O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Welsh Black jest jedną z najstarszych ras bydła w Wielkiej Brytanii

Welsh Black

Welsh Black nie jest rasą szczególnie popularną na świecie, jednak jej walory zostały dostrzeżone przede wszystkim w USA oraz Kanadzie.

Pochodząca z Walii rasa bydła Welsh Black jest jedną z najstarszych ras w Wielkiej Brytanii. Była własnością Brytyjczyków podczas inwazji Sasów. Bydło tej rasy jest średniego kalibru, ma czarne umaszczenie, jest zazwyczaj rogate i ma sylwetkę charakterystyczną dla typu mięsnego. Wydajność rzeźna wynosi 55-57%. Największą popularność zyskało w takich krajach, jak Kanada, USA, Niemcy, Indie. 

Czarne walijskie bydło

Bydło tej rasy jest jedną z najstarszych ras bydła w Wielkiej Brytanii. Jak sama nazwa wskazuje, bydło welsh black (walijskie czarne) pochodzi z wysp brytyjskich. Dokładnie chodzi o górzyste walijskie pastwiska, na których pierwotnie utrzymywano te zwierzęta przez cały rok, bez opieki ludzi. W 1904 r. skonsolidowano rasę najpierw w typie mięsno-mlecznym. Z czasem selekcja doprowadziła do uzyskania zwierząt użytkowanych wyłącznie w kierunku mięsnym. welsh black bydło

Bydło walijskie czarne choć nie jest tak popularne, jak hereford, to dostrzegła je m.in. Kanada, USA, Niemcy oraz Indie. Hodowla w tych krajach zaczęła się od połowy lat 70 dzięki importowi z Wielkiej Brytanii. 

Welsh Black – charakterystyka

Walijskie czarne bydło jest średniego kalibru. Krowy osiągają masę ciała rzędu 600-700 kg, a dojrzałe buhaje osiągają 900-1000 kg. Welsh Black mają czarne umaszczenie i są zazwyczaj rogate. Bydło to charakteryzuje się dobra płodnością, zadowalającą przeżywalnością i długowiecznością. Krowy wykazują zadawalająca mleczność. Mleczność matek oraz łatwość wcieleń oceniono na bardzo dobrą. Wydajność rzeźna jest na poziomie 55-57%.

Jeśli chodzi o wymagania, to welsh black nie ma wygórowanych wymagań pokarmowych, co przekłada się na przydatność do ekstensywnego systemu utrzymania. Dodatkowo bydło łatwo dostosowuje się do trudnych warunków klimatycznych. 

Hodowla jest prowadzona zarówno w czystości rasy, jak i wykorzystywane do krzyżowania z innymi rasami mięsnymi. Uzyskane mieszańce opasowe odznaczają się zazwyczaj lepszą wydajnością rzeźną i składem tkankowym tuszy.

Czytaj: Angus – druga co do wielkości rasa bydła na świecie

bydlo.com.pl/fot.pixabay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023