O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Zasadowica u bydła to efekt wielu błędów żywieniowych

Zasadowica

Zasadowica to zaburzenie metaboliczne, przy którym treść żwacza u bydła jest alkaiczna – zasadowa. Powodują ją błędy żywieniowe.

Zasadowicę powodują błędy żywieniowe prowadzące do gromadzenia nadmiernych ilości amoniaku w żwaczu. Jest to przede wszystkim skarmianie w dużych ilościach wysoko białkowych pasz treściwych m.in. śruty sojowej, rzepakowej, bogatych w białko mieszanek treściwych i koncentratów. To schorzenie może objawiać się w sposób lekki (subkliniczny), kliniczny i sporadycznie ciężki.

Błędy żywieniowe powodują zaburzenia metaboliczne u bydłazasadowica bydło 1

Błędy żywieniowe są głównym powodem pojawienia się zasadowicy. Jest to m.in. skarmianie w dużych ilościach wysoko białkowych pasz treściwych (śruty sojowej, rzepakowej, bogatych w białko mieszanek treściwych i koncentratów), nieprawidłowe stosowania mocznika, amoniakowanych wysłodków buraczanych i melasy mocznikowej,  skarmianie pasz zanieczyszczonych ziemią, wątpliwej jakości, a także nieregularne karmienie bydła oraz zagrzewanie się pasz. Zasadowica może przebiegać w sposób lekki (subkliniczny), kliniczny i sporadycznie ciężki przy zatruciu mocznikiem. Przy zasadowicy lekkie dochodzi do pogorszenia zdrowotności, wzrostu i rozwoju cieląt. Z kolei podczas klinicznej dochodzi do utraty apetytu, biegunki i wychudzenia. Jeśli dojdzie do zatrucia mocznikiem, może dojść do natychmiastowej śmierci zwierzęcia. 

Zasadowica jest efektem nadmiaru białka 

Coraz więcej problemów w stadach krów powoduje nadmiar białka w dawce przy niedoborze energii i włókna. Białko w żwaczu bydła jest rozkładane do amoniaku. Znaczna ilość amoniaku wykorzystuje drobnoustroje do syntezy wartościowego białka zwierzęcego. Pozostająca nadwyżka amoniaku zamienia się w wątrobie na mocznik i jest wydalana z moczem. Wątroba ma jednak swoje granice, dlatego niewykorzystany i niewydalony nadmiar amoniaku dostaje się do płynów ustrojowych. Dochodzi do tego, że zmienia się pH i zatruwa organizm. W środowisku zasadowym żwacza szybko rozwija się gnilna flora bakteryjna, a toksyny bakteryjne oraz produkty rozpadu białek wywołują stany zapalenie układu pokarmowego. Zasadowica jest efektem błędów żywieniowych, ale również może pojawić się przez zatruwanie środowiska z powodu nadmiernego wydalanie azotu i metanu do gleby i atmosfery.

Czytaj także: Prawidłowe żywienie cieląt – wszystko, co musisz wiedzieć

odr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023