, do duszenia, również jako baza do przygotowania różnego rodzaju zup, a także jako dodatek mięsny do bigosu.

Szynka

Szynka to jeden z najbardziej wartościowych elementów kulinarnych tuszy wieprzowej, który jest wykrawany z jej tylnej części.

W sprzedaży detalicznej szynka wieprzowa występuje również pod nazwą myszka, która obejmuje mięsień czworogłowy uda.

Element ten wyróżnia się niską zawartością tłuszczu i niską kalorycznością – 100 g szynki to tylko 118 kcal.

Mięso szynki jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, co wiąże się jego składem aminokwasowym, witamin z grupy B, w tym szczególnie B1, B6 i B12 oraz takich składników mineralnych jak fosfor i żelazo, a także cynk.

Ponadto mięso chude, jakim cechuje się szynka, ma niską zawartość sodu. Dlatego można je proponować jako składnik diety przy nadciśnieniu tętniczym.

Szynka to znakomity element do smażenia, duszenia i pieczenia, wykorzystywany również w przetwórstwie do przygotowywania wędzonek.

Wieprzowina afrodyzjakiem?

Czerwone mięso jakim jest wieprzowina jest silnym afrodyzjakiem, gdyż kolor czerwony uważany jest za najbardziej erotyczny i niezwykle zmysłowy. Za afrodyzjaki uchodzą także podroby wieprzowe, w tym m.in. wątroba, nerki, żołądek czy móżdżek oraz takie substancje neuroprzekaźnikowe jak dopamina i serotonina, wytwarzane przez specyficzne aminokwasy, których wieprzowina jest bogatym źródłem. Te substancje są niezwykle ważne dla popędu płciowego i fizycznej realizacji seksualności. Kierują naszym popędem i emocjami, przekazując impulsy nerwowe z mózgu, pobudzają go, poprawiają nasz nastrój oraz powodują uczucie przyjemności i euforii.

omiesiewieprzowym.pl/Dr inż. Bożena Grześ
Fot. RM
 
 
 
 
 
 
 
Rolnictwo hodowla UE dofinasowanie straty wymiana wypadek ASF lipiec 2015 rolnik wiadomości dziennik problem polska wieś pieniądze pomoc ziemia wieprzowina praca mięso

swiatrolnika.info 2023