O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja mleka w Hiszpanii kwitnie, ale hodowców krów coraz mniej

Produkcja mleka

Hiszpania zajmuje obecnie 7 miejsce wśród europejskich producentów mleka. Hiszpańska produkcja mleka to obecnie około 5 procent europejskiego mleka. Podczas pierwszej fali COVID-19 (od marca do czerwca 2020 r.) konsumpcja produktów mlecznych w hiszpańskich gospodarstwach domowych gwałtownie wzrosła. W szczególności spożycie płynnego mleka, jogurtu, masła, śmietanki mlecznej i niedrogiego sera gwałtownie wzrosło w tym okresie. Jednak to może się wkrótce zmienić. W ciągu ostatnich 10 lat produkcja wzrosła o milion ton. Jednocześnie liczba producentów mleka spadła o jedną czwartą w ciągu zaledwie 5 lat.

Produkcja mleka w Hiszpanii

Pomimo kryzysu pandemicznego produkcja mleka w Hiszpanii nadal rośnie. Stale rośnie także eksport sera i innych produktów mlecznych. Jednocześnie spada import, zwłaszcza z Francji. Wysoka dynamika produkcji ma jednak cenę – wyparcie z rynku dużej liczby (małych) producentów mleka.

W ostatnich latach modernizacja hiszpańskiego przemysłu mleczarskiego znacznie zwiększyła wydajność produkcji, co doprowadziło do tego, że produkcja mleka wzrosła. Hiszpańscy producenci mleka musieli coraz bardziej dostosowywać swoją produkcję do potrzeb przemysłu mleczarskiego. Było to możliwe dzięki inwestycjom w technologię produkcji, a także w żywienie, utrzymanie warunków i genetykę zwierząt. A pozostałe gospodarstwa mleczne - podobnie jak w Niemczech - stają się coraz większe.

Jednym z rezultatów tego rozwoju jest znaczny wzrost eksportu mleka na rynki spoza UE - ale także do innych krajów UE. W tym samym czasie jednak znacząco wzrosła również konsumpcja mleka i przetworów mlecznych w kraju.

Podczas pierwszej fali COVID-19 konsumpcja produktów mlecznych w hiszpańskich gospodarstwach domowych gwałtownie wzrosła. W szczególności spożycie płynnego mleka, jogurtu, masła, śmietanki mlecznej i niedrogiego sera gwałtownie wzrosło w tym okresie. Ceny mleka wzrosły tylko nieznacznie od połowy roku do prawie 33 centów - a więc podobnie jak w Niemczech.

Według hiszpańskiego przemysłu mleczarskiego (FENIL) ten trend w krajowym spożyciu mleka może się utrzymać w nadchodzących latach. Jednak zwiększona konsumpcja w domu nie mogła zrównoważyć utraty sprzedaży w hotelach, restauracjach i instytucjach (HRI).

Mimo, że produkcja mleka rośnie, spadła również liczba krów mlecznych. W 2020 r. liczba krów mlecznych spadła o 0,5 procent do 812 870 krów mlecznych w porównaniu z rokiem poprzednim. Restrukturyzacja hiszpańskiego sektora mleczarskiego doprowadziła do znacznego wzrostu produkcji mleka. Udoskonalenia czynników agronomicznych, takich jak genetyka zwierząt, żywienie, technologia, zdrowie i dobrostan zwierząt, znacznie poprawiły wydajność i produkcję mleka krowiego.

Szczepan Wójcik w Senacie RP: Polska stała się dziś światowym liderem produkcji futer

Produkcja mleka i popyt w czasie pandemii

W 2019 r. hiszpańska produkcja mleka krowiegoProdukcja mleka 026 wzrosła o kolejne 2% do 7,2 mln ton, co odpowiada około 5% produkcji mleka krowiego w UE. Ponadto Hiszpania jest wiodącym producentem mleka owczego i koziego w UE.

Jednak w 2020 r. hiszpański sektor mleczarski stanął również w obliczu poważnych zakłóceń w marketingu produktów mlecznych z powodu pandemii COVID-19, ponieważ hotele, restauracje, imprezy, uroczystości i turystyka były lub są czasowo zamknięte. Z tego powodu spodziewany jest spadek produkcji hiszpańskiego mleka owczego i koziego w 2020 roku.

Jednocześnie produkcja mleka krowiego prawdopodobnie nadal będzie rosła i osiągnie nieco ponad 7,3 mln ton w 2020 r. Od 2010 r. krajowe dostawy mleka krowiego do hiszpańskich mleczarni wzrosły o ponad milion ton lub 22 procent, co znacznie zmniejszyło popyt na importowane mleko i produkty mleczne.

Spadek importu, zwłaszcza z Francji i Portugalii, utrzyma się w 2020 r., zemu sprzyja wzrost popytu na krajowe mleko. Jednak Hiszpania jest nadal importerem netto produktów mleczarskich. Przed kryzysem COVID-19 Hiszpania koncentrowała się na zwiększeniu eksportu i otwarciu nowych rynków poza UE. Według Trade Data Monitor (TDM) całkowity eksport hiszpańskiego mleka wzrósł o 3 procent w 2019 w porównaniu z rokiem poprzednim.

W zeszłym roku Hiszpania wyeksportowała o pięć procent więcej mleka do krajów takich jak Libia, Republika Dominikany, Chiny i Chile. W 2019 roku eksport hiszpańskiego mleka do Chin stanowił około 4 procent całkowitego eksportu, co stanowi wzrost o prawie 40 procent w porównaniu z 2018 rokiem.

Około 40 procent całego hiszpańskiego eksportu mleka trafia do krajów trzecich. Jednocześnie jednak 60 procent eksportu mleka trafia na inne rynki UE, głównie do Portugalii. W 2020 roku spodziewany jest jednak spadek eksportu hiszpańskiego mleka ze względu na spadający popyt ze strony hoteli, restauracji i instytucji w Hiszpanii oraz trudniejsze możliwości eksportowe do innych krajów UE.

agrarheute.com/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023