Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Michał Rybka 20-11-2021 19:03:34

Zielonki – jak karmić nimi bydło i uzyskać jak najlepszy efekt?

zielonki

Dobrze dobrane zielonki powodują, że mleczność u krów wzrasta. Jednak gdy źle wprowadzi się je w obieg żywieniowy, mogą spowodować znaczny spadek produkcji jak i jakości mleka.

Ponadto źle dobrane zielonki mogą wywoływać zaburzenia w trawieniu objawiające się biegunką. Mikroorganizmy trawienne bytujące w żwaczu wołowym nie lubią częstych i gwałtownych zmian pasz i pokarmów. Kluczem do dobrego żywienia bydła jest stopniowe wprowadzanie zmian. Więc jak je wprowadzić w obieg?

Jak walczyć z obniżeniem białka w mleku?

Wyżej wymienione straty są trudne do odrobienia i obniżają zysk ekonomiczny. Przy zbyt gwałtownym przejściu z żywienia zimowego krów na żywienie zielonkami, zawartość tłuszczu (z powodu niskiej zawartości włókna w dawce) może się obniżyć, nawet o 1%. Niski poziom włókna w dawce to niedostateczne wydzielanie śliny przy przeżuwaniu, prowadzące do zakwaszenia żwacza i występowania biegunek. W tym przypadku kluczowy jest dodatek słomy lub siana. Na niedobór włókna najbardziej narażone są krowy wysokomleczne, otrzymujące duże dawki paszy treściwej. Zaburzenia w trawieniu pobudzają do działania system obronny organizmu, a ten powoduje wzrost komórek somatycznych w mleku. Takie zajście może spowodować zmianę jego gęstości i kwasowości.zielonki2 16.11

Przyczyn obniżenia zawartości białka w mleku należy doszukiwać się głównie w niedostatecznym zaopatrzeniu krów w energię i białko trudniej rozkładane w żwaczu (tzw. omijające żwacz). Stabilność żywienia dobrze wpływa na ilość białka w mleku. To z kolei warunkuje szybkie namnażanie się mikroflory żwacza odpowiedzialnej za syntezę białka w żwaczu.

Z dnia na dzień powinno wprowadzać się więcej zielonki

W okresie żywienia krów w oborze należy stopniowo zmieniać skład dawki pokarmowej, wprowadzając do niej codziennie, stopniowo coraz więcej zielonki (rozpoczynając od 3-5 kg na sztukę). Młoda zielonka powinna być skarmiana razem z innymi paszami ( siano, słoma, kiszonka z kukurydzy). Zaleca się skarmianie wysokoenergetycznej kiszonki z kukurydzy przez cały okres żywienia zielonkami.

Rozpoczynając przyzwyczajanie krów do wypasu należy wyprowadzać je na pastwisko po nakarmieniu w oborze. Głodne zwierzęta pobierają zbyt dużo jeszcze młodej i smacznej zielonki, która im najzwyczajniej szkodzi. Czas przebywania na pastwisku powinien być na początku krótki do maksymalnie 1 godziny, a następnie należy go stopniowo wydłużać i pilnie obserwować stan zdrowotny oraz ilość i jakość produkowanego mleka.

Wypas można rozpocząć, gdy ruń osiągnie wysokość ok. 10 cm. Wczesny pierwszy wypas sprzyja zwiększeniu udziału w runi roślin motylkowatych. Taki mechanizm zapobiega nadmiernemu rozwojowi runi wiosną i wyrównuje okresy następnych odrostów.

Stopniowe wprowadzanie zielonki do dawki pokarmowej pomaga uniknąć zaburzeń trawiennych, a także zapobiega tężyczce pastwiskowej – groźnej chorobie okresu przejściowego.

Niedobór włókna w młodej zielonce powoduje zbyt szybki przepływ treści pokarmowej przez układ pokarmowy. Zmniejsza to wchłanianie magnezu i innych składników mineralnych. Przyjmuje się, że przy skarmianiu pasz zimowych magnez wchłaniany jest w 25%, a przy żywieniu bardzo młodą zielonką tylko 15-17%. Niedobór magnezu we krwi, powoduje tężyczkę pastwiskową.

Młoda zielonka zawiera także dużo białka o nadmiernej podatności na rozkład w żwaczu do amoniaku. Z kolei niska zawartość związków energetycznych w takiej zielonce powoduje, że bakterie mało efektywnie wykorzystują amoniak do syntezy białka w żwaczu. Nieprzetworzony amoniak na białko mikroorganizmów obciąża wątrobę i jest następnie wydalany w formie mocznika z moczem. Zmniejszona synteza białka mikroorganizmów w żwaczu powoduje spadek wydajności i zawartości białka w mleku. Dlatego też przy skarmianiu zielonek wymagany jest dodatek energetyczny (kiszonka z kukurydzy, suche wysłodki, śruty ze zbóż). Należy również pamiętać o zapewnieniu zwierzętom stałego dostępu do wody, lizawek solnych (zielonki zawierają mało sodu a jego niedobór zmniejsza pobieranie paszy oraz może być przyczyną powstawania cyst na jajnikach).

Użycie zielonki w karmieniu – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Żywienie kiszonkami i alkierzowym systemem utrzymania może mieć swoje uzasadnienie przy wysokowydajnych krowach, jeśli są one utrzymywane w oborach wolnostanowiskowych i korzystających z wybiegów. Należy pamiętać, iż system ten znacznie zwiększa koszt produkcji mleka. Ponadto nie jest zalecany w np. oborach uwięzowych.

Przeprowadzone doświadczenie w Szwecji wykazało, że krowy korzystające z pastwiska dawały mniej mleka, ale łatwiej się zacielały. Badania te były częścią programu naukowego o nazwie: „Produkcja zwierzęca – Zdrowie – Dobrostan”. W doświadczeniu krowy (szwedzkie holsztyny), podzielono na dwie grupy. Pierwsza była żywiona na pastwisku, druga zielonką w oborze. Obydwie grupy były dokarmiane paszą treściwą i kiszonką z kukurydzy.

Uzyskane wyniki – krowy żywione na pastwisku dały (średnio za laktację) 7061 l mleka, zawierającego 4,59% tłuszczu i 3,49% białka, a żywione w oborze – 7519 l mleka 4,5% tłuszczu i 3,49% białka. Odmienne były wyniki tego doświadczenia dotyczące płodności krów – przy żywieniu pastwiskowym zacieliło się 91%, a utrzymywanych w oborze tylko 70%. Aby zacielenie doszło do skutku, zużyto przy żywieniu pastwiskowym 2,05 dawki nasienia, a w oborze 2,45 porcji nasienia.

Czytaj także: Cicha ruja to częsta przyczyna niepłodności krów. Jak jej zapobiec?

odr.pl/ fot. pixabay.com

 

Opublikował:
Author: Michał Rybka
O Autorze
Dziennikarz z zamiłowania i wykształcenia, pochodzący z kolebki polskiego rolnictwa – Wielkopolski. W wolnych chwilach pomaga rodzicom w pracy na roli oraz zgłębia tajniki dziennikarstwa z zakresu przyrody i polityki. Miłośnik pyrek z gzikiem.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Michał Rybka 05-12-2021 12:00:00

Korekcja racic u bydła – wykonaj ten zabieg prawidłowo

Krowy powinny pewnie stać na nogach. Problemy związane z racicami mogą przyczynić się do zmniejszonej laktacji. Jak powinna wyglądać prawidłowa korekcja racic?

System utrzymywania zwierząt odpowiada w głównej mierze za częstotliwość wykonywania korekcji racic. W systemie alkierzowym zaleca się korekcję 3-4 razy w roku. Z kolei w systemie alkierzowo-pastwiskowym 2 razy w roku. Bardzo istotny element stanowi tutaj stan fizjologiczny krów. Jeśli jest on dobry, można wtedy dobrać najbardziej optymalny termin zabiegu.

Zabiegi przeprowadza się na początku i końcu laktacji

Pierwsze miesiące laktacji to czas, w którym powinno się regularnie dokonywać korekty racic u zwierząt. Jednakże początki cyklu produkcyjnego nie są jedynymi okresami, bo gdy kończy się czas laktacji, to podnosi się ryzyko wystąpienia infekcji i kulawizn. Przyczyny schorzenia racic są różne. Dlatego specjaliści zalecają profilaktyczne wykonywanie korekty racic tuż przed zasuszeniem. Odradza się natomiast stosować korekcję na 2-3 tygodnie przed spodziewanym terminem wycielenia, co jest praktyką w niektórych gospodarstwach. Zwierzę ma również stres związany z przepędzaniem i umieszczaniem w poskromie. Taki stres może doprowadzić do zbyt dużego wydzielania się kortyzolu, a co za tym idzie do stresu oksydacyjnego. Taki stan może prowadzić do obniżenia bariery immunologicznej organizmu, a tym samym zwiększać podatność na choroby.korekcjaracic1

Ponadto nadmierny stres powoduje niekontrolowane zachowania zwierząt w poskromie. Wtedy może dojść do upadku lub stłuczenia części ciała krowy, a to z kolei doprowadza do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu. Wyjątek tutaj stanowią nagłe uszkodzenia struktury racic. Wtedy stan fizjologiczny zwierzęcia nie ma znaczenie i trzeba przeprowadzić korekcję racic. Optymalnym terminem korekcji racic są 3-4 miesiące po wycieleniu oraz 1-2 miesiące przed zasuszeniem.

Korekcja racic – kto może wykonać zabieg?

Wyspecjalizowane firmy zajmują się korekcją racic. Takie firmy muszą posiadać specjalistyczne narzędzia oraz przygotowanie. Nie zmienia to jednak faktu, że rolnicy osobiście się tym zajmują. Również muszą posiadać do tego odpowiednie przygotowanie oraz infrastrukturę. Wszyscy zaznaczają, że wiedza oraz dobre przygotowanie jest kluczem do osiągnięcia celu, jakimi są zdrowe racice.

Korekcja racic krok po kroku

Na początku należy dokładnie wyczyścić puszki racicowe z zaschniętego obornika. Później wykonujemy pomiar palców, a w razie konieczności przycinamy je na odpowiednią długość.

Następnie przystępujemy do poziomowania palców, zaczynając od czubka palca wewnętrznego, a kończąc na piętce. Ponadto wycięcie rowka przyśrodkowego pozwoli nam na przywrócenie funkcji racicy. W tym przypadku świeży obornik może się przecisnąć się przez szparę międzypalcową i ją w miarę dokładnie oczyścić.

Ostatnim krokiem jest odtworzenie piętki. Po odtworzeniu piętki musimy pieczołowicie oczyścić oraz wymodelować przyraciczki. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach, gdy chcemy odciążyć uszkodzony palec musimy podkleić tzw. blok racicowy na zdrowym palcu.

Czytaj także: Korekcja racic u bydła – dlaczego ten zabieg jest potrzebny?

źródła:wmodr.pl,fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski 05-12-2021 09:00:00

Wołowina notuje wzrost sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii

Wołowina ma dobry sezon w Wielkiej Brytanii, ponieważ sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,4 procenta w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku.

Sprzedaż detaliczna wołowiny – wraz z innymi mięsami, takimi jak jagnięcina – gwałtownie wzrosła w 2020 roku, gdy ludzie zaczęli przygotowywać domowe posiłki, podczas wprowadzonych obostrzeń. Ogólne trendy w sprzedaży detalicznej powracają do modeli sprzed pandemii, ale sprzedaż czerwonego mięsa utrzymuje się na wysokim poziomie w porównaniu z 2019 rokiem.

Wołowina notuje lepszą sprzedaż niż przed okresem pandemii

W okresie do 31 października 2021 roku brytyjscyWolowina 026 konsumenci wydali łącznie 512,1 miliona funtów na wołowinę w sprzedaży detalicznej w całej Wielkiej Brytanii. Chociaż jest to mniej niż za analogiczny okres w zeszłym roku, wołowina zanotowała wydatki wyższe o 4,4 procenta niż sprzed przed pandemią w 2019 roku.

Glesney Phillips, analityk w Hybu Cig Cymru – Meat Promotion Wales (HCC), zauważa:

“Przy analizie wzorców popytu klientów ważny jest kontekst. Pomimo złagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem, nawyki zakupowe i żywieniowe pozostają zmienne. Sektor gastronomiczny powoli wychodzi z bardzo burzliwych czasów, ale w drugim kwartale tego roku wciąż stanowił tylko 75 procent swojej wielkości w porównaniu z 2019 rokiem. Przy sprzedaży artykułów spożywczych w Wielkiej Brytanii mniejszej o 7,3 procenta w porównaniu do 2019 roku, jasne jest, że coraz więcej konsumentów nadal je w domu i dokonuje większych, ale rzadszych zakupów detalicznych. W tym roku ludzie wydają na steki więcej niż w 2019 roku, a udział mięsa mielonego w sprzedaży ogółem jest zauważalnie mniejszy. Jest to pozytywne z punktu widzenia utrzymania równowagi tuszy i zwiększania jej wartości. Raporty branżowe wskazują, że wołowina notuje duży popyt przed świętami Bożego Narodzenia, ponieważ ludzie spotykają się, aby cieszyć się dobrym jedzeniem”.

Z najnowszych danych British Cattle Movement Service (BCMS) wynika, że ​​całkowita liczba bydła w wieku powyżej 12 miesięcy spadła o 1 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku na dzień 1 października 2021 roku Sugeruje to, że podaż żywca na rynku brytyjskim w krótkim okresie pozostanie ograniczona, co powinno pomóc w utrzymaniu wysokich cen żywca na rynkach aukcyjnych.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku brytyjska wołowina powróciła po wielu latach na amerykański rynek.

Czytaj też: Kanadyjski rynek mięsa w kryzysie

meatinfo.ru/fot.Pixabay


Autor: Emilia Gromczak 05-12-2021 08:01:21

Największa farma mleczna na świecie znajduje się w Arabii Saudyjskiej

Największa farma mleczna na świecie to „Almarai”. Produkuje rocznie ponad 1 200 000 000 litrów mleka i znajduje się w Arabii Saudyjskiej.

Saudi Arabian Dairy Farm „Almarai” jest prawdopodobnie największą farmą mleczną na świecie. Produkuje rocznie ponad 1 200 000 000 litrów mleka i znajduje się w Arabii Saudyjskiej. Farma obejmuje co najmniej 93 711 krów, w tym 72 985 jałówek, i zatrudnia 2750 osób w 5 różnych jednostkach.

Farma mleczna w Arabii największą na świecienajwiększa_farma_mleczna_arabia.jpg

Saudi Arabian Dairy Farm „Almarai” jest prawdopodobnie największą farmą mleczną na świecie. Ta gigantyczna saudyjska farma mleczna, która odpowiada słodkiej nazwie „Almarai”, obejmuje co najmniej 93 711 krów, w tym 72 985 jałówek, i zatrudnia 2750 osób w 5 różnych jednostkach.

Almarai produkuje rocznie ponad 1 200 000 000 litrów mleka o średniej zawartości tłuszczu 3,45%, podczas gdy każda krowa mleczna produkuje średnio 41 litrów mleka dziennie, czyli prawie 13 500 litrów rocznie. Ta największa farma mleczna na świecie ma 75 dojarni szybkiego wyjścia, a krowy są tam dojone 4 razy dziennie.

Według analizy International Farm Comparison Network (IFCN) największe farmy znajdują się w Chinach, w USA, w Rosji i Arabii Saudyjskiej. W krajach tych zauważalny jest trend powstawania dużych ferm bydła mlecznego, a te istniejące starają się powiększać swoje wpływy.

Praca w Arabii 

Największa farma mleczna regularnie rekrutuje liderów stada do zarządzania grupami 5200 krów mlecznych i ich orszaków. Oferują pensję przekraczająca 500 000 dirhamów rocznie oraz  dodatkowe korzyści, takie jak bilety powrotne czy płatne wakacje.

Obejrzyj: (O)ceny rolnicze: Handel zagraniczny na rynku mleka

agrimaroc.ma/fot.pixabay.com

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.