Talk icon

Informacje

08-01-2022

Autor: Monika Faber

Wadliwa dojarka może wpływać na żywotność wymienia krowy

dojarka

Dojarka, która jest niesprawna może powodować zapalenie wymienia i zwiększać liczbę komórek somatycznych w mleku. Dlatego konieczna jest regularna konserwacja.

Najważniejszymi czynnikami decydującymi o prawidłowej pracy dojarki są: podciśnienie robocze, częstotliwość pulsacji oraz stosunek impulsów, czyli stosunek fazy pompowania do fazy masażu. Wielkości te nazywamy podstawowymi parametrami technicznymi. Raz w roku należy wymienić wszystkie części gumowe oraz przeprowadzić serwisowe testy diagnostyczne.

Podstawowe parametry techniczne dojarki

Podstawowymi parametrami technicznymi dojarki, których właściwe wartości powinny wynosić:

• podciśnienie robocze – 0,47-0,52 MPa,
• częstotliwość pulsacji pulsatora dojarki – 60 pulsów na minutę z tolerancją 57-63 pulsów na minutę,
• współczynnik pulsatora – 66-76%

Codziennie należy sprawdzić poziom podciśnienia roboczego oraz myć i dezynfekować aparaturę udojową. Raz w tygodniu należy przejrzeć i wyczyścić wszystkie zakamarki aparatu udojowego, a także sprawdzić, czy nie są przekręcone gumy strzykowe w kubkach udojowych. Raz w miesiącu rozmontuj i wyczyść regulator podciśnienia, osusz wnętrze pulsatora, nasmaruj go, sprawdź częstotliwość pulsu, zdemontuj miseczki smoczka, dokładnie wypłucz, sprawdź nakładki. Co sześć miesięcy należy wymienić nakładki i sprawdzić połączenia Dojarka 02elementów dojarki. Raz w roku należy wymienić wszystkie części gumowe oraz przeprowadzić serwisowe testy diagnostyczne.

Należy pamiętać, że wadliwie pracująca dojarka po pewnym czasie może spowodować uszkodzenie zwieracza strzyka, co sprzyja występowaniu mastitis. Powodem uszkodzenia może być tzw. pustodój, czyli zbyt długie pozostawanie aparatu udojowego na strzykach, mimo zakończenia oddawania mleka. Gdy wymię jest puste, nie ma już mleka, wewnętrzna ścianka jest zmiażdżona i potarta po odciągnięciu nowego mleka. W efekcie dochodzi do uszkodzenia nabłonka, osłabienia zwieracza brodawki sutkowej, odkształcenia wierzchołka.

Dojarka i jej odpowiednie użytkowanie

Innym czynnikiem uszkadzającym maszynę jaką jest dojarka jest sam strzyk jest kolektor aparatu udojowego, który często nie jest dopasowany pojemnością do wydajności mlecznej krowy. Zbyt mała przepustowość powoduje, że część mleka nie odprowadzona poza kolektor cofa się do kanału strzyka wraz z bakteriami i może powodować zakażenie innych ćwiartek. Dla krów wysokowydajnych pojemność kolektora powinna wynosić: 250-300 ml.

Na skutek długotrwałego użytkowania gumowa powierzchnia starzeje się i traci elastyczność. Dziąsła te nie przylegają dobrze do brodawki, gromadzą duże ilości starego tłuszczu i bakterii oraz uszkadzają wyściółkę brodawki. Pamiętaj, aby po odciągnięciu mleka zdezynfekować smoczki poprzez namoczenie ich w odpowiednim roztworze (dipping). W ten sposób zamykamy przewód sutkowy, zapobiegając przedostawaniu się bakterii do wymienia, a tym samym zmniejszając ryzyko zapalenia gruczołu mlekowego.

Czytaj również: Program zwalczania BSE będzie przedłużony? Jest projekt rozporządzenia

Odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023