O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rynek mleczarski – aktualna sytuacja w Polsce i na świecie

Rynek mleczarski

Jak wyliczyła Fonterra, nowozelandzki rynek mleczarski za okres 12 miesięcy kończący się w lipcu 2021 roku odnotował wzrost produkcji o 2,7 procenta. Wzrost w lipcu wyniósł zaś 6,6 procenta w porównaniu do lipca 2020 roku. Stagnacja dotknęła produkcję mleka w Australii, gdzie za okres 12 miesięcy kończący się w czerwcu odnotowano zaledwie 0,6 procenta wzrostu. Dodatnia dynamika może zostać jeszcze bardziej wyhamowana, gdyż dane za czerwiec pokazują spadek 1,1 procenta miesiąc do miesiąca. To wynik zmniejszenia stad, braku siły roboczej oraz rezygnacji z produkcji mleka.

Rynek mleczarski – najwyższa dynamika produkcji została odnotowana w USA

Produkcja mleka w UE (z wyłączeniem Zjednoczonego Królestwa) wzrosła o 0,4 procenta w skali 12 miesięcy. Zmiana czerwiec do czerwca to +0,8 procenta. Wiadomo, że dodatni trend był efektem wyższego skupu mleka w Irlandii, Włoszech, Polsce i Szwecji.

Najwyższą dynamikę produkcji zanotował rynek mleczarski w USA, gdzie za 12 miesięcy do lipca 2021 roku wytworzono o 2,5 procenta surowca więcej niż przed rokiem. Jednocześnie dane za lipiec maja podobna dynamikę: +2,1 procenta.

Czytaj też: Mleko – napój bogów

Rynek mleczarski – Nowa Zelandia i Australia zanotowały największy wzrost eksportu

Jak produkcja przełożyła się na wynikiRynek mleczarski 02 eksportu w skali globalnej? Zdecydowanie najlepiej radził sobie rynek mleczarski w Nowej Zelandii i Australii. Nowozelandczycy sprzedali zagranicę 5,6 procenta więcej to jest 190 449 ton, głównie OMP, pełnego mleka i serów do Chin i Południowo-Wschodniej Azji. Australijczycy w okresie 12 miesięcy do czerwca 2021 roku wyeksportowali o 10,8 procenta więcej nabiału, a wzrost zawdzięczają głównie mleku płynnemu i OMP. I u nich i u Nowozelandczyków spadła sprzedaż odżywek dla niemowląt.

Eksport z USA za 12 miesięcy do czerwca 2021 rolku pokazuje dynamikę 9,9 procenta to jest 239 834 ton głównie dzięki wzrostowi w segmencie serwatki, OMP, WPC i masła. W ostatnich miesiącach amerykański rynek mleczarski z powodzeniem lokował OMP w Meksyku, Wietnamie i Chinach niwelując spadki w eksporcie serów do Japonii i Południowej Korei.

forummleczarskie.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023