O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Wyposażenie budynków dla bydła – wymagania w pigułce

Wyposażenie budynków dla bydła

Wyposażenie budynków dla bydła musi być wykonane z materiałów, które nie zaszkodzą zdrowiu zwierząt. Czyszczenie i odkażanie powinno być wygodne.

Budynki dla zwierząt są wyposażone przede wszystkim w podłogi, kojce i poidła. Ważny jest odpowiedni dobór podłoża. Powinno pasować do danej kategorii bydła. Często wybór pada na podłogi ażurowe, które są łatwe do utrzymania czystości i ograniczają nakłady pracy. W przypadku kojców, ważne jest to, aby furtki były umieszczone w odpowiedniej szerokości do furtek. 

Podłogi w budynkach inwentarskich

Wyposażenie budynków dla bydła powinno być przede wszystkim wykonane z nieszkodliwych materiałów dla zwierząt. Podstawowe wyposażenie, czyli podłogi muszą być twarde, równeWyposażenie budynków dla bydła podłoga i stabilne. Z kolei ich powierzchnia gładka. Ważne jest to, aby podłoże było dopasowane do danego zwierzęcia. W chowie i hodowli bydła często stosowanym rozwiązaniem jest utrzymanie na podłogach ażurowych. Budynki są również wyposażone w kojce. Tutaj też obowiązują pewne zalecenia. Zaleca się, aby szerokość furtek do kojców dla krów i jałówek cielnych wynosiła 100-110 cm, jałówek i młodego bydła opasowego 90 cm, a dla cieląt 70-90 cm. 

Wyposażenie budynków dla bydła w poidła i stół paszowy

Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody, dlatego najprościej wyposażyć budynki w poidła automatyczne. Ze względu na możliwość rozwoju niepożądanej mikroflory, zaleca się wymianę wody co 24 godziny. Jeśli chodzi o karmienie, to często stosuje się system karmienia bydła przez zadawanie pasz na stół paszowy. Wyposażenie budynków dla bydła w stół paszowy, paśnik czy żłób powinno być przemyślane. Konstrukcja miejsca powinna zapewnić swobodny dostęp do pokarmu oraz ograniczyć straty paszy. Ułatwienie stanowi także dokarmianie krów paszami za pomocą stacji paszowych lub taśm. Aktualnie coraz częściej w zadawaniu pasz wykorzystywane są nowoczesne technologie. Należą do nich m.in. wozy paszowe. Przypominamy, że według Rozporządzenia bydło karmi się co najmniej dwa razy dziennie paszą dostosowaną do wieku, masy i stanu fizjologicznego.

Czytaj także: Iglo dla cieląt – coraz bardziej popularny system odchowu

podr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023