O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-08-2017

Autor: Marzena Deresz

Dlaczego warto dbać o krowy?

krowy-cows

Wiemy już, że uważnie obserwując krowy, będziemy mogli poznać, co zwierzęciu przeszkadza i dlaczego czuje się źle. Specjaliści przeanalizowali zachowania krów i każde odstępstwo od typowego ,,planu dnia'' krowy powinno nas zaniepokoić.

Wiemy już, że uważnie obserwując krowy, będziemy mogli poznać, co zwierzęciu przeszkadza i dlaczego czuje się źle. Specjaliści przeanalizowali zachowania krów i każde odstępstwo od typowego ,,planu dnia'' krowy powinno nas zaniepokoić.

– Przyjmuje się orientacyjny czas ruchu i odpoczynku przy całodobowym pobycie w oborze wolnostanowiskowej, który pozwala nam wychwycić odstępstwa od normy. W ciągu doby krowa powinna chodzić przez około 2 godziny. Stać – około 8 godzin: na korytarzu, w dojarni i przy stole paszowym. Na leżenie zarezerwowane jest – 14 godzin przy zachowaniu dobrostanu. Każde odstępstwa od tej normy powinny nas zaniepokoić

– mówi Jerzy Mikołajczak, specjalista ds. bydła w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Ruch jest podstawą wszystkich zachowań. Chodząc, krowy pobierają paszę, poznają otoczenie i nawiązują kontakty z innymi krowami. Przy planowaniu obory wielkość i konstrukcja stanowiska powinna zapewniać zwierzętom swobodne dokonywanie zmian pozycji kiedy się kładą, leżą czy wstają.

– Jeżeli stanowisko utrudnia kładzenie i wstawanie, a legowisko jest niewygodne, krowa może wybrać odpoczynek na korytarzu. Przy stałym dostępie do paszy i stałym oświetleniu w oborze występuje podobny jak na pastwisku rytm odżywiania się. W naturze krowy pasą się przez całą dobę, również w nocy. Dlatego ważne jest, aby krowy mleczne miały swobodny dostęp do paszy przez 24 godziny na dobę. Przed i po doju pobieranie paszy jest najbardziej wzmożone. Jeśli w momencie powrotu z doju krowa nie będzie zainteresowana obecnością i zapachem paszy, to stracimy na pobraniu duże ilości pokarmu, co odbije się na wydajności mlecznej zwierzęcia. Krowa zniechęcona pustym stołem paszowym, szybko się kładzie, co zagraża wniknięciu drobnoustrojów przez niezamknięte przewody strzykowe

– przestrzega pan Jerzy.

Warto też pobudzać apetyt krów. Większe pobranie paszy sprzyja nie tylko wzrostowi produkcji mleka, ale także poprawie zdrowotności.

– Ciekawym zachowaniem krowy jest moment wjazdu maszyny rozdającej paszę – jej wygląd oraz wydawane charakterystyczne przez nią dźwięki. Zwierzę gwałtowne interesuje się paszą i podchodzi szybko do stołu paszowego. Warto więc wykorzystać te skojarzenia krów, poprzez przejazd pustego paszowozu lub podgarnianie paszy na stole paszowym. Ruch taki na ganku paszowym zachęca krowy do pobrania paszy. Warto to wykorzystać

– radzi specjalista.

Także i tu wszystko zostało zmierzone i policzone. Krowa powinna pobierać paszę przez około 6 godzin dziennie, a przeżuwać ją przez kolejne 10 godzin. Na picie krowa potrzebuje około 30 minut.

 Krowy wykazują zachowanie pielęgnacyjne, które przejawia się potrzebą lizania. Działa ono uspokajająco po zaniepokojeniu stada i stanowi normalny element zachowania krów. Zwierzęta o podobnej randze społecznej w hierarchii stada liżą się wzajemnie częściej niż zwierzęta różniące się nią. Miejsce w hierarchii zależy od charakteru krowy, jej wieku, wielkości i wagi. Dominują przeważnie krowy starsze, pierwiastki, podporządkowane im są u dołu hierarchii.

Krowy chętnie korzystają z czochradeł i szczotek, często ocierają się o ściany, przegrody oraz wyposażenie obory. Liżą się i drapią same lub dopuszczają do pielęgnacji inne krowy. Zachowanie pielęgnacyjne może zanikać u sztuk chorych, których sierść traci normalny połysk. Objawy te powinny zainteresować hodowcę.

– Pamiętajmy, że duże i starsze krowy zajmują zwykle wyższe miejsca w hierarchii stada. Ale przede wszystkim pamiętajmy, że krowa to nie tylko „fabryka mleka”, ale żywe, czujące zwierzę, które odpłaci się zwiększoną produkcją za poszanowanie jego naturalnych zachowań

– radzi Jerzy Mikołajczak. 

Więcej dowiesz się w Obserwuj krowy TU

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023