O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-12-2021

Autor: Michał Rybka

Poznaj rasę blonde d’aquitaine, która posiada niezwykłe uwarunkowania genetyczne

blonde d’aquitaine

Blonde d’aquitaine to rasa, która została wyhodowana w południowo-zachodniej Francji. Oficjalnie do rejestru wpisano ją w roku 1962. Co o tej rasie wypada znać?

Rasę uzyskano dzięki skrzyżowaniu 3 lokalnych ras mięsnych: garonnais, quercy i blonde des pyrenees znanych już w średniowieczu. Waga dorosłych krów oscyluje w granicach 700-800 kg, przy wysokości w krzyżu 140-145cm. Z kolei buhaje mogą osiągnąć wagę równą 1200 kg przy wysokości w krzyżu 150-155 cm. Rasę tę możemy rozpoznać po płowym, jednolitym umaszczeniu. Choć zdarza się umaszczenie od białego koloru po bladoczerwony.

Dojrzewanie buhajków i łatwe porody

Cielaki tej rasy dość późno dojrzewają, ale proporcjonalnie do dużej masy ciała i dojrzewania, intensywne żywienie buhajków może osiągnąć przyrosty nawet od 1200 do 1500 g dziennie i ustanowić masę ciała ok. 700 kg w wieku 16-18 miesięcy. Zwierzęta opisywanej rasy posiadają dobre umięśnienie i wysoką, bo aż 65% wydajność rzeźną. To wszystko idzie w parze z proporcjonalnym otłuszczeniem tuszy oraz rzadko spotykanym delikatnym mięsem.blonde daquitaine2

Przyjęte jest, że w masywnych rasach częściej występują ciężkie porody. Jednakże w przypadku blonde d’aquitaine ta zależność nie występuje. Krowy tej rasy pomimo dużej masy ciała cieląt (40kg) łatwo rodzą. Stosunkowo łatwe porody są możliwe dzięki dużej miednicy krowy oraz wydłużonemu tułowiu cielęcia. Ich ważną cechą jest także spokojny temperament, co ułatwia z pracę z nimi.

Blonde d’Aquitaine posiadają świetne uwarunkowania genetyczne

Wiele zalet tych zwierząt spowodowało popularyzację ich hodowli. Oprócz Francji hoduje się ją w 30 innych krajach świata. W Polsce zaczęto je hodować w 2004 r. Warto dodać, że w ojczyźnie tej rasy Francji, pogłowie krów blonde d’aquitaine liczy około 400 tysięcy sztuk. Dodatkowo w tym 100 tys. sztuk objętych jest oceną użytkowości.

Dużym powodzeniem cieszy się wykorzystywanie buhajów tej rasy do krzyżowania towarowego. Krzyżuje się je głównie z krowami ras mlecznych. Aby wydobyć z tej rasy najlepsze uwarunkowania genetyczne (a są one duże) niezbędne będzie zapewnienie im jak najlepszych warunków środowiskowych.

Czytaj także: Sprawdź najpopularniejsze rasy bydła mięsnego w Polsce

źródła:bydlo.com.pl/fot.wikipedia.org

 

swiatrolnika.info 2023