O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Uckermärker – potężne niemieckie bydło o łagodnym usposobieniu

Uckermärker

Rasa Uckermärker wywodzi się z regionu Uckermärk w Niemczech i powstała na początku lat 70. w wyniku krzyżowania krów simentaler z buhajami charolaise.

Została zarejestrowana jako odrębna rasa w 1992 roku. Jest więc najmłodszą rasą niemiecką. Charakteryzuje się dobrą adaptacją do hodowli ekstensywnej, odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe, doskonałą budową kończyn i kopyt, pozwalającą na długotrwałą mobilność. Od lat 90. dokonywano również selekcji w kierunku bezrożności.

Uckermärker to niemiecka krzyżówka

Bydło Uckermärker to duże bydło o dużej masie ciała. Uckermarker 02Byki osiągają wysokość ok. 150 cm w kłębie i masę ciała od 1150 do 1300 kg. Krowy zaś ok. 140 cm w kłębie i ok. od 750 do 850 kg masy ciała. Zwierzęta charakteryzują się bardzo dobrymi mięśniami ramion, grzbietu, lędźwi i zadu. Średni dzienny przyrost młodych buhajów to ok. 1200 - 1300 g. Wydajność ubojowa opasów wynosi 57 - 62%, przy czym tusze odznaczają się dużym udziałem mięsa.

Umaszczenie może być białe, kremowe, ale również łaciate w odcieniach od jasnożółtego do brązowo-czerwonego na białym tle. Śluzawica, rogi (u osobników rożnych), racice jasne, u osobników z ciemniejsza okrywą włosową końce rogów mogą być ciemniejsze.

Jałówki można po raz pierwszy kryć w wieku 17-18 miesięcy. Krowy charakteryzują się dobrą płodnością, łatwością wycielenia oraz silnymi instynktami macierzyńskimi. Dobra wydajność mleczna krów zapewnia, że odsadki są dobrze odchowane. Cielęta osiągają masę urodzeniową około 42 kg buhajki i ok. 40 kg cieliczki, i charakteryzują się dużą żywotnością i łatwością odchowu. Bydło rasy Uckermärker, pomimo rozwiniętego instynktu macierzyńskiego u krów, charakteryzuje się łagodnym usposobieniem.

Linia hodowlana powstała na początku lat 70-tych jako genotyp 67 poprzez systematyczne krzyżowanie ras simentalskich i charolaise. Rasa jest rozprowadzana głównie w krajach związkowych Brandenburgia i Meklemburgia-Pomorze Przednie. Chociaż po upadku Muru Berlińskiego wiele nowych ras bydła mięsnego zyskało przyczółek na nowo powstałych hodowlach bydła mięsnego w nowych krajach związkowych, ta rasa pozostała w większości w swoich rodzimych krajach związkowych. 

Czytaj też: Sprawdź najpopularniejsze rasy bydła mięsnego w Polsce

bydlo.com.pl/fot.wikimedia,Goldmull

swiatrolnika.info 2023