O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Wybór buhaja do krzyżowania powinien koncentrować się na dwóch celach

Wybór buhaja do krzyżowania powinien koncentrować się na dwóch celach

Wybór buhaja do krzyżowania powinien opierać się na dwóch najważniejszych celach. Co ważne, decyzję powinien podjąć hodowca. Dużym błędem jest zostawienie tej decyzji osobie, która wykonuje zabieg inseminacji. 

Hodowcy przy wyborze muszą skupić się na dwóch celach. Są to: łatwość porodów oraz uzyskaniu materiału genetycznego, który będzie atrakcyjny dla producentów wołowiny. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę interesy powyższej grupy producentów. Odpowiedni osobnik może przynieść zarówno korzyści producentom mleka, którzy sprzedają cielęta oraz producentom wołowiny. 

Decyzja powinna należeć do hodowcywybór buhaja do krzyżowania cele

Krzyżowanie towarowe musi wiązać się z przemyślanymi decyzjami. Istotną rolą jest tutaj wybór rasy komponentu ojcowskiego. Wybór buhaja do krzyżowania to decyzja, która powinna być podjęta przez hodowcę. Dużym błędem w tym wypadku jest pozwolenie na to, że decyzję dot. wyboru zwierzęcia i często jego rasy podejmie osoba, zajmująca się zabiegiem inseminacji. Hodowca przy wyborze musi skupić się na dwóch podstawowych celach. 

Wybór buhaja do krzyżowania opiera się na celach

Przy wyborze należy obrać dwa cele: łatwość porodów i atrakcyjnego dla producentów wołowiny materiału genetycznego. Decydując się na wykorzystanie buhaja mięsnego, należy przede wszystkim unikać zagrożeń związanych z trudnymi porodami. Zagrożenie może negatywnie wpłynąć na zdrowie i produkcyjność krów w laktacji. Racjonalna strategia wyboru buhaja obejmuje cztery ściśle związany ze sobą etapy. Pierwszy to sprecyzowanie celów krzyżowania, następnie wybór rasy buhaja do krzyżowania, potem wybór konkretnego rozpłodnika do krzyżowania oraz ocena efektów.

Przy wyborze buhaja hodowca powinien wziąć pod uwagę również interesy producentów wołowiny. Jest to bardzo ważne ze względu na możliwe do uzyskania korzyści. Trafny wybór może przynieść zarówno korzyści producentom mleka, którzy sprzedają cielęta (uzyskanie wyższej ceny) oraz producentom wołowiny (lepsze efekty w opasie).Na podstawie wyników wielu przeprowadzonych badań w zakresie krzyżowania towarowego, producenci wołowiny mogą spodziewać się następujących efektów w zależności od zastosowania określonej rasy buhaja.

Czytaj także: Rasa bydła mlecznego innej rasie nierówna. Jak to jest na świecie?

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023